Sanat

Ani Ören Yeri’nin gizemli yüzü ‘Güvercinlikler’ görenleri mest ediyor

2 Mins read

Ani Ören Yeri’nin gizemli yüzü ‘Güvercinlikler’ görenleri mest ediyor

KARS UNESCO Dünya Miras Listesi’ne yer alan geçmişten, günümüze kadar “Binbir kiliseli kent”, “40 kapılı kent” ve “Medeniyetler Beşiği” olarak anılan Ani Ören Yeri’nin gizemli yüzü ‘Güvercinlikler’ görenleri büyülüyor.

Ani Ören Yeri’nde asırlar öncesinde güvercinler için yüksek kayalıklarda yapılan ve adeta tarihe meydan okuyarak günümüze kadar gelen o devirlerde haberleşmede kullanılan güvercinler için yapılmış 680 güvercinlik Ani Ören Yeri’nin bilinmeyen taraflarını gözler önüne seriyor. Ani Ören Yeri’nin art kısmında bulunan Bostanlar Deresi’nde kayalıklar içerisinde oyularak yapılmış yerleşim yerleri ise dikkatleri çekiyor.

“Ani’nin bir ötesi var”

Ani’nin bir ötesinin olduğunu söz eden Kültürel Miras Uzmanı ve Tarihçi Faruk Torunoğlu, “2016 yılında Dünya Miras Listesi’ne giren Ani’nin ötesindeyiz. Ani’yi Ani’ye gelen bütün ziyaretçiler asılında görünenden ibaret bilse de Ani’nin bir de ötesi var. Bu ötesini biz Nikolai Marr’ın yaptığı çalışmalardan ve daha sonra biz Roberto Bixio’nun bunlarla ilgili derlemelerinden biliyoruz. Ani’nin ötesinde bin 500’den fazla mağaranın olduğunu bilmekteyiz” dedi.

“Ani bir dünyadır lakin dünya bir Ani değildir”

Ani’de bulunan güvercinliklerin haberleşmede kullanıldığına dikkat çeken Torunoğlu, “Ani’de bulunan 21 güvercinlik mağaradan birisindeyiz. Burada 680 tüfe oyulmuş güvercin yuvası bulunmakta, bu alanın kullanış sebebini ise biz ekseriyetle haberleşme için olduğunu düşünmekteyiz. Ani’nin öteyisyle ilgili bunları söylesek de Nikolai Marr’ın Ani ile ilgili mükemmel kelamı, Ani’yi tasvir eden en yeterli kelamdır. Ani bir dünyadır lakin Dünya bir Ani değildir” diye konuştu. Öte yandan Ani’nin ardında yer alan ve yanardağların püskürttüğü kül, kum ve lav parçacıklarından oluşan, çoğunlukla açık renkli, hafif gözenekli bir cins çökelti taşı olan tüfün oluşturduğu kayalıkların içine oyulmuş güvercinlikler günümüze kadar tıpkı hoşluğunu koruyor.

Bostanlar Deresi’nde bulunan 200 metre yükseklikte bulunan 40 derece eğimli bir yamaç tırmanılarak ulaşılan güvercinlikler Ani’nin yer altı mağaralarına dikkatleri çekiyor.

İhlas Haber Ajansı / Işık Çapanoğlu – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir