Sağlık

Artan Kovid-19 olaylarına karşı “hatırlatma dozu” yaptırın daveti

1 Mins read

Antalya Vilayet Sıhhat Müdürü İsmail Başıbüyük, artan Kovid-19 hadise oranlarına yönelik önlemler aldıklarını belirterek, “Elimizde kullanabileceğimiz en güçlü silah şu an için aşı. Toplumdan ricamız en kısa müddette hatırlatma dozlarını yaptırmaları.” dedi.

Kepez Devlet Hastanesinde hatırlatma dozu olarak altıncı aşısını yaptıran Başıbüyük, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastalığı geçirmiş olmanın yanında, doz ortasında 6 ay üzere bir müddet geçmişse hatırlatma dozunun yaptırılması gerektiğini söyledi.

Salgından korunmak için önlemlerin ehemmiyetine işaret eden Başıbüyük, şunları kaydetti:

“Tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de hadise sayılarında hareketlilik, artış kelam konusu. İster istemez vilayetimizde de bu kendini göstermeye başladı. Şu ana kadar elimizde dört silahımız var. Maske, ara, hijyen kuralları ve beraberinde aşı. BioNTech, Sinovac yahut yerli ve ulusal olması nedeniyle TURKOVAC aşısı yaptırabilirler. Aşı bizim için çok önemli ehemmiyet arz ediyor. Elimizde kullanabileceğimiz en güçlü silah şu an için aşı. Toplumdan ricamız en kısa müddette hatırlatma dozlarını yaptırmaları. Bilhassa 50 yaş üstü kronik hastalığı olan ve sıhhat çalışanları kesinlikle hatırlatma dozlarını olmaları gerekiyor.”

Başıbüyük, bugün altıncı doz aşısını olduğunu belirterek, tüm hastanelerde kamu, özel yahut üniversite hastaneleri fark etmeksizin, birinci basamak aile sıhhati merkezlerimizin de tamamında her üç aşının da yaptırılabildiğini vurguladı.

Herkesin mağdur olmamak için randevu alarak aşılarını yaptırmasını isteyen Başıbüyük, “İlimizde de olay sayılarında bir hareketlilik kelam konusu. Şükürler olsun hastanelerimize önemli yük getirecek sayıda bir olay artışı kelam konusu değil. Tüm önlemler bahisle ilgili tüm planlamalar artışların devam etmesi durumunda nasıl bir planlamamız olacağının hepsinin çalışmasını yaptık.” diye konuştu.

AA / Ayşe Yıldız – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir