Sağlık

AHESEN uyardı: Bu varyantı olan kişi yaklaşık 19 bireye hastalığı bulaştırabiliyor

4 Mins read

EDDA SÖNMEZ
Covid-19’da yeni dalgaya giren Türkiye’de hadise sayıları gün geçtikçe artıyor. Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) yeni varyantla birlikte hastalığın bulaşıcılık oranının Omicron‘a nazaran iki kat arttığı ihtarında bulundu. 17 Temmuz 2022 tarihine kadar Türkiye’de toplam 15 milyon 524 bin 71 kişinin Covid-19 teşhisi aldığı, 99 bin 184 kişinin de bu hastalık ömrünü yitirdiğini AHESEN Bilim Komitesi Lideri Prof. Dr. Ersin Akpınar, “Önümüzdeki haftalar hayli sıkıntı geçecek. Şimdiye kadarki en bulaşıcı Covid varyantı ile karşı karşıyayız. Covid varyantı olan bir kişi yaklaşık 19 bireye hastalığı bulaştırabiliyor” dedi.
Geçen bahar aylarında günlük olay sayılarının binli sayıların altına inmesiyle bir arada olağanlaşmaya geçen Türkiye’de, Covid-19 salgınında yeni ve daha büyük bir dalgaya girildi. Avrupa ve Amerika’da başlayarak kısa vakitte Türkiye’yi de tesiri altına alan yeni varyant BA.4.5 ile birlikte günlük hadise sayıları süratle arttı ve kapanan Covid-19 servisleri tekrar açılmaya başlandı.
“GÜNLÜK SAYININ 100 BİNLERİ BULDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ”
AHESEN, kalkan maske zorunluluğunun aşikâr alanlarda tekrar getirilmesi gerektiği, aksi taktirde gelecek aylarda mevsimsel grip olaylarının da eklenmesiyle sıhhat sistemini zorlayacak seviyede daha sıkıntı bir salgınla karşı karşıya kalınabileceğini belirtti. AHESEN Bilim Komitesi Lideri Prof. Dr. Ersin Akpınar, “Şu anda, örneğin; hastanelerin acil servislerindeki yoğunluktan ötürü eczaneden test kiti alarak kendi kendine test yapanların büyük bir çoğunlukta olduğunu biliyoruz. Buradan yola çıkarak, hastanelerde test olamayan şahısları de düşünürsek günlük sayının 100 binleri bulduğunu söyleyebiliriz” dedi.
“ŞU ANDA COVİD MÜSPET BİR KİŞİ, 19 ŞAHSA HASTALIK BULAŞTIRIYOR”
Prof. Dr. Akpınar, 17 Temmuz 2022 tarihine kadar Türkiye’de toplam 15 milyon 524 bin 71 bireye Covid-19 teşhisi konduğunu, 99 bin 184 kişinin de bu hastalık nedeniyle hayatını yitirdiğini belirterek, şunları söyledi:
“Mevcut sayılar ve tahliller, önümüzdeki haftaların epey güç geçeceğinin göstergesi. Sıhhat Bakanı son açıklamasında ‘vaka sayısının 40 kat, hizmet sunumu yükünün de 3 kat arttığını’ belirtti. R0 pahası bir hastalığın yayılım suratını belirtir. Yani bir hastanın bir ortama girince kaç bireye hastalığı bulaştırabileceğini tanımlar. Örneğin R0=1 ise bir hasta bir bireye bulaştırır demektir. R0 = 0.4 ise, yani 1’den küçük ise o hastalığın bulaştırıcılığı çok azalmış ve bitmek üzeredir denebilir. Şu an mevcut Covid varyantı BA.4.5’in R0 kıymeti 18,6. Yani bir kişi yaklaşık 19 bireye hastalığı bulaştırabiliyor. Şimdiye kadar görülen en bulaşıcı varyant. Çünkü Wuhan’da ortaya çıkan birinci SARS-Cov2 virüsünün R0 bedeli 3.3 idi. Daha sonra Delta varyantı 5.1, Omicron 9.5 ve BA.2 varyantı 13.3 R0 kıymetiyle geldi. Kızamık virüsünün R0 pahasının dahi 12 ila 18 olduğu düşünülürse BA.4.5 varyantının 18.6 olan R0 kıymetinin ne kadar yüksek olduğu anlaşılabilir.”
“VAKA ARTIŞI SALGININ BAŞINDAN BERİ EN YÜKSEK SEVİYESİNDE”
AHESEN Genel Lideri Dr. Gürsel Özer de yaşlı, kırılgan, obez, kalp ve akciğer hastalıkları olanlar için Covid-19’un “Doğal ötesi bir seleksiyon, vefatın erkene alınması” manasına gelecek bir pandemiye yol açtığını söyleyerek, “Bu nedenle sistem sizi korumuyorsa, siz kendinizi koruyacaksınız” dedi.
Dr. Özer, “Tüm tedbirler kaldırıldığı için Covid-19 olaylarındaki artış salgının başlangıcından beri hiç bu kadar süratli olmamıştı” diyerek AHESEN olarak tekliflerini ise şöyle sıraladı:
“- Toplu alanlardan başlamak kaydı ile maske kullanım mecburiliği getirilmeli.
Son aşısını 6 ay geçenlerin yine hatırlatma dozu yapılmalı.
Eylül ayında okulların da açılacağı düşünüldüğünde, 12 yaş ve altı çocuklar da aşılama programında yer almalı.
PCR testi yaptırmak için doktor istemi kaidesi kaldırılmalı. Bu uygulama ile acillerde test yaptırmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturuyor ve bulaş riskini artırmanın yanı sıra, esasen tıkanma noktasında olan acil hizmetlerine ek yük getiriyor. Bu nedenle PCR testi, her kuşkulu hastada yaptırılmalı. Süratle PCR testi yapılacak merkezler açılmalı ve isteyen her kişinin test yaptırabileceği alanlar oluşturulmalı.
Pozitif olayların izolasyon mühleti en az 10 gün olarak belirlenmeli.
Baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı olanların kendilerini Covid olumlu üzere düşünüp izolasyona girmeli. Filyasyon takımları tekrar oluşturulmalı ve saha çalışmalarına başlanmalı. Alanda da test için numune alımı hızlandırılmalı.
Ayrıca Covid-19’un sıhhat çalışanları için şartsız olarak meslek hastalığı sayılmalı.
“MEVSİMSEL GRİP DE SALGINA EKLENDİĞİNDE SIHHAT SİSTEMİ ÇÖKEBİLİR”
Dr. Özer, gelecek günlerde Covid-19 salgınına ek olarak mevsimsel gribin de eklenmesiyle yaşanacak hasta yoğunluğu için ASM ve hastanelerde gerekli önlem ve hazırlıkların yapılmasının da hayati değer taşıdığını vurgulayarak, şöyle dedi:
“Hekim ve sıhhat çalışanının şahsî kollayıcı ekipmanları ile gerekli dayanak işçinin planlanması ve görevlendirilmesi sıhhat sisteminin yükünün külfete mahal vermeden devam ettirilebilmesini sağlayacaktır. Doktorların ve sıhhat çalışanlarının özlük haklarının bir an önce, hızla sorun olmaktan çıkarılarak uygunlaştırılması mecburidir. Eylül ayında sıhhat sisteminin yaşayacağı yük nedeniyle ‘iflas etmemesi’ için acil tedbirler alınması gerekmektedir. Son 6 haftada olay sayısı 30,93 kat arttı, vefat sayısı 5,05 kat arttı. Günlük olay sayısı 32 bin 162. Vefatlar 5 kat arttı, hasta sayısı 31 kat arttı. Pandemi bitmedi tüm süratiyle hala devam ediyor. Tedbir almak için neyi bekliyoruz?”
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
– AHESEN, BİLİM KOMİTESİ LİDERİ PROF. DR. ERSİN AKPINAR
– AHESEN GENEL LİDERİ BAŞKANI DR. GÜRSEL ÖZER

ANKA / Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir