Özel Haber

Alpine’den elektrikli prototip: A110 E-ternité

2 Mins read

Alpine, marka ismini geleceğe taşıyacak büsbütün elektrikli prototipi A110 E-ternité’in ayrıntılarını paylaştı.

Luca de Meo’nun Renault Grubu’ndaki yeni vazifesinde söylediği “Alpine ismini sonsuza kadar korumak için onu elektriklendirmek istiyorum.” cümlesinden ilham alan Alpine CEO’su Laurent Rossi ve mühendisler, A110’un 60. yılında büsbütün elektrikli A110 E-ternité prototipini tasarladı.

Köklü bir geçmişe sahip A110 modelinin içten yanmalı motordan elde edilen performans, istikrar ve çevikliğini elektrikli modele yansıtmak için uzun bir geliştirme sürecinden geçen A110 E-ternité, bu özelliklere ek olarak, sezgisel ve doğal bir ilişki tecrübesi için şoförün şahsî tabletini kullanan, Google yahut Android tabanlı, tüm kullanıcı uygulamalarının tek bir aygıtta merkezileştirilmesini sağlayan yenilikçi bir multimedya sistemi, surround sesi tekrar oluşturmak için 8 hoparlörlü son teknoloji bir ses sistemi, performans ve sürdürülebilirliği birleştirmek için yenilikçi gereçler ve elektrik teknolojisinin sessizliğinin keyfini çıkarmanızı sağlayan bir top-off tahlille geliyor. Bu sayede elektrikli bir Alpine A110’u açıkta sessiz bir biçimde sürmek hayal olmaktan çıkıyor.

Modelde kullanılan pil modülleri yüzde 100 elektrikli Mégane E-Tech’te kullanılanlarla tıpkı. Ancak, optimum tartı dağılımını elde etmek ve on iki pil modülünü barındırmak için A110’a özel pil korumaları tasarlamak ve iç mimariyi uyarlamak gerekiyordu. Bu nedenle öne dört, geriye sekiz modül yerleştirilmiş. Bu on iki modülün eklenmesine karşın, Alpine A110 E-ternité’nin toplam yükü, pil paketinin içerdiği 392 kg’lık kütle sayesinde yalnızca 258 kg’lık bir artışla hafif kalabildi.

Özel şanzıman

Alpine mühendisleri, tork kırılması olmayan, birebir vakitte hafif ve kompakt, pürüzsüz ve verimli bir dişli kutusu tasarlamak için çalışırken, Alpine vites kutusu tedarikçisi ile, A110 yanmalı motorda olduğu üzere elektronik denetimli çift debriyajlı versiyonda (DCT) fakat yüksek torkları iletmek için boyutlandırılmış debriyajlara sahip bir vites kutusu geliştirilmiş. Çift kavrama tahlili, kompakt ve hafif kalırken tork açısından en yüksek randımanı almayı mümkün kılıyor.

Hem hafif hem de daha etraf dostu olan kimi kilit kesimlerde kullanılan gereçler ketenden yapılmış. Malzeme, Dieppe (Normandiya, Fransa) yakınlarındaki Terre de Lin şirketinden geliyor. Karbon fiber kadar güçlü ve daha düzgün akustiğe sahip keten, geleceğin materyali olarak yorumlanıyor.

Bu yeni tecrübe, geleceğe hazırlanmayı da mümkün kılıyor. Parçaların tasarımı artık çeşitli kompozit materyallerle uyumlu, bu da birebir kalıbın karbon, cam yahut keten elyaf kompozit üretmek için kullanılabileceği manasına geliyor.

>

Carmedya.com / Araba
Benzer İçerikler
Özel Haber

MEGA ASFALT İNŞAAT YAPI MALZEMELERİ VE TİC.LTD.ŞTİ. Başarılarına Bir Yenisini Daha Ekliyor!

1 Mins read
Ankara merkezli MEGA ASFALT İNŞAAT YAPI MALZEMELERİ VE TİC.LTD.ŞTİ., sektördeki yetenekli mühendis kadrosu ve yıllara dayanan tecrübesi ile kamu ihalelerinde ve özel…
Özel Haber

Markanızı Büyütmek İçin En İyi Dijital Platform: Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı

1 Mins read
Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı olarak, markanızı dijital dünyada büyütmek ve güçlü bir varlık oluşturmak için en iyi dijital platformları kullanıyoruz. Yenilikçi…
Özel Haber

Markanızı Büyütmek İçin En İyi Dijital Platform: Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı

1 Mins read
Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı olarak, markanızı dijital dünyada büyütmek ve güçlü bir varlık oluşturmak için en iyi dijital platformları kullanıyoruz. Yenilikçi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir