Özel Haber

Alpine’den elektrikli prototip: A110 E-ternité

2 Mins read

Alpine, marka ismini geleceğe taşıyacak büsbütün elektrikli prototipi A110 E-ternité’in ayrıntılarını paylaştı.

Luca de Meo’nun Renault Grubu’ndaki yeni vazifesinde söylediği “Alpine ismini sonsuza kadar korumak için onu elektriklendirmek istiyorum.” cümlesinden ilham alan Alpine CEO’su Laurent Rossi ve mühendisler, A110’un 60. yılında büsbütün elektrikli A110 E-ternité prototipini tasarladı.

Köklü bir geçmişe sahip A110 modelinin içten yanmalı motordan elde edilen performans, istikrar ve çevikliğini elektrikli modele yansıtmak için uzun bir geliştirme sürecinden geçen A110 E-ternité, bu özelliklere ek olarak, sezgisel ve doğal bir ilişki tecrübesi için şoförün şahsî tabletini kullanan, Google yahut Android tabanlı, tüm kullanıcı uygulamalarının tek bir aygıtta merkezileştirilmesini sağlayan yenilikçi bir multimedya sistemi, surround sesi tekrar oluşturmak için 8 hoparlörlü son teknoloji bir ses sistemi, performans ve sürdürülebilirliği birleştirmek için yenilikçi gereçler ve elektrik teknolojisinin sessizliğinin keyfini çıkarmanızı sağlayan bir top-off tahlille geliyor. Bu sayede elektrikli bir Alpine A110’u açıkta sessiz bir biçimde sürmek hayal olmaktan çıkıyor.

Modelde kullanılan pil modülleri yüzde 100 elektrikli Mégane E-Tech’te kullanılanlarla tıpkı. Ancak, optimum tartı dağılımını elde etmek ve on iki pil modülünü barındırmak için A110’a özel pil korumaları tasarlamak ve iç mimariyi uyarlamak gerekiyordu. Bu nedenle öne dört, geriye sekiz modül yerleştirilmiş. Bu on iki modülün eklenmesine karşın, Alpine A110 E-ternité’nin toplam yükü, pil paketinin içerdiği 392 kg’lık kütle sayesinde yalnızca 258 kg’lık bir artışla hafif kalabildi.

Özel şanzıman

Alpine mühendisleri, tork kırılması olmayan, birebir vakitte hafif ve kompakt, pürüzsüz ve verimli bir dişli kutusu tasarlamak için çalışırken, Alpine vites kutusu tedarikçisi ile, A110 yanmalı motorda olduğu üzere elektronik denetimli çift debriyajlı versiyonda (DCT) fakat yüksek torkları iletmek için boyutlandırılmış debriyajlara sahip bir vites kutusu geliştirilmiş. Çift kavrama tahlili, kompakt ve hafif kalırken tork açısından en yüksek randımanı almayı mümkün kılıyor.

Hem hafif hem de daha etraf dostu olan kimi kilit kesimlerde kullanılan gereçler ketenden yapılmış. Malzeme, Dieppe (Normandiya, Fransa) yakınlarındaki Terre de Lin şirketinden geliyor. Karbon fiber kadar güçlü ve daha düzgün akustiğe sahip keten, geleceğin materyali olarak yorumlanıyor.

Bu yeni tecrübe, geleceğe hazırlanmayı da mümkün kılıyor. Parçaların tasarımı artık çeşitli kompozit materyallerle uyumlu, bu da birebir kalıbın karbon, cam yahut keten elyaf kompozit üretmek için kullanılabileceği manasına geliyor.

>

Carmedya.com / Araba
Benzer İçerikler
Özel Haber

İç Mimar Burak Kırkbudak: Mekânların Büyülü Dönüşüm Ustası

2 Mins read
Mekânlar, yaşamlarımızın önemli bir parçasıdır. İçinde bulunduğumuz ortamın tasarımı, atmosferi ve düzeni, ruh halimizi etkiler. İşte bu noktada karşımıza, iç mimarlar çıkıyor…
Özel Haber

Şıklığınızı Genç ve Modern Bir Tarzla İfade Edin: Shemay Genç Tesettür Abiyeleri

1 Mins read
Moda dünyası her geçen gün daha da renkleniyor, ve genç tesettürlü kadınlar için tarz seçenekleri de artıyor. İster mezuniyet töreninde parlayın, ister…
Özel Haber

Şıklık ve Zarafetin İkilisi: Tesettür İkili Takımlar

1 Mins read
Tesettür giyimde şıklık ve zarafet arayışındaysanız, www.dressra.com.tr’nin özel koleksiyonundaki Tesettür İkili Takım tam size göre! Her zevke hitap eden çeşitli tasarımlarla, şıklığı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir