Sağlık

10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi

2 Mins read

10 yaşındaki çocuğun orak makinesinde kopan ayağı, yerine dikildi

SAMSUN – Bacağını orak makinesine kaptırması sonucu sol ayağı bilek üst düzeyinden kopan 10 yaşındaki Ercan Coşkun‘un ayağı ameliyatla yerine dikildi.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki Ercan Coşkun, 3 Temmuz tarihinde tarlada ailesinin yanındayken ayağını orak makinesi kaptırdı. Kaptırma sonucu ayağı bilekten koptu. Çabucak çocuğun yakınları 112 takımlarına haber verdi. Ercan Coşkun acil olarak Vezirköprü’den 112 hava ambulansı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne nakledildi. Burada plastik cerrahi ve ortopedi kısımlarının bir arada müdahalesi ile kopan ayak 8 saat süren başarılı bir ameliyatla yerine dikildi. Hekimler minik Ercan’ın eski haline 6 ay sonra gelebileceğini söz ettiler.

“Genel durumu iyi”

Hasta hakkında bilgi veren Ondokuz Mayıs ÜniversitesiTıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Şimşek, “Hastamız Ercan Coşkun orak makinesine sol ayağını kaptırması sonucu sol bacağı ayak bilek üst düzeyinden total kopmuş olarak 112 hava ambulansı ile fakültemiz acil servisimize getirilmiştir. Hastaya plastik cerrahi ve ortopedi kısımları ile bir arada müdahale edilerek kopan bacağı başarılı bir ameliyatla yerine dikilerek kurtarılmıştır. Ameliyat sonrası 3 gün çocuk ağır bakım ünitesinde takip ve tedavisi yürütüldükten sonra plastik cerrahi servisine alınmış ve hala tedavisi devam etmektedir. Genel durumu iyidir” dedi.

Doktor tarım araçları kullanım konusunda uyardı

Prof. Dr. Tekin Şimşek ihtarlarda bulunarak, “Hastamızın geçirmiş olduğu bu yaralanma vesilesiyle bu cinsten ziraî yaralanmalara bilhassa dikkat çekmek istiyorum. Karadeniz Bölgemiz çeşitli açık tarım faaliyetlerinin ağır yapıldığı bölgelerimizin başında gelmektedir. Mevsim gereği bu ayda buğday, yulaf üzere ekinlerin hasadı yüklü yapılmakta, ağustos ayından itibaren çeltik ve fındık hasadı sürat kazanacaktır. Tüm bu ziraî faaliyetlerde kullanılmakta olan tarım araçlarının mevzuatına uygun donanımlarının tamamlanıp bakımlarının yapılması ve kullanımlarında dikkatli olunması, olası yaralanma ve sakatlanmalarında önüne geçmek açısından büyük ehemmiyet arz etmektedir. Hala daha köylerimizde rastgele bir esirgeyici koruma ve kaplaması olmayan, çalışır aksamı açıkta olan eski model traktör ve tarım araçlarının kullanıldığını, bunlara bağlı bilhassa parmak, el ve kol üzere uzuv yaralanmaları ile karşılaşmaktayız. Bu yaralanmalar önemli sosyoekonomik kayıplara yol açması yanında kimileri mevtle dahi sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle, ziraî faaliyet yürüten vatandaşlarımızı; kullandıkları tarım makinelerini kullanım talimatlarına uygun olarak, gereken tedbirleri aldıktan sonra azami dikkatle kullanmalarını, çocuklarımızı uzak tutmalarını hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

Baba Ramazan Coşkun ise hekimlerin çok uygun iş başardıklarını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti. 10 yaşındaki Ercan Coşkun bir süre daha OMÜ Tıp Fakültesi’nde nezaret altında tutulduktan sonra taburcu olacak.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir