Ekonomi

Altının gram fiyatı 1.019 lira düzeyinden süreç görüyor

1 Mins read

Dün, ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel bedel kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 1,5 artışla 1012,6 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının akabinde 1.019 liradan süreç görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET FİYATLARI

Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.629 lira, Cumhuriyet altını da 6.761 liradan satılıyor. Yükseliş eğilimini üst üste 4’üncü süreç gününe taşıyan altının ons fiyatı, su dakikalarda evvelki kapanışın yüzde 0,6 üzerinde 1.765,7 dolardan süreç görüyor.

RESESYON SONRASI TASALAR YÜKSELİYOR

Analistler, bilhassa ABD’de açıklanan son dataların global resesyona ait tasaları artırması ve buna paralel ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha yavaş faiz artışına gideceği beklentilerinin altına olan talebi desteklediğini söyledi.
ABD iktisadı, dün açıklanan makroekonomik bilgilere nazaran, bu yılın birinci çeyreğinin akabinde ikinci çeyrekte de beklentilerin bilakis yüzde 0,9 daraldı. Ülke iktisadı yılın birinci çeyreğinde de yüzde 1,6 küçülmüştü. Böylelikle, ABD iktisadı iki çeyrek üst üste daralma göstererek teknik olarak resesyona girdi.
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise, ülke iktisadının resesyonda olmadığını, istihdam ve tüketici harcamalarının arttığını ve işletmelerin büyüdüğünü kaydetti.

PİYASALARDA SON DURUM

Para piyasalarında kelam konusu gelişmelerin akabinde Eylül toplantısı için yüzde 78 ihtimalle 25 baz puan faiz artışı yapılacağı öngörülmeye başladığını anımsatan analistler, aralık ayındaki toplantıda faiz artışı yapılmayacağına yönelik beklentilerin ise güçlenmeye başladığını lisana getirdi. Analistler, bugün, Almanya ve Avro Bölgesi’nde büyüme ile ABD’de şahsî gelir ve harcamalar başta olmak üzere ağır bilgi gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.750 doların dayanak, 1.790 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

İlgili Haberler
AA / Muhammed Said Tanıl – İktisat
Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir