Özel Haber

Audi’den yenilikçi montaj ve lojistik konsepti

3 Mins read

Özellikle otomotiv bölümünde bir asırdan fazla bir müddettir üretimin suratını belirleyen konveyör bant, günümüz teknolojinin geldiği noktada artık hudutlarına ulaşmış görünüyor.

Çok sayıda türev ve şahsileştirilmeye dayalı seçenekler, araçları giderek daha çeşitli hale getiriyor. Bu da doğal olarak montaj sistemlerindeki süreçlerin ve bileşenlerin daha değişken hale gelmesine neden oluyor. Bu karmaşıklığın üstesinden gelmek de giderek daha güç hale geliyor.

Audi bunun üstesinden gelmek maksadıyla, otomotiv sanayisinde dünyanın birinci modüler montaj sistemini yeni ve tamamlayıcı bir tertip biçimi olarak tanıtıyor:  Modüler Montaj

Günümüzde eserlerde ve talepte artan karmaşıklık, üretim ihtiyaçlarını de değiştiriyor. Bu durum, müşteriye özel gereksinimlere, kısa vadeli pazar değişikliklerine ve sürdürülebilirlik bahislerine her zamankinden daha fazla esneklikle ahenk sağlanması gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Bunun bir sonucu olarak, klasik bir konveyör bant düzeneğinin haritasını çıkarmak da giderek daha güçlü bir hale geliyor. İşleri bu biçimde yapabilmek, sabit bir sırayla, her eser için tek tip döngü mühleti prensibine dayanıyor. Audi’nin geliştirmekte olduğu Modüler Montaj ise, kayışsız yahut tek tip bir çalışma suratı olmadan çalışıyor.

Audi’nin gelecekteki üretim taleplerine verdiği karşılıklardan biri olan Modüler Montaj, sert konveyör bantları yerini, değişken bir istasyon dizisi, değişkene bağlı süreç müddetleri (sanal konveyör bandı) ile oluşan dinamik prosedürlere bırakıyor. Konsept model hali hazırda sonraki seri uygulamaya hazırlık maksadıyla, Ingolstadt fabrikasında iç kapı paneli ön montajında kullanılıyor. Audi’nin çevik takımlarda ağ temaslı üretim geliştirdiğinin ve inovasyon kültürünün en kıymetli örneği olarak kabul edilen pilot proje, daha esnek ve verimli montaj imkanı sunuyor.

Esnek sistemin en kıymetli avantajlarından biri de fizikî kısıtlamaları nedeniyle artık hatta çalışamayacak durumda olan personellerin istihdamına imkan tanıması. Audi, çalışanların yükünü hafifletmek için üretim sürecinde daha esnek otomasyon kullanıyor. Tek tip bir döngü yerine, değişkene bağlı süreç müddeti sayesinde tüm çalışanlar daha hafif bir iş yükü alıyor.

Pilot projenin testlerinde, misyonlar tek tip bir sıra izlemiyor. Bunun yerine, makul gereksinimleri karşılamak için yapılandırılıyorlar. Otomatik yönlendirmeli araçlar (AGV’ler), kapı panellerini bileşenlerin monte edileceği istasyona getiriyor. Örneğin, ışık paketleri kablolar ve aydınlatma elemanlarıyla bir istasyonda kuruluyor. Hafif paketi olmayan işler o istasyonu atlıyor. Başka bir istasyonda, bir emekçi, isteğe bağlı olarak art kapılar için güneşlik montajını gerçekleştiriyor. Önceden temposu tanımlanmış taşıma bandında bu misyonlar, iki yahut üç emekçi ortasında bölünüyordu ve bu da nispeten daha verimsiz olabiliyor ve kaliteyi tehlikeye atabiliyordu. Bir istasyonda işler biriktiğinde, AGV’ler eseri mümkün olan en az bekleme mühletine sahip bir sonraki istasyona götürüyor. Projede ayrıyeten, çalışma alanlarının konfigürasyonu da döngüsel olarak denetim ediliyor ve ayarlanıyor. Bir konveyör bandından farklı olarak, bağımsız istasyonlar ve modüler üretim sistemi, optimum çalışma noktası yerine, belli bir spektrumda (optimum çalışma aralığı) verimli bir halde çalıştırılabiliyor.

Bileşen değişkenliğinin yüksek olduğu durumlarda, tahlil bireyden bireye değişir prensibi bu projede ortadan kalkıyor. AGV’ler bir radyo ağı aracılığıyla santimetreye kadar yönlendirilebiliyor. Merkezi bir bilgisayar AGV’lere rehberlik ediyor. Ayrıca, kamera kontrolü de kalite sürecine entegre edilebiliyor. Bir konveyör bandında yaşanibelcek düzensizlikler bu halde ortadan kalkıyor ve daha süratli, kolay bir biçimde yönetilebiliyor. Böylece, öngörülemeyen ek işçilikten kaçınmaya da yardımcı oluyor.

Pilot proje, kıymet yaratmaya ve kendi kendini yönetmeye yönelerek üretim müddetini kısaltıyor, üretkenliği yaklaşık yüzde 20 oranında artırabiliyor. İstasyonların temasını keserek, işleri fazla gayret harcamadan tekrar planlamayı mümkün kılan sistem, esnek donanım ve otomatik yönlendirmeli araçlar sayesinde, ekseriyetle yalnızca yazılımın ayarlanmasına gereksinim duyuyor. İstasyonlar, eserlere ve talebe nazaran birbirine bağlı bir konveyör bandına nazaran daha kolay uyarlanabiliyor. Audi, Modüler Montajı bir sonraki adımda daha büyük bir ölçekteki montaj çizgilerine entegre etmeyi amaçlıyor.

>

Carmedya.com / Araba
Benzer İçerikler
Özel Haber

İç Mimar Burak Kırkbudak: Mekânların Büyülü Dönüşüm Ustası

2 Mins read
Mekânlar, yaşamlarımızın önemli bir parçasıdır. İçinde bulunduğumuz ortamın tasarımı, atmosferi ve düzeni, ruh halimizi etkiler. İşte bu noktada karşımıza, iç mimarlar çıkıyor…
Özel Haber

Şıklığınızı Genç ve Modern Bir Tarzla İfade Edin: Shemay Genç Tesettür Abiyeleri

1 Mins read
Moda dünyası her geçen gün daha da renkleniyor, ve genç tesettürlü kadınlar için tarz seçenekleri de artıyor. İster mezuniyet töreninde parlayın, ister…
Özel Haber

Şıklık ve Zarafetin İkilisi: Tesettür İkili Takımlar

1 Mins read
Tesettür giyimde şıklık ve zarafet arayışındaysanız, www.dressra.com.tr’nin özel koleksiyonundaki Tesettür İkili Takım tam size göre! Her zevke hitap eden çeşitli tasarımlarla, şıklığı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir