Sanat

80 derecede demircilik mesleğini dededen toruna yaşatıyorlar

2 Mins read

80 derecede demircilik mesleğini dededen toruna yaşatıyorlar

Geçimini demircilik mesleğini icra ederek sağlayanlar termometreleri bile bozan sıcakta kuşaktan nesile çalışıyor

Demirci Kudret Kısaç: “Aşırı sıcaklara ocakta yanan ateşin sıcaklığı da eklenip kavrulsak da bu mesleği icra etmek zorundayız. Zira biz ekmek paramızı bu türlü çıkarıyoruz”

Oğul Kudret Kısaç ise, “Bu mesleği yaşatmak için üniversite bitirmememe karşın demircilik mesleğini seçtim” diyor

MERSİN Mersin’in Silifke ilçesinde 1890 yıllarından günümüze 80 derecede dededen toruna dört jenerasyon demircilik mesleği yaşatılıyor.

Saray Mahallesi’ndeki demirciler, gölgede bile 30 derecenin üzerine çıkan ve yüzde 90’lara kadar ulaşan nem oranının da tesiriyle 40 derece civarında hissedilen bunaltıcı hava sıcaklığından en çok etkilenen meslek kümesini oluşturuyor. Demiri işlemek için günün büyük bir kısmında ocaklarını söndüremeyen esnaf, ocakların da tesiriyle tezgahlarının bulunduğu yerde hava sıcaklığının 80 dereceyi bulduğunu savunuyorlar. Atalarından kalma mesleği icra eden Kudret Kısaç, demirciliği 60 yıldır devam ettirdiğini, kendisinden sonra da mesleği kendiyle tıpkı ismi taşıyan oğlunun devam ettireceğini kaydetti.

Sıcaklarda demire biçim vermenin güç olduğunu, lakin yapabileceği öteki iş olmadığı için çalışmak zorunda olduğunu tabir eden Kısaç, “Bu meslek dedemden babama, daha sonra bana benden de oğluma geçecek. Bu meslek artık eskisi üzere popülerliğini kaybetti. Fabrikasyon gereçler çıkınca bizim yaptığımız materyallere ilgi azaldı. Silifke tarım kenti olduğu için yeniden de biraz malzemelerimize ilgi var. Çok sıcaklara ocakta yanan ateşin sıcaklığı da eklenip kavrulsak da bu mesleği icra etmek zorundayız. Zira biz ekmek paramızı bu türlü çıkarıyoruz” dedi.

Hiç okula gitmediğini ve küçük yaşta demircilik mesleğine babası Bayram Usta’nın yanında çırak olarak başladığını ve şuanda da oğlu Kudret’i yetiştirdiğini anlatan Kısaç, “Eskiden gelen siparişler nedeniyle oturacak vaktimiz olmazdı. Teknoloji geliştikçe işlerimiz de bitme noktasına geldi. Artık ise keser, balta, orak, kürek, kazma üzere küçük aletleri yapıyoruz. Birçok günlerde yaptığımız bu aletlerden bir adedini bile satmadan, yani siftah bile yapmadan dükkanımızı kapatmak zorunda kalıyoruz. İşimizi aşk ile yapıyoruz” diye konuştu. Bu mesleğin son temsilcilerinin kendileri olduğuna dikkati çeken üniversite mezunu oğul Kudret Kısaç ise, “Bu mesleği yaşatmak için üniversite bitirmememe karşın demircilik mesleğini seçtim. Zira yanımızda çalışacak bir çırak bile bulamıyoruz. Bu nedenle bu mesleği yaşatmaya devam edeceğim. Bende çocuklarıma bu mesleği öğreteceğim” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Murat Şengi – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir