Ekonomi

ABD medyasından göğsümüzü kabartan kelamlar: Türk İHA’ları Ukrayna savaşında güç istikrarını değiştirdi

2 Mins read

Türkiye‘nin savunma sanayiindeki pozisyonu ABD basınında yer aldı. Wall Street Journal gazetesinin, “İnsansız hava araçları (İHA), İnsansız Gemiler ve Öldürücü Robotlar Türkiye’yi Silah Sanayii Santrali Yaptı” başlıklı haberinde, Türkiye’nin son 20 yılda silah üretiminde global bir oyuncu haline geldiği söz edildi.

“MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLIYOR”

Haberde, “Türkiye’nin 20 yıllık bir silah üreten güç merkezi olma projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için meyvelerini vermeye başlıyor. Türkiye’nin düşük maliyetli insansız hava araçları, Ukrayna’nın Rus işgaline karşı savaşında güç istikrarını değiştirmeye yardımcı oldu ve dünyadaki çatışmaları dönüştürüyor” denildi.

DÜNYAYA İHRAÇ EDİLİYORLAR

Haberde, Türk şirketlerinin, Filipinler’e helikopter, Pakistan’a deniz korveti ve Kenya’ya zırhlı araç ihraç ettiğini ve Yunanistan ile rekabet edebilmek için donanmasını kurarak, 10 farklı ülkeye devriye botları sattığı aktarıldı.

“YILDA 60 MİLYON DOLAR HARCANIYOR”

ABD merkezli gazete yayınlanan haberde, Türk hükümetinin yabancı tedarikçilere olan bağımlılığı azaltmak için savunma endüstrisindeki harcamalarını yıllar içinde arttırdığı tabir edilerek, “Erdoğan hükümeti, ABD’ye ve başka yabancı tedarikçilere olan bağımlılığı azaltmak için 2002’de 5 milyar dolar olan harcamaları, yılda 60 milyar dolara çıkardı” denildi.

Özel savunma dalındaki harcamaların ise 2002’de 1 milyar dolardan 2020’de 11 milyar dolara çıktığı belirtildi. Silah mutabakatlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tercih ettiği dış siyaset araçlarından biri olduğu da söz edildi.

“İHA TEDARİKİNDE AMAÇ 1 NUMARA OLMAK”

Haberde Türkiye’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhtaçlıklarını yüzde 70 oranında karşıladığı belirtilirken, bu oranın 2000’li yılların başında ise sırf yüzde 30 olduğu belirtildi. Silahsız insansız hava aracı Bayraktar TB-2’lerden bahsedilen haberde, “Bayraktar TB-2’lerin başarısına ve askeri ihracatına dayanarak Türkiye, insansız kara, deniz ve sualtı araçları da dahil olmak üzere başka insansız hava araçlarının ana tedarikçisi olmayı hedefliyor” denildi.

“SİLAH İHRACATINDA 12’İNCİ SIRADA”

Haberde, Stockholm Memleketler arası Barış Araştırmaları Enstitüsü’ne nazaran Türkiye’nin 2017 ile 2021 yılları ortasında silah ihracatında 12’nci sırada yer aldığı belirtildi. Türkiye’nin 2001’de 36’ncı sırada yer almasından bu yana yeni bir etap kaydettiği tabir edildi.

“ÇATIŞMALARDA RUS ÜRETİMİ TEKNOLOJİYİ GERİ PÜSKÜRTTÜ”

Türkiye’nin silahsız insansız hava aracı Bayraktar TB-2’lerin Rusya ile yapılan çatışmalarda Rus imali teknolojiyi geri püskürtüldüğü belirtilerek, “Moskova’nın güçlerini ve Rus imali teknolojiyi en az dört farklı çatışmada (Ukrayna, Suriye, Libya ve Azerbaycan’ın Ermenistan ile olan ihtilafında) geri püskürtmeye yardımcı oldu” denildi.

Ayrıca Bayraktar TB2’nin, yaklaşık 300 kilometre aradan bir pilot tarafından çalıştırılarak 24 saat havada kalabildiği belirtilerek, “İHA’ların uzun menzilli kameraları ve radardan kaçınma yetenekleri, onları Rus imali hava savunmalarından kaçma konusunda usta kılıyor” sözleri yer aldı.

İhlas Haber Ajansı / Mahallî
Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir