Sağlık

Başhekim Adaş’tan hatırlatma dozu açıklaması: “Yoğunluk var, poliklinik sayımızı arttırdık”

5 Mins read

Başhekim Adaş’tan hatırlatma dozu açıklaması: “Yoğunluk var, poliklinik sayımızı arttırdık”

Hastanelerde “hatırlatma dozu” yoğunluğu

İSTANBUL – Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca hadise sayılarının son günlerde 40 kat arttığını açıklarken hastanelerde de hatırlatma dozu yoğunluğu yaşanıyor. Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, “Her iki hastanemizde de talep arttı. Aşılamada yoğunluk var, vatandaş ağır ilgi gösteriyor, poliklinik sayımızı arttırdık. Bu hastalığın öldürme riski, ağır geçirme riski var, kolay tedbirleri elden bırakmasınlar” dedi.

Covid-19 ile çabada son günlerde olay sayılarında yükseliş yaşanırken, Sıhhat Bakanlığı tarafından 50 yaş üstüyle risk grubundakiler ve son aşıları üzerinden 6 ay geçen bireyler için hatırlatma dozu tanımlandığı duyurulmuştu. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da olay sayılarının son günlerde 40 kat arttığını açıklarken, ikazların akabinde çok sayıda vatandaş hastanelerde aşı yoğunluk oluşturdu. Bu çerçevede Merkezi Doktor Randevu Sistemi (MHRS), e-Nabız yahut Alo 182 üzerinden aşı randevusu alan vatandaşlar Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne geldi. Kimi tekerlekli sandalyede gelen vatandaşlar randevu saatlerinin gelmesiyle aşılarını oldu. Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş da salgın ve aşılama süreçlerine ait bilgi verdi.

“Her iki hastanemizde de talep arttı”

Covid-19 hadiselerinde meydana gelen yükselişe ait değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’nin bağlı olduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, “Bayramdan 1-2 hafta evvel kıpırdanma ve yükselmeler başladı. Esasen bunu etrafımıza baktığımızda hepimiz fark ediyoruz. Bunların az bir kısmı hastaneye yatmak için geliyor, yeniden de çok az bir kısmı da ağır bakım için geliyor. 6’ncı dalga öncesi bilhassa birinci ikinci dalgalara bu benzemiyor. Benzememesinin birkaç nedeni var; birincisi virüsün mutasyon geçirmesi, ikinci sebebi de aşılamanın çok uygun bir halde yapılması. Toplumun büyük bir kısmı faal bağışıklık da geçirdi, pasif bağışıklık yapılarak aşılama da olunca toplumun yaklaşık yüzde 60-70 kesiti bağışık olarak gözüküyor. Münasebetiyle bu da hastalığın daha hafif geçmesini sağlıyor. Her iki hastanemizde de talep arttı, esasen biz bunu daha evvel de gördük. Bakanlık aşılamayı açtığı vakit birinci etapta çok ağır bir talep oluyor. Aşı hatırlatma dozu olarak bu tehlikeyi sisteme hatırlatıyor. Aşının vaktini çok geçirenler bilhassa 1 yılı bulmuşsa bana nazaran aşı kesinlikle olması lazım. Ben her vakit şunu diyorum; aşı insanlık tarihinde en fazla hayat kurtaran bir buluştur. Aşıdan korkmamak lazım, nasıl influenza aşıları her sene ya da muhakkak periyodlarla tekrarlanıyorsa bu aşı da bu şekilde” biçiminde konuştu.

“Tedbiri elden bırakmasınlar”

Vatandaşların Turkovac tercihine yönelik açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Adaş, “Yerli aşıyı çok rahat olabilirler. Aslında yapılan araştırmalarda da yerli aşının koruyuculuğu yüzde 90’ın üzerinde. Hatta son yapılan araştırmada yerli aşının emsal halde üretilen Sinovac aşısından daha faal olduğu bulunmuştur. Belli bir yaştan sonra bilhassa risk artıyor. Yaş ne kadar ilerlerse savunma hücrelerimizin aktifliği, savaşması da o kadar azalıyor. Bu şahısların birebir vakitte ek hastalıkları olma riski de artıyor, sayın Bakan o yüzden ısrarla 50 yaşın üzeri için bunu söylüyor. Kalabalık bir araca biniyorsunuz otobüs üzere mesela yani sizi çok çok rahatsız etmiyorsa maskenizi takın, ben hastanede maskesiz dolaşmıyorum. Esasen hastanede takılması lazım ancak bakıyorum bunu da gevşetenler var. Evvelce ben nezleyim yaklaşma derdik, en kolay yol; aman tokalaşmayalım, öpüşmeyelim, nezleyim, gribim derdik. Hasebiyle lütfen bunlara dikkat etsinler. Kapalı bir ortam varsa, havalandırması, sirkülasyonu tam kâfi değilse ki şahıslar bunu anlar, bilir orada önlemi elden bırakmasınlar” dedi.

“Yoğunluk üzerine aşılama poliklinik sayımızı artırdık”

Omicron varyantında hastalığın hafif biçimde seyretmesinin önlemleri bırakmaya neden olmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Adaş kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bu hastalığın yine öldürme riski, ağır geçirme riski var yok değil, o nedenle kolay tedbirleri elden bırakmasınlar. Bilhassa kapalı, kalabalık ortamda buna çok dikkat etsinler. 6’ncı dalga gelmeden evvel biz iki basamaklı sayılara inmiştik. Yatan hasta sayımız 10-15 civarındaydı. Aşılama kıymetli, vatandaşlarımız gelsinler. Biz burada haftanın 7 günü hizmet veriyoruz. Çok rahat randevusunu alabilir, aşısını olabilirler. Sadi Konuk’ta o denli, öteki devlet hastanelerinde de o denli lütfen ihmal etmesinler. Aşılamada yoğunluk var, vatandaş ağır ilgi gösteriyor. Biz o nedenle gelen yoğunluk üzerine aşılama poliklinik sayımızı artırdık. Cumartesi, pazar da yapıyoruz vatandaş çok rahat gelebilir. Lütfen hatırlatma dozunu olsunlar, kolay bir şey 20-30 dakikalık bir vakit harcayacaklar fakat uzunca bir mühlet rahat edecekler. Test sayımız da arttı, her iki hastanemizde de test yapılmaktadır”

“İnsanlar hadiseler çoğalınca aşıya koşuyorlar”

Aşı olmaya gelen vatandaşlardan 52 yaşındaki Hülya Koşar, “Aşı için geldim, beşinci aşım daha evvelce dört tane daha yaptırmıştım. Muhakkak aşı kaide zira yeniden covid patladı. Aşı çok büyük esirgeyici bizim için, çok büyük bir nimet, aşı olmazsa bu hastalıktan kurtulma talihiniz çok zayıf ve daha ağır atlatıyorsunuz. O ağrılı süreci çekmemek için bence katiyetle aşı olmaları gerekiyor. Beşerler aşıdan sonra covid de azaldığı için çok gevşedi, maskeler kalktı, hiç dikkat edilmiyor. Esasen bu dikkatsizlikten ötürü olaylar çoğaldı. Biraz daha dikkatli olursak steril bir ortamda değilsek kesinlikle maske kullanılması gerekiyor. Beşerler aşı olmuyorlar, hadiseler çoğalınca koşuyorlar, aslında bunu daha evvel yapmak gerekiyor” tabirlerini kullandı.

“Tekerlekli sandalyeyle gelip aşımı oldum, herkese tavsiye ediyorum”

Aşı olmaya tekerlekli sandalye ile gelen 87 yaşındaki Beyhan Sabahat Tomakan, “87’ye girdim aşı oluyoruz zira bu bizim için çok değerli sıhhat, sıhhat için herkesin de olmasını dilek ediyorum. Ben bugün beşinci aşımı oldum, bunlar bizim için çok yararlı şeyler. Aşıdan sonra hastalık gelse bile hafif atlatıyorsunuz. Aşıları olduktan sonra ailecek geçirdik, çok rahat geçirdik. Ben tekerlekli sandalyeyle hastaneye gelip aşımı oldum, herkese de bunu tavsiye ediyorum” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Aktüel
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir