Sağlık

40 bin doğumda bir meydana gelen, karnında 5 santimlik kist ile doğan bebek ameliyatla sıhhatine kavuştu

3 Mins read

40 bin doğumda bir meydana gelen, karnında 5 santimlik kist ile doğan bebek ameliyatla sıhhatine kavuştu

– Aile ziyaretine gelen çift, gebelik denetiminde bebeklerinde 40 bin doğumda bir görülen hastalığı öğrendi

Şans yapıtı hastaneye giden anne, bebeğinin karnındaki 5 santimlik kistti öğrendi

DİYARBAKIR Diyarbakır’da aile ziyaretine gelen Aksiyon Işıklı, gebelik denetimi için gittiği hastanede bebeğinin karnında 40 bin doğumda bir rastlanan kist olduğunu öğrendi. Işıklı, “Bebeğim, ameliyat olduktan sonra taburcu olup konuta gittiği gün yine doğmuştu” dedi.

Kütahya‘da yaşayan ve tatil için Diyarbakır’a gelen Hareket Işıklı, rutin gebelik denetimi için gittikleri Memorial Dicle Hastanesinde bebeğinin karnında 5 santimlik bir kist olduğunu öğrendi. Işıklı ailesi, doğuma kadar sürecin takibi için kentte kaldı. Doğum sonrası 7. günde yapılan başarılı bir ameliyat ile sıhhatine kavuşan bebek, ameliyattan 1 gün sonra konutuna taburcu edilerek ailesinin kucağına verildi.

Memorial Hastanesinde misyonlu Op. Dr. Taner Kamacı, bebekte mezenter kisti denilen bir rahatsızlık olduğunu söyledi. Anne karnındayken teşhisi konulduğunu aktaran Dr. Kamacı, “Kadın Doğum Uzmanı Dr. Yunus Çavuş tarafından takip edildi. 29. haftada yapılan ultrason sonucunda karnın içinde bir kist olduğu tespit edildi. Yaklaşık 5 santimetrelik bir kist vardı. Bu kisttin neyden kaynaklı olduğu aşikâr değildi. Gebelik mühletince bizimde takibimizde oldu hastamız. Doğumdan sonra hastayı değerlendirdik. Yaptığımız tetkiklerde de karnın içinde yaklaşık 5 santimlik bir kist olduğunu gördük. Lakin bu kisttin kaynağına yönelik ultrason bize net bir bilgi vermedi. Sanki yumurtalıktan kaynaklı bir kist midir, bağırsaktan kaynaklı mı, bir duplikasyon kisti midir, karaciğerden kaynaklı bir kist midir? Emin olamadık. Büyük bir kist olması ameliyat gerektiriyordu” dedi.

“40 bin doğumda bir ender görülen hastalık”

Hastanın hazırlıklarını yaptıktan sonra yedinci gününde ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirten Dr. Kamacı, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kapalı Laparoskopik usulle ameliyatını yaptık. Kapalı kamerayla girip baktığımızda hastamızın bağırsaklarından kaynaklı kisttin olduğu görüldü. Laparoskopik usul ameliyatla tamamını çıkarttık. Bağırsağına rastgele bir ziyan vermeden aldık. Bu süreçten sonra hastamızı bir gece yatırdıktan sonra sonraki gün şifa ile taburcu ettik. Yaklaşık 20 ile 40 bin doğumda bir görülen hastalık ender görülen hastalıklardan bir tanesi. Sebebi tam olarak bilinmiyor. Teoriler var ancak kesin bir sebebi muhakkak değil. Bildiğimiz bir genetik altyapısı yok. Tabi bu çeşit hastalıklarda ailevi yatkınlık oluyor.”

“Altı ay geç gelseydi o kist delinebilirdi”

Gebelik takiplerinin çok kıymetli olduğunu aktaran Dr. Kamacı, kelamlarını şöyle tamamladı: “Bu hastalıkların birçok gebelik takiplerinde tanısı konulamıyor. Maalesef birçok vakit bağırsak düğümlenmesiyle, bağırsak tıkanmasıyla yahut patladıktan sonra kistin delinmesiyle daha çok büyük yaşlarda; altı aylıkken, bir, iki yaşında, bazen erişkin dönemimde çoğunlukla bize geliyorlar. Gebelik periyodunda teşhisin konulması sık değil, erken teşhisin konulması bu tıp komplikasyonların önüne geçmiş oldu. Gebelik takibi çok kıymetli. Bu hastamızda olduğu üzere gebelik teşhisi konulmasaydı bu kadar erken ameliyatını yapmasaydık kistin bir duvarı çok incelmişti. Altı ay geç gelseydi o kist delinebilirdi.”

“Şans yapıtı tabip denetimine gitme kararı aldık”

Anne Aksiyon Işıklı, Kütahya’da öğretmen olduğunu, orada hekim takibinde olduğunu tabir etti. Diyarbakır’da ailesinin yanına geldiğini ve baht yapıtı hekim denetimine gitme kararı aldıklarını kaydeden Işıklı, “Şans yapıtı kistin 29. haftada oluştuğunu öğrendik. Kist oluşunca burada kalmaya, doğumu burada gerçekleştirmeye karar verdik. Taner Hocam ve bayan doğum doktorumuzla gebelik sürecini tamamladık. Ameliyatı da burada gerçekleştirdik. Artık de taburcu olduk, geri döneceğiz. Benim için bebek doğduğu gün doğdu sayılmazdı. Zira stresliydik. Bebeğimizin karnında bir kist var. Süreç ne gerektiriyor bilmiyorduk. Ameliyat olduktan sonra taburcu olup konuta gittiği gün tekrar doğmuştu. Hatta bizi arayıp gözün aydın olsun, asıl artık iyi olsun diyen akrabalarımız vardı” formunda konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Kılıç – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir