Sağlık

Bidonunu alan vatandaşlar bu su için kuyruğa giriyorlar

2 Mins read

Bidonunu alan vatandaşlar bu su için kuyruğa giriyorlar

Şifalı olduğu inanılan su, böbrek taşı olanlardan istek görüyor

KOCAELİ – Kocaeli’nin Derince ilçesinde bulunan doğal kaynak suyunun şifalı olduğu, böbrek taşı ve birçok hastalığa uygun geldiği düşünülüyor. Yüzyıllardır şifa dağıttığına inanılan su, etraf vilayet ve ilçelerden gelenlerin akınına uğruyor.

Karagöllü köyünde bulunan “Dümbüldek Suyu”, şifalı olduğu inancıyla vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. “Şifalı su” olarak isimlendirilen doğal kaynak suyu için her gün çok sayıda vatandaş sıraya giriyor. Dümbüldek Suyu, etraf vilayet ve ilçelerden de ilgi görüyor. Şifa uman vatandaşlar, bidonlarını doldurup meskenlerine dönüyor. Suyun; şeker hastalığı, prostat, tansiyon ve idrar yolu enfeksiyonu üzere pek çok hastalığa yeterli geldiği; böbrek taşını düşürmede yarar sağladığı düşünülüyor.

“İnsanlara tokluk hissi veriyor”

Doğal kaynak suyunun öyküsünü anlatan İmdat Gülcan, “Dedelerimizin, atalarımızın bize söylediği rivayete nazaran, savaş devirlerinde yaralı askerlerin yaralarını sarmak için şehit Dümbüldek Dede, aşağıda bulunan doğal kaynak suyunu hayvan çanı denilen dümbelekle buraya taşırmış. Bu olayın Osmanlı periyoduna dayandığı rivayet ediliyor. Dümbüldek Suyunun ismi, dedenin suyu taşıdığı çandan geliyor. Bugün bilimsel manada yapılan araştırmalara nazaran suyun âlâ geldiği hastalıklar; böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonları üzere birçok hastalıklardır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu suyun PH kıymetinin düşük olduğu, asidik bir su olduğu, bu sebeple de insanlara tokluk hissi verdiğini biliyoruz. Bu suda kireç de yok. Hafta sonları buraya çok fazla kişi su almak için geliyor” dedi.

“Böbrekteki taşları eriten bir su olduğunu biliyorum”

Küçük yaştan itibaren şifalı olduğu bilinen sudan içtiğini belirten 74 yaşındaki İbrahim Çakır, “Böbrekteki taşları eriten su olduğunu biliyorum. Her sene içerim. Beşerler buraya su için geliyor. 3-4 ayda bir gelir, sularımı doldurup giderim. Eşimin de böbrek taşı vardı, taşlarını kırdırdık fakat bu suyu içince taşları döktü” diye konuştu.

“Bu suyu içmeye başladığımdan sonra taş düşürmeye başladım”

Suyun böbrek taşına düzgün geldiğini düşünenlerden Gökhan Murat ise “Bu suyu içmeye başladıktan sonra taş düşürmeye başladım. Ameliyatlarım azaldı, suyun yararı var hakikaten. 7-8 yıldır bu sudan içiyorum ve yararını görüyorum. Aslında hekimler bol bol su içmeyi tavsiye ediyor, bu suyun da yararlı olduğunu bildiğimiz için içmeye devam ediyoruz” halinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Mustafa Taşören – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir