Sanat

6. Çalı Köy Sinemaları Şenliği başladı

4 Mins read

6. Çalı Köy Sinemaları Şenliği başladı

BURSA – Sinema tutuklarına tabiatta sinema izleme imkanı sunan Çalı Köy Sinemaları Şenliği bu yıl 6. kere gerçekleşiyor. İsteyenlerin kamp da yapabildiği şenliğin açılışında konuşan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet Türkiye’nin birinci köy sinemasının çekildiği Çalı’da sinema ismine bu türlü bir şenliğe mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyduklarını söyledi.

Türkiye’nin birinci kamplı sinema şenliği olan Çalı Köy Sinemaları Şenliği geniş iştirakle başladı. Nilüfer Belediyesi ile Çalı Etraf ve Kültür Derneği iş birliği ile Çalı Futbol Alanı’nda tabiatla iç içe ortamda gerçekleşen şenlik, bu yıl kamplı yapılıyor. 31 Temmuz’da sona erecek olan Çalı Köy Sinemaları Şenliği’nin açılışı “Film Müzikleri” konseri ile oldu. Ceren Toksöz’ün solistliğini yaptığı konserde iştirakçiler, unutulmaz sinema müzikleriyle nostalji dolu anlar yaşadı.

Konserin akabinde açılış konuşmasını yapan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, sinema tutkunlarını, yazın en sıcak günlerinde tabiatla iç içe, yıldızların altında yedinci sanatla buluşturmanın memnunluğunu yaşadıklarını söyledi

Türkiye’nin birinci kamplı sinema şenliği olan Çalı Köy Sinemaları Şenliği’nin pandemi nedeniyle verilen ortadan sonra bu yıl yeniden kamplı yapıldığına dikkat çeken Lider Fazilet, “İsteyenlerin tabiatın kucağında yoga yaparak güne başlayacağı şenlik aktiflikleri, kısa ve uzun metrajlı sinema gösterimleri, direktör söyleşileri, çeşitli atölye çalışmaları ve konserlerle bize dolu dolu bir hafta sonu yaşatacak. Türkiye’nin birinci köy sinemasının çekildiği Çalı’da sinema ismine bu türlü bir şenliğe mesken sahipliği yapmaktan, kıymetli direktörlerimizi burada ağırlamaktan ve birbirinden hoş sinemaları sizlerle buluşturmaktan memnunluk duyuyoruz” dedi.

Başkan Fazilet iştirakçilerden tek isteklerinin kültür-sanat etkinlikleriyle daha çok buluşabilmek için, maske-mesafe-hijyen kurallarına dikkat etmeleri olduğunu da kelamlarına ekledi.

ÇEKÜDER Lideri Kadir Can Kiraz da Çalı Köy Sinemaları Şenliği’nde sinema tutkunlarını ağırlamaktan ötürü büyük memnunluk duyduğunu belirterek, şenliğe verdiği dayanaktan ötürü Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür etti.

Yönetmen ve Çalı Köy Sinemaları Şenliği Kısa Sinema Yarışı Ana Heyet Üyesi Banu Sıvacı da, Çalı Köy Sinemaları Şenliği’nin bir kesimi olmaktan duyduğu memnunluğu lisana getirdi. Sıvacı, “Muhsin Ertuğrul’un yönettiği ve o devirlerde büsbütün erkek hâkim olan Türkiye sinemasında, Cahide Sonku’nun birinci bayan yıldızı olarak imza attığı hoş sinemadan ilham alarak etraf hassaslığı ve açık havanın büyüsünü sinema ile birleştiren şenlik, yıllardır çok özel bir yol aldı. Çalı Köy Sinemaları Şenliği, sinema gösterimleri, atölyeler ve konserlerin yanı sıra kısa sinemacıların seyirciyle buluşabilmesi ve desteklenmesi ismine kıymetli bir etkinlik” diye konuştu. Konuşmaların akabinde Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Banu Sıvacı’ya plaket vererek teşekkür etti.

3 gün sürecek şenliğin açılış gecesinde konuşmaların akabinde Reis Çelik‘in “Ölü Ekmeği” isimli sineması izlenime sunuldu. Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet de, şenliğe katılan 7’den 77’ye her yaştan sanatseverle birlikte “Ölü Ekmeği” sinemasını ilgiyle izledi.

Film gösteriminin akabinde direktör Reis Çelik ve sinemada rol alan Şilan Düzdaban ile Çağla Acar’ın iştirakiyle söyleşi gerçekleşti.

Anadolu’da bir gencin büyüme ve var olma kıssasını anlatan sinemanın ismini, öğretmeni olan muharrir Dursun Akçam’ın kitabının ismi olan “Ölü Ekmeği” verdiğini belirten Reis Çelik, sinemanın çeşidinin de dökü drama olduğunu söyledi. Çelik, “Film, biraz belgesel, biraz sinema yanı olan ikisinin birleştiği bir sinema. Bu ülkenin yaşadığı gerçeklerden biri olan yoksulluğu, insanların nasıl geliştiğini anlatmak üzere bir hatırlama sineması diyebiliriz. Bunlar, benim yaşadığım şeyler. Aşıkların içinde çok yer aldım. Kelam, insanı insan yapan temel varlıktır. Kelamı ortadan çektiğiniz vakit insanı öbür canlılardan, otlardan, hayvanlardan farkı olmayan bir canlı olduğunu görürsünüz. Kelamı, kelamın derinliğini kaybedersek, insanı kaybetmiş oluruz. Onun için ona ithafen bir sinema olarak düşündüm ben bunu” diye konuştu.

Müzisyenlik tarafının de olduğunu söyleyen Reis Çelik, bütün sinemalarının asıl müziğini, senaryoyu yazarken kendisinin yaptığını belirtti. Sinemalarında müzik ögesini önde tutmaya dikkat ettiğini söyleyen Çelik, “Bu bir müzik sineması. Zira aşıklık geleneği bunun üzerine kurulmuş olan bir şey. Çocuğun, kelamı ve müziği öğrenme süreci üzerine kurduğumuz için hem zorlayıcı bir seyahatti hem de anlatmaya çalıştığımız bahis da buydu. Yerelin tıpkı vakitte dünyanın evrenseli olduğuna inanıyorum. Dünyanın en ünlü müzikçisinin sesi aslında kendi köylü sesidir fakat o dünyaya yayıldığı için biz onu kozmik olarak kabul ediyoruz. Zira dünyanın tamamını topladığınız vakit üniversal olur ” dedi.

Sinema ve sanat yapanlara da tavsiyelerde bulunan Reis Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bir öyküm var lakin sanki dünya bunu anlar mı diye bakmamak gerekiyor. Zira sizin içinizde var olan ve yansıtmak istediğiniz her his ve niyetin, üniversal olduğuna inanın. Yerelin tıpkı vakitte dünyanın evrenseli olduğuna inanıyorum. Dünyanın en ünlü müzikçisinin sesi aslında kendi köylü sesidir lakin o dünyaya yayıldığı için biz onu kozmik olarak kabul ediyoruz. Zira dünyanın tamamını topladığınız vakit üniversal olur. Rastgele bir köydesiniz diye sizin dünyada varlığınızı reddetme talihi kimseye haiz değildir. Cüretle yaklaşmak, en hoş biçimde nasıl anlatabiliriz, görsele çevirebiliriz diye bakmak gerekiyor.”

Oyuncular Şilan Düzdaban ile Çağla Acar da bu türlü bir şenlikte yer almaktan duyduğu memnuniyeti paylaştı. Düzdaban ve Acar, sinemanın çekim kademesinde yaşadıkları hisleri da iştirakçilerle paylaştı.

Söyleşinin akabinde Nilüfer Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürü Nejla Aslan, direktör ve oyunculara teşekkür etti.

Çalı köy Sinemaları Şenliği’nin birinci gününde Emre Kayış’ın Anadolu Leoparı isimli sineması de izleyicilerle buluştu. Sinem meraklıları hoş yaz akşamında bir gecede iki sineması açık havada izleme keyfini doya doya çıkardı.

İhlas Haber Ajansı / Ali Kamur – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir