Sağlık

Ağız bakım sularındaki tehlike: Tat alma duyusunu etkiliyor

3 Mins read

– Ağız bakım sularındaki tehlike: Tat alma duyusunu etkiliyor

Her gün kullanılan ağız bakım sularındaki tehlike

İSTANBUL – Ağız ve diş paklığı için kullanılan ağız bakım suları ile ilgili olarak Diş Tabibi İbrahim Barış Parlak, “Ağız bakım sularını 3 ya da 4 haftayı geçmeyecek biçimde kullanmasını öneriyoruz. Zira yararından çok ziyanı olabilir. Bilhassa tat alma duyusunu olumsuz etkileyebiliyor” dedi. Parlak ayrıyeten yalnız diş tabibi tavsiyesi ile kullanılmasının gerçek olacağının da altını çizdi.

Ağız ve diş sıhhati için günlük olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımı üzere rutinlerin yanına ağız bakım suları da eklendi. Bilhassa son yıllarda her gün diş fırçalama sonrası kullanım alışkanlığının artması ile ilgili olarak İstanbul Arel Üniversitesi Diş Protez Teknolojisi Kısmı Öğretim Vazifelisi Diş Doktoru İbrahim Barış Parlak ikazlarda bulundu. Diş Tabibi İbrahim Barış Parlak, rutin kullanımının yanlışsız olmadığını, diş tabibi tavsiyesi doğrultusunda ve en fazla 3-4 haftayı geçmeyecek halde uygulanması gerektiğini söyledi. Daima kullanılması durumunda dişlerde kahverengi lekelenmeler oluşabileceği üzere tat alma duyusunun da azalmasına sebep olabileceğini vurgulayan İbrahim Barış Parlak, “O yüzden rutin olarak kullanmaktan çok diş doktoru tavsiyesi üzerine ve belirtilen vakitlerde kullanmakta yarar var” dedi.

Ağız ve diş sıhhati konusunda ağız bakım sularının yardımcı olarak kullanılabileceğini lisana getiren Barış Parlak, “İlk evvel mekanik paklık kıymetli. Yani diş fırçalamak, diş ipi ve orta yüz fırçası kullanımı diş paklığında olmazsa olmazlarımızdır. Bunların dışında ağız bakım suyunu yardımcı olarak kullanmaktayız. Ağız bakım sularının tabi ki de yararı var. Diş eti hastalıklarını engellemeye yardımcı, diş çürüklerini yani dişin en dış katmanı olan mine dokusunu güçlendirici tesire sahip. Ayrıyeten ağız kokusunu da yeterli geliyor” formunda konuştu.

“Sadece diş doktoru tavsiyesinde kullanılmalı”

Faydalarını görebilmek için lakin diş doktoru denetiminde kullanılması gerektiğini hatırlatan Parlak, “Altı ayda bir rutin diş doktoru denetimlerinizde şayet doktorunuz kullanmak için gerekli bir sebebinizin olduğunu düşünüyorsa yani diş çürüğüne meyilli bir diş yapınız ya da ağız kokusu ile ilgili bir sorununuz varsa tavsiyede bulunabilir. Ama hastalarımıza ağız bakım sularını 3 ya da 4 haftayı geçmeyecek halde kullanmasını öneriyoruz. Zira yararlarından çok ziyanları olabilir. Diş dokularında kahverengi lekelenmeler ayrıyeten tat alma duyusunda zayıflama da görülebiliyor. O yüzden rutin olarak kullanmaktan fazla diş tabibi tavsiyesi üzerine ve belirtilen vakitlerde kullanmakta yarar var” sözlerini kullandı.

Ağız içi her vakit steril olmalı mıdır?

Parlak ayrıyeten ağız içi sterilizasyonun abartılarak doğal mikroorganizma yapının bozulmaması gerektiğini de aktardığı tavsiyelerine şu biçimde devam etti:

Ağız florasının kendine mahsus mikroorganizmaları mevcuttur. Lakin diş eti hastalıklarında ve diş çürüklerinde bu mikroorganizmalar artış gösterebiliyor. Esasen ağzımızın içi her vakit steril bir ortama sahip değil. Mikroorganizmalara sahip bir ortam ve bunlar sağlıklı bireylerde bir istikrar halinde. Bunları daima yok etmeye çalışmak gerçek bir yaklaşım değildir.”

İçerik değişikliği farklı sorunlara tahlil oluyor

Son olarak ağız bakım sularının içinde bulunan etken unsurların hangi soruna tahlil olabileceğini anlatan Parlak, “Ağız bakım sularının bir kadro etken unsurları var. Bunlardan kimileri, Klorheksidin, florür ve alkol. Klorheksidin bazlı olanlar daha çok diş eti hastalıkları olanlarda, florürlüler diş çürüklerinde, alkol bazlı olanlar ise daha çok ağız kokularında tesirli oluyor. Bireyler kendi başına marketten ya da eczanelerden almaktansa diş tabiplerinin denetiminde ve tavsiyesinde alırlarsa daha gerçek olur” diyerek kelamlarını tamamladı.

İhlas Haber Ajansı / Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir