Sanat

Begüm Gökmen ve kümesi Sofya’da konser verdi

1 Mins read

Türkiye’nin birinci bakır nefesli beşlisi olan Begüm Gökmen ve kümesi “Golden Horn Brass”, Bulgaristan’ın başşehri Sofya’da Ulusal Kültür Sarayı’nda sahne aldı.

Golden Horn Brass müzik kümesi, Bulgar müzikseverlere barok, klasik, caz, pop ve mahallî ezgilerden oluşan rengarenk bir repertuvar sundu.

Gökmen, konser öncesi AA muhabirine, daha evvel Bulgaristan’ın Burgaz kentinde sahne aldıklarını söyledi. Gökmen, “Sofya’da Bulgar dinleyiciyle buluşmak bizim için büyük onur olacak. Bu konserde hem klasik müziğin tanınan ezgileri hem caz standartlarının en hoş örnekleri hem de Türk melodilerinin çağdaş ve çok sesli yorumları sunulacak.” dedi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de “Ülkemizin birinci ve en uzun soluklu bakır nefesli kümesinin seçkin repertuvarını Bulgar müzikseverlere tanıtmaktan gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Konserde, “Uzun İnce Bir Yoldayım”, “Çay Elinden Öteye”, “Resimdeki Gözyaşları”nın da ortalarında bulunduğu bilinen Türk müziği yapıtları yorumlandı.

Klasik müzik yapıtlarının düzenlemeleriyle de seyircilere heyecan veren beşli, konserini “Nihavent Longa” ile tamamladı.

Konseri, Sofya’nın kültür ve müzik etraflarının seçkin temsilcilerinin yanı sıra parlamentoda temsil edilen Hak ve Özgürlükler Hareketi partisinin Genel Lideri Mustafa Karadayı ve milletvekilleri dinledi.

Konser, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği himayesinde verildi.

AA / Ihvan Radoykov – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir