Sağlık

Beyninde damar yumağı oluşan çocuk, 20 saatlik ameliyatla hayata tutundu

2 Mins read

Erciş’te şiddetli baş ağrısı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede, beyinde oluşan damar yumağında kanama tespit edilen 13 yaşındaki çocuk, 20 saat süren ameliyatla sıhhatine kavuştu.

Yeşilova Mahallesi’nde yaşayan 8. sınıf öğrencisi Elif Sena Kavşut, şiddetli baş ağrısı, şuur kaybı, kol ve bacaklarındaki güçsüzlük şikayetleri nedeniyle ailesi tarafından ilçedeki sıhhat kuruluşuna götürüldü.

Buradaki müdahalenin akabinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’ne sevk edilen Kavşut’a yapılan tetkikler sonucu beyindeki atardamar ile toplardamar ortasında oluşan ve kanamaya neden olan “AVM damar yumağı” teşhisi konuldu.

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Beyin ve Hudut Cerrahisi Kısmı’nda misyonlu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Aycan ve Dr. Öğretim Üyesi Abdurrahim Taş ile takımı tarafından ameliyata alınan Kavşut’un operasyonu 20 saat sürdü.

El ve ayaklarını rahatlıkla kullanan, ağrılarından kurtulan ve beslenmesinde de sorun yaşamayan 13 yaşındaki Elif, 5 gün süren takibin akabinde taburcu edildi.

“Sağlığına kavuştuğu için mutluyuz””

Taş, AA muhabirine, baş ağrısı, el ve ayak kuvvetsizliği üzere şikayetlerle hastaneye getirilen Kavşut’un beyninde “damar yumağı” olarak isimlendirilen ve “AVM” denilen lezyonunun tespit edildiğini söyledi.

Çekilen tomografide Kavşut’un beyin kanaması geçirdiğini belirledikten sonra anjiyoya aldıklarını anlatan Taş, şöyle konuştu:

“Beynin derin yerleşimli bölgesinde AVM damar yumağı tespit ettik. Beyin anjiyosunda AVM’nin hangi damardan beslendiğini ve nereye boşaltıldığını ayrıntılı bir biçimde inceledik. Stratejimizi belirledikten sonra hastayı ameliyata aldık. AVM çok büyük olduğu için ameliyat 20 saat sürdü. İleri teknolojilere uygun, görüntü kayıt ve robotik hafıza sistemine sahip 4K robotik mikroskobunun yardımıyla AVM’nin besleyicilerini tek tek bulduk ve klipler koyduk. Hastanın iki derin venöz drenajını klipledikten sonra AVM damar yumağını büsbütün çıkardık. 20 saat süren ameliyatımızı başarılı bir biçimde tamamladık. Hasta 1 gün ağır bakımda kaldı. Kendine geldiğinde kollarını ve bacaklarını oynattı. Serviste 4 gün süren tedavinin akabinde taburcu ettik. Sıhhatine kavuştuğu için memnunuz.”

“Doktorlarıma çok teşekkür ederim”

Elif ise sıhhatine kavuştuğu için memnun olduğunu belirterek, “Bir anda çok şiddetli baş ağrısı yaşadım. Annemin yanına gittim. Gözümü açtığımda ambulanstaydım. Hastaneye getirildiğimde beyin damarımda yumağın olduğunu söylediler. Ameliyat oldum. Şu an çok yeterliyim, yürüyebiliyorum. Hekimlerime çok teşekkür ederim.” dedi.

Anne Feride Kavşut da kızının hastanede yapılan müdahale sayesinde kurtulduğunu tabir ederek, “Allah’a şükürler olsun. Bu bir mucizeydi. Allah kızımı bize bağışladı. Kızım ansızın rahatsızlandı. Çabucak hastaneye kaldırdık. Tabiplerimiz müdahale etti. Ameliyatı çok zordu. Şükürler olsun muvaffakiyetle geçti. Kızım sıhhatine kavuştu. Hekimlerimize minnettarız.” sözünü kullandı.

AA / Emre Ilıkan – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir