Sanat

18 yıl aşevi olarak kullanılan tarihi han çocuk müzesine dönüştürülüyor

1 Mins read

18 yıl aşevi olarak kullanılan tarihi han çocuk müzesine dönüştürülüyor

TOKAT – Tokat‘ta 18 yıl aşevi olarak kullanılan tarihi Sulu Han’ın çocuk müzesi olması için başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Sulu Han’da sona yaklaşılan onarım çalışmalarını yerinde inceledi. Tokat Valiliği ile Tokat Belediyesi öncülüğünde başlatılan çalışmaların yaklaşık 2,5 milyon TL’ye mal olduğunu tabir eden Vali Hatipoğlu, “Müzemizin ve yeniden Tokat Belediyemize ilişkin Kent Müzemizin çok yakınında olan bu merkez tarihinde Sulu Han olarak isimlendirilmiş. Burada bilhassa pek çok işlevi bir ortaya getireceğiz. Kimi kısımlarımız müze, birtakım kısımlar idari ünitesi olacak ki bitişik geçiş var. Ayrıyeten tekrar giriş katında bilhassa çocuklarımız için ve ziyarete gelen vatandaşlarımız için Tokat’ımıza mahsus birtakım alanları sergilemeyi düşünüyoruz. Bilhassa çocukların seveceği bir yer haline burayı getireceğiz. Çeşitli toplumsal faaliyetlerin gerçekleştirileceği bir alan olacak. Yakın bir vakitte Tokat’a hizmet vermeye başlayacak” dedi.

18 yıl aşevi olarak kullanıldı

1900’lü yıllarda kısa bir periyot cezaevi olarak kullanılan han, 1957 yılında restore edilerek öğrenci yurdu olarak kullanıldı. 1997-2015 yılları ortasında Tokat Belediyesi Aşevi olarak faaliyet gösteren han, uzun bir müddet kapalı kaldıktan sonra atıl durumdan kurtarılması için çalışma başlatıldı.

İhlas Haber Ajansı / Nurhan İçmez – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir