Sağlık

72 yaşında doktorluğa veda eden Latif Hoca: “Doktorlarımız gitmesin, memleketin onlara gereksinimi var”

4 Mins read

72 yaşında doktorluğa veda eden Latif Hoca: “Doktorlarımız gitmesin, memleketin onlara muhtaçlığı var”

47 yıllık hekim veda merasiminde konuştu: “Doktorlarımız gitmesin, memleketin onlara gereksinimi var”

47 yılda 41 bin ameliyat yaptı, 72 yaşında mesleğe veda etti

İSTANBUL 47 yıllık meslek hayatını noktalayan 72 yaşındaki Op. Dr. Latif Kızılkanat için vazife yaptığı hastanede merasim düzenlendi. Merasimde konuşan Kızılkanat, “Aşağı üst 41 bin civarında ameliyatım var, bu mesleğin gereğini yapmak çok onur, gurur verici. Memleketimizi sevelim, ülkemizde kalalım lütfen, bu vatanın, memleketin tabiplere muhtaçlığı var, gitmesinler” dedi.

1975 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Latif Kızılkanat, yıllar içerisinde tıpkı üniversiteden arkadaşı Ayşe Güzin Hanım ile evlendi. Manisa, Elazığ, Erzurum, İstanbul üzere noktalarda vazife yapan hekim çift, binlerce hastaya hizmet verdi. 2006 yılında emekli olan Kızılkanat, 2018 yılına gelindiğinde misyon yaptığı hastaneden ayrılarak eşiyle İstanbul’a taşındı. Ayşe Güzin Hanım, eşi ismine Büyükçekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi‘ne 65-72 yaş ortası çalışma başvurusu yaptı. Müracaatın olumlu sonuçlanmasıyla hastanede misyona başlayan Kızılkanat, birebir hastanede eşiyle birlikte çalıştı. Başarılı tabibin, geçtiğimiz günlerde 72’nci yaşını doldurmasıyla hastanedeki vazifesi sona erdi. Büyükçekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Fatih Mehmet Velibeyoğlu ve hastane idaresi de hayatını hastalara şifa olmaya adayan hekim için merasim organize etti. Merasime Kızılkanat çifti, Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Fatih Mehmet Velibeyoğlu, Başhekim Yardımcısı Dr. Nuray Özgür Abravcı ile çok sayıda sıhhat çalışanı katıldı. Merasimde hastane çalışanlarının Kızılkanat hakkında fikirlerini anlattığı görüntü gösterilirken meslekteki yıllarına ithafen 47 mumlu pasta Kızılkanat için kesildi. Programda konuşan Kızılkanat, düzenlenen veda merasiminin kendisin şad ettiğini söz ederken, genç tabiplere seslendi.

“41 bin civarında ameliyatım var”

47 yıllık meslek hayatı boyunca binlerce ameliyat gerçekleştirdiğini tabir eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Latif Kızılkanat, “1975 yılında tıp fakültesini bitirdim, eylülünde Erzurum Atatürk Üniversitesi Genel Cerrahi asistanı olarak misyona başladım. Sonrasında yıllar içerisinde İstanbul Güzelşehir’e yerleştik. Eşim oradaki özel hastanede çalışıyordu. Benden habersiz burada Mimar Sinan Devlet Hastanesi’nin 65-72 yaş ortasında tabip muhtaçlığını olduğunu görmüş ve başvurmuş. Onun üzerine ben de eşimi kırmamak için hayatta en çok bedel verdiğim şey eşim, çocuklar da istediler. Genel cerrah arkadaşlarla da çok uyumlu bir çalışma ortamı oldu, dedim ki buradaki insanların da bana muhtaçlığı varmış. 3 yıl 8 ay 15 gün çalıştım, bu müddet içinde 32 bin 500 tane poliklinik yaptım. Aşağı üst bin 750 tane de hasta ameliyat ettim, bunlar büyük ameliyatlar. Birkaç ay evvel ayrılmayı düşününce başhekimimiz Fatih Beyefendi de bir veda yapalım dedi. Gerekmez dedim, ‘sana her şey layık’ dedi, ben de kabul ettim. Aşağı üst 41 bin civarında ameliyatım var, tabi ki büyük çoğunluğu şad, mutlu olmayanlar da olabilir” diye konuştu.

“Memleketin hekimlere gereksinimi var, gitmesinler”

Yıllarca ülkesine hizmet ettiğini tabir ederek genç doktorlara seslenen Op. Dr. Kızılkanat, “Cerrahi dertli bir branş, ben ameliyatlara giderken yahut ameliyat koyduğumuz vakit bir gün öncesinden en az saat 10’da yatarım. Sabah da altıda kalkarım en az 8 saat uykumu alarak ameliyata başlarım ki ameliyatta bir yanılgı yapmayayım, bir eza olmasın. Bu yaşta bile hizmetin verilebileceği konusunda memnuniyetlerini gösteriyor, ben de şad olarak ayrılıyorum. Şu anda gönlüm rahat olarak gidiyorum sebep; benim yerime 2 tane çok kıymetli cerrah geldi. Doktorluk kutsal bir meslek, bu mesleğin gereğini yapmak çok onur, gurur verici, o bakımdan doktorluk gerçekten güç ve meşakkatli bir meslek. Memleketimizi sevelim, ülkemizde kalalım lütfen, bu vatanın, memleketin hekimlere muhtaçlığı var, gitmesinler. Hekimlik kolay bir meslek değil, çok uzun uğraşlardan sonra eğitimli, uygun, insanlara hizmet eden beşerler yetişebiliyor. Bu yetişmiş tabipleri kesinlikle elimizde tutmalıyız. Gitmesinler zira Türkiye’nin tabiplere muhtaçlığı var. Ulu Başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün dileklerine, isteğine uysunlar” halinde konuştu.

“Doktorlarımız gidecek, görecekler, tekrar ülkemize döneceklerine inanıyorum”

Eşi için düzenlenen merasimin kendilerini çok keyifli ettiğini anlatan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Ayşe Güzin Kızılkanat, “Eşim Latif Kızılkanat ile birlikte Mimar Sinan Devlet Hastanesi’nde çalışıyordum. Eşimin 47 yıllık meslek hayatını bitirdiği gün, emekliliğe ayrıldığı için bu hoş programı hazırlayan, katılan herkese teşekkür ederiz. Hüzün, sevinç, çok karışık hisler, bir şey bitiyor yeni bir şey başlıyor. Genç tabiplerimiz kesinlikle gidecekler görecekler, yaşayacaklar onların tekrar ülkemize döneceklerine ben yürekten inanıyorum. İş ahlakıyla, her şeyiyle, tüm yaşantısıyla eşim hakikaten bir örnek” dedi.

“Latif ağabey, tabiplere en büyük örneklerden birisi”

Kızılkanat’ın genç tabiplere örnek bir isim olduğunu tabir eden Büyükçekmece Mimar Sinan Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Fatih Mehmet Velibeyoğlu şöyle konuştu: “Latif Beyefendi meslek hayatında 72’nci yaşını doldurduğu için yaş nedeniyle emekliliğe ayrılıyor, 47 yıl üzere lisana kolay lakin çalışması sıkıntı olan yılları hayatına sığdırdı. Biz de onun bu emeklerine karşılık olarak bu türlü bir merasim tertip etmek istedik. Hakikaten kendisi hem hekimliği hem insanlığıyla hepimize örnek olmuş değerli insanlardan biri, hastanemizin lokomotifi, dinamo taşıydı. Bu kadar kısa 3,5 yıllık bir süreçte yaklaşık bin 700 ameliyat, 32 bin 500 poliklinik üzere değerli işler yaptı. Bu katkılarından ötürü bir vefa örneği olarak Latif Bey’e bu türlü bir merasim düzenledik. Kendisine bundan sonraki hayatında sıhhat ve uzun ömür diliyoruz. Yurt dışına gitme fikrinde beşerler oluyor tabi şartların daha yeterli olduğunu düşünüyorlar lakin hiçbir yer kendi ülkemiz üzere olmaz. Kendi insanımıza hizmet etmekten bizi daha memnun eden bir şey olmaz, biz bu düsturdayız. Latif ağabey üzere tabipler daha da artmakta, inşallah daha düzgün günler göreceğimize ben eminim. 72 yaşında olmasına karşın mesleğini hakkıyla yerine getiren Latif ağabey, biz genç ve orta yaştaki tabiplere en büyük örneklerden birisi”

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir