Son Dakika

Bakan'dan Sinop’a nükleer santral açıklaması

1 Mins read

Yaşam alanı savunucularının Mersin Akkuyu’da yapılan nükleer santrale karşı itirazları sürerken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Sinop’ta 2. nükleer santral için Ruslarla görüşmelerin sürdüğünü, Çin ile yürütülen nükleer santral görüşmelerinde önemli bir noktaya gelindiğini açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının sosyal medya hesabından yaptiği paylaşımda, Bayraktar’ın şu ifadelerine yer verildi: “Çin ile yürütülen nükleer santral görüşmelerinde çok önemli bir noktaya geldik, önümüzdeki birkaç ay içerisinde bunu sonuçlandırmamız gerekiyor. Sinop’ta planlanan 2. nükleer santral için Ruslarla görüşmelerimiz sürüyor. Aynı zamanda Güney Kore ile de temastayız. Türkiye’nin bu konuda önceliği daha fazla teknoloji transferi ve yerlileştirme.”

Bayraktar, küçük modüler reaktörler (SMR) konusunda da görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “2050 yılına kadar 5 bin megavatlık küçük modüler reaktörleri sistemimize ekleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Yenilenebilir enerji konusunda, özellikle güneş ve rüzgarda büyük bir potansiyelin olduğu öne süren Bayraktar, şunları söyledi: “2035’e kadar, 42 bin megavat güneş, 18 bin megavat rüzgar, 5 bin megavat offshore rüzgar enerji santrali planlıyoruz.”(Evrensel)

Kaynak: https://www.gazetekritik.com/gundem/bakan-dan-sinopa-nukleer-santral-aciklamasi-h170933.html

Benzer İçerikler
Son Dakika

Eskişehirspor aradığı stoperi buldu

1 Mins read
Haber: Buğrahan Doğangil Bölgesel Amatör Lig 2023 – 2024 sezonuna mutlak “şampiyonluk” parolası ile hazırlanan Eskişehirspor transfer çalışmalarını sürdürüyor. Temsilcimiz Eskişehirspor şampiyonluğa…
Son Dakika

Bisiklet hırsızı güvenlik kameralarına yakalandı

1 Mins read
Olay, Fatih Mahallesi Dipçin Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, kimliği belirlenemeyen bir şahıs, sokakta bulunan bir apartmana girdi. Merdiven boşluğunda park…
Son Dakika

Emir Can İğrek Kulalı hayranlarıyla buluştu

1 Mins read
Kula Belediyesi tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen Beşibiryerde Turizm ve Sanat Festivali’nin ikinci gününde ünlü şarkıcı Emir Can İğrek sahne aldı….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir