Ekonomi

ABD’nin enflasyon datalarının akabinde euro/dolar paritesinde 20 yıl sonra 1 düzeyinin altına düştü

1 Mins read

ABD’de piyasaların merakla beklediği enflasyon verisi açıklandı. ABD’de haziran ayında TÜFE yüzde 1,1’lik beklentiye rağmen yüzde 1,3 artış kaydetti. Yıllık bazda TÜFE yüzde 8,6’dan yüzde 9,1’le 41 yılın tepesine yükseldi.

DOLAR ENDEKSİ 20 YILIN DORUĞUNA ÇIKTI

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ülkedeki enflasyonu denetim altına almak hedefiyle sıkılaştırıcı siyasetlerinde daha da şahinleşebileceği telaşı risk algısının artmasına sebep oldu. TÜFE’nin açıklanmasıyla birlikte dolar endeksi 108,6’yla son 20 yılın tepesine çıkarken, saat 16.30 prestijiyle 108,3 düzeyinde dengelendi.

EURO/DOLAR PARİTESİ 1 DÜZEYİNİN ALTINDA

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Fed’in siyaset adımlarına ayak uyduramayacağı ve artan güç arz kasvetleri ile bir müddettir satış yüklü bir seyir izleyen avro/dolar paritesi, bilginin akabinde 0,9998 ile 2002 yılından bu yana en düşük düzeyini gördü. Avro/dolar paritesi şu sıralarda 1,0020 düzeyinden alıcı buluyor.

DEĞER KAYBI YÜZDE 2’YE YAKLAŞTI

Fed’in daha da şahinleşeceği telaşı hisse piyasalarında satış baskısını güçlendirirken, Avrupa borsalarında düşüş yüzde 1’i aştı. Bilgi öncesinde yükseliş eğiliminde hareket eden ABD’de endeks vadeli süreç kontratlarında ise kıymet kaybı yüzde 2’ye yaklaştı.

FAİZ ARTIŞI DEVAM EDEBİLİR

ABD tahvil piyasalarında da satış baskısı öne çıkarken, birtakım varlıklarda aykırıya dönen getiri eğrisi belirginleşmeye başladı. Buna nazaran ABD’nin 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi ortasındaki fark 2000’den bu yana en yüksek düzey olan 16 baz puana çıktı. Para piyasalarında Fed’in temmuz toplantısında yüzde 30 ihtimalle 100 baz puan, eylül toplantısında ise yüzde 55 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başladı.

AA / Murat Aslan – İktisat
Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir