Ekonomi

Altın fiyatları düşmeye devam ediyor! 11 ayın en düşük düzeyini gördü

1 Mins read

Doların yükselişi ve ABD Merkez Bankası’nınyüksek seviyede faiz artıracağına yönelik kuvvetli beklentiler külçe altın talebi üstünde baskı yaratmaya devam ediyor.

955 TL’YE KADAR GERİLEDİ

Spot altın yüzde 0,35 düşüşle ons başına 1703 dolara geriledi ve bu hafta içinde şimdiye kadar yüzde 2,1 bedel kaybetti. ABD altın vadeli süreçleri de yüzde 0,2 düşüşle 1701 dolara geriledi. Haziranda 1030 TL’nin üzerine çıkan gram altın da bugün 955 TL’ye kadar geriledi. Ons altın fiyatı düşerken dolar/TL’deki artış ise, gram altın fiyatındaki düşüşü sınırladı.

‘ALTIN YÜKSELME BELİRTİSİ GÖSTERMİYOR’

ABD merkezli OANDA şirketinde üst seviye analist olan Jeffrey Halley, “Altın bu hafta daha güçlü hale gelen Amerikan doları karşısında zayıfladı. Lakin 1700 doların üstünde süreksiz bir taban oluşturmaya çalışıyor üzere görünüyor. Bununla birlikte 1750 dolar bölgesiyle hudutlu rallilerle manalı bir üst istikametli bir hızlanma belirtisi göstermiyor” dedi.

DOLAR, ALTIN TALEBİNİ BASKILIYOR

Dolar, 20 yılın doruğuna çıkarak denizaşırı yatırımcılar açısından altın talebini baskılamaya devam ediyor. Fed’in en şahin siyaset yapıcılarından ikisi perşembe, bu ayki siyaset toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımını daha desteklediklerini söyledi. Lakin kimi yatırımcılar artırımın 100 baz puan seviyesinde olacağını düşünüyor. Nomura ve Citigroup ekonomistleri de bankanın bu ayki toplantısında 100 baz puanlık artış yapabileceğini belirtmişti.

GÖZLER FAİZ ARTIŞINDA

Fed şayet 100 baz puanlık faiz artışı yaparsa; bu oran, bankanın gecelik faizi siyaset faizi olarak kullanmaya başladığı 1990’lı yılların başından bu yana gerçekleştirilen en büyük faiz artışı olacak.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir