Sanat

409 yıllık enstrüman bu müzede sergilenecek

2 Mins read

409 yıllık enstrüman bu müzede sergilenecek

ABD’den Müzik Enstrümanları Müzesi’ne pahalı bağış

BURSA – Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi’ne, ABD’nin birinci konservatuarı olan New England Konservatuarı’ndan 52 adet tarihi enstrüman bağışlandı. Eserler ortasında Venedik’te 1613 yılında usta Marco Ricci tarafından yapılmış lüt de tamirin akabinde sergilenecek.

Nilüfer Belediyesi ve Sanlıkol ailesinin ağır uğraşları sonucunda 2021 yılı Ağustos ayında açılan Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi’ne ABD’den çok özel bir bağış gerçekleştirildi.

Açıldıktan sonra iki mükafata bedel görülen, 300’e yakın enstrümanın bulunduğu ve Bursa’da bir birinci olma özelliği taşıyan Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi, dünyanın en saygın ve itibar sahibi müzik okullarından biri olan, tıpkı vakitte ABD’nin birinci konservatuarı olma özelliği taşıyan New England Konservatuarı’ndan gelen bağışla daha da zenginleşti.

Bağış, New England Konservatuarı Müzik Tarihi ve Müzikoloji Kısmı öğretim üyesi olan ve New England Konservatuarı’nda Kültürlerarası Enstitü’nün yöneticiliğini de yapan Türk-Amerikalı bestekar Prof. Dr. Mehmet Ali Sanlıkol’un ağır eforları sonucunda gerçekleşti. Sanlıkol’un müzenin açılışının akabinde fotoğraf ve görüntüleri paylaştığı konservatuar idaresi, ellerindeki tarihi ve nadide enstrüman koleksiyonu hakkında bilgi verdi. Mehmet Ali Sanlıkol da idareden enstrümanları, birebir vakitte proje direktörü olduğu Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi’ne bağışlamalarını istedi ve enstrümanların, hak ettikleri biçimde değerlendirileceklerini tabir etti. Okul idaresi de Sanlıkol’un hem okulda profesör olması, hem de müzede vazife yapıyor olmasını göz önünde bulundurarak 52 adet tarihi enstrümanı Nilüfer Belediyesi Dr. Hüseyin Parkan Sanlıkol Müzik Enstrümanları Müzesi’ne bağışladı.

Mehmet Ali Sanlıkol, bedelli enstrümanların Türkiye’ye sevkiyatı konusunda da Kıta Lojistik şirketinin ceo’su Emre Eldener ile irtibat kurarak dayanak istedi. Kıta Lojistik de bu işi bir toplumsal sorumluluk projesi olarak görerek sevkiyatı üstlendi ve enstrümanlar sağlıklı bir halde İstanbul’a getirildi. Gümrük süreçlerinin akabinde da 52 tarihi enstrüman Bursa’ya taşındı. Müzenin arşivine konulan eserler gereken düzenlemeler yapıldıktan sonra sergilenecek.

Müzik Enstrümanları Müzesi’nin koleksiyonuna eklenen enstrümanlar ortasında, Venedik’te 1613 yılında usta Marco Ricci tarafından yapılmış 409 yıllık bir flüt ile 150 sene evvel vaktin Japonya İmparatorluğu tarafından şahsen New England Konservatuarı’nın kurucusu Eben Tourjee’ye bağışlanmış olan tarihi ve nadide modüller yer alıyor.

Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, “Geçtiğimiz ağustos ayında bu müzeyi açtık ve 300’e yakın enstrüman sergileniyor. Bursa’da bu manada birinci müzemiz. Bu müze, Tarihi Kentler Birliği tarafından da heyet özel mükafatına layık görüldü. Hatta bir yıl içinde iki ödül aldı. Farklı enstrümanların burada görüp seslerini duyabiliyorsunuz. Akademisyen ve ünlü müzisyen Mehmet Ali Sanlıkol’un bizlere daima takviyeleri devam ediyor. New England Konservatuarı’ndan bize 52 modül yeni enstrümanların bağışlanmasında da kendisini büyük emekleri oldu. Buradaki enstrüman sayısı da günden güne artacak. Müzemiz fiyatsız olarak ziyaret edilebiliyor”

İhlas Haber Ajansı / Samet Hakikat – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir