Ekonomi

5 milyon vatandaşı ilgilendiren EYT için çalışmalar hızlandı! İşte alternatif tahliller

2 Mins read

Hükümet ek gösterge meselesini tahlile kavuşturduktan sonra bu kere başka kıymetli bir sorun olan EYT ile ilgili çalışmalara yoğunluk verdi. Yaklaşık 5 milyon insan, EYT için tahlil bekliyor. EYT için alternatif tahliller olduğunu söyleyen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Tarkan Güçlü, TRT Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

“KOLAYLIKLAR SAĞLAYIP SAĞLAMADIĞINI GÖRECEĞİZ”

EYT ile ilgili tahlillerin önümüzdeki günlerde açıklığa kavuşacağını kaydeden Varlıklı, “Önümüzdeki periyotta prim yaş kuralının indirilip indirilmeyeceğini prim ödeme gün sayısında kolaylıklar sağlanıp sağlanmayacağını göreceğiz.” sözlerini kullandı.

“YAŞLA İLGİLİ İNDİRİM OLABİLİR”

Zengin, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yaşla ilgili indirim beklentisi kelam konusu olabilir. Emekliliği bekleyenin 10 yılı varsa aşikâr bir yıla indirilmesi olabilir. Prim ödeme gün sayısını öne çıkaran modeller kelam konusu. 7 bin 200 gün ya da 9 bin gün prim ödeyenlerin yaşa bakılmadan emekli edilmesi kelam konusu olabilir.”

BAKAN ALIM: YIL SONUNA KADAR ÇÖZECEĞİZ

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama EYT konusunda şunları kaydetmişti: “Türkiye’nin işçileri hiç merak etmesinler, hiç telaş etmesinler. Türkiye’nin her sorunu, çözülmesi gereken belge olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki belgelerden, çözülecek şeylerden biri. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün evrakları çözeceğiz. O da kıymetli belgelerden biri… Orada da alternatif maliyetleri, tahlil tekliflerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde.”

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık mühleti (erkek için 25, bayan için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) kurallarının yanına bir de yaş koşulu (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olanların yeni kaidelere entegrasyonu da sigortalılık mühletine nazaran kademeli olarak sağlandı. Bu kurallara bakıldığında emekli olmak için prim, yaş ve sigortalılık mühletini tamamlamak gerekiyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi, 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olan, prim ve yıl koşullarını tamamlayan, şimdi emekli olamayan insanları kapsıyor. Yalnızca SSKlılar değil, esnaf ve memurlar da tıpkı beklenti içerisinde.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir