Sanat

Bitlis haberleri: Ahlat 1071 kutlamalarına hazırlanıyor

3 Mins read

– Ahlat 1071 kutlamalarına hazırlanıyor

Ahlat Belediye Lideri Abdulalim Mümtaz Çoban :

“25 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı ve devletin tepesini Ahlat’ta ağırlayacağız”

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat ilçesinde kurulan 1071 Sultan Alparslan Otağı, bu yıl 951. yıl dönümü kutlanacak olan Malazgirt Zaferi aktifliklerine hazırlanıyor.

Türklerin Anadolu’ya girişinin kapısı ve “Anadolu’nun tapusu” olarak nitelendirilen Ahlat’ta, Malazgirt Zaferi kutlamaları için hazırlıklar son evreye geldi. İlçenin Çarho mevkisindeki 450 bin metrekare alan üzerinde kurulan 1071 Sultan Alparslan Otağı, 23-26 Ağustos tarihleri ortasında okçuluk, atlı okçuluk, kökbörü, klasik oyunlar üzere birçok aktifliğe mesken sahipliği yapacak. Ayrıyeten otağ içerisinde bulunan 50 çadırda iştirakçi vilayetlerin stantları görücüye çıkarken, Türkiye’nin dört bir tarafından iştirakin sağlanacağı el sanatları stantları açılacak.

Ahlat Belediye Lideri Abdulalim Mümtaz Çoban, kutlamaların yapılacağı 1071 Sultan Alparslan Otağı ve Millet Bahçesinde incelemelerde bulundu. Çoban, “Tabi her yıl olduğu üzere bu yılda 1071 kutlamalarını tekrar Ahlat’ta başlatıyoruz. İnşallah 23-24-25 Ağustos’ta Ahlat’ta, 26 Ağustos’ta da Malazgirt’te Sultan Alparslan’ın emanetine sahip çıkma ismine bütün çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Biz 1071 kutlamalarını yıl uzunluğu kesintisiz yapıyoruz. Biz 25 Ağustos’ta başta Cumhurbaşkanımızı ağırlarken, tıpkı vakitte bakanlar konseyimizi, kuvvet komutanlarımızı ve MHP Genel Lideri ve mahiyetini özcesi ülkede ulusal birlik ve bütünlüğümüze kuvvet veren herkesi bu alanda ağırlıyoruz, mesken sahipliği yapma onuruna nail oluyoruz. Sultan Alparslan’ın otağını kurduğu yerdesiniz. Sunduk ve Afşin kumandanların zaferi kazandığı yerdesiniz. 23-24-25 Ağustos’ta başlangıç yeri olarak Ahlat’tayız ve 26 Ağustos’ta da Diojen’in esir düştüğü Malazgirt’te olacağız” dedi.

“Cumhurbaşkanımızın daveti milletimizde önemli karşılık buldu”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşları Ahlat’a davet etmesinin önemli karşılık bulduğunu anımsatan Lider Çoban, “Büyük Türk Kumandan Sultan Alparslan o denli bir emanet bıraktı ki biz bu mevzuda o emanete tüm kuvvetimizle, tüm sevdamızla koşarak çalışıyoruz. Ülke insanımızı da bu vesileyle de burada Sultan Alparslan emanetinde bin yıl evvelki başşehrimizde buluşmaya davet ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın, ‘Ahlat’ı tanımadan Türkiye’yi tanıyamazsınız. Ahlat’ı anlamadan Türkiye’yi anlayamazsınız’ sözleri çok manalıydı. Bu vesileyle de Cumhurbaşkanımızın halkımızı Ahlat’a davet etmesi milletimizde önemli karşılık buldu. Şu an her gün binlerce insan Selçuklu Meydan Mezarlığı’nı, Anadolu’nun Orhun Abidelerini ziyaret ediyorlar. Müzemizi, kümbetlerimizi, kalelerimizi ve millet bahçemizi, 1071 Sultan Alparslan Otağı’nı, hasılı bin yıl evvelki başkentimizi meskenleri biliyorlar, ziyaret ediyorlar. Bizde bundan çok memnunuz. 1071 kutlamaları bu yılda bütün ihtişamıyla devam edecek” diye konuştu.

“Sultan Alparslan varisi Cumhurbaşkanımız emanete hakkıyla sahip çıkıyor”

25 Ağustos tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve devletin tepesini Ahlat’ta ağırlayacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Ahlat Belediye Lideri Abdulalim Mümtaz Çoban, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bütün ihtişamıyla halkımızı da, devletimizi de burada ağırlıyoruz. Dışarıdan da birçok konuğumuz olacak. Birçok dış misyon şefimizle de irtibatımız oldu. Onlarda Ahlat’taki kutlamalara istekli olarak katılmak istiyorlar. Bizde diyoruz ki Anadolu’yu bizlere yurt yapan, Anadolu’yu İslamlaştıran ve Türkleştiren bütün ulema, şüheda, alimler, zahitler Ahlat’ta metfun bulunuyorlar. Bizde vefa göstermeliyiz, onların ruhaniyetine sahip çıkmalıyız. Bugün Sultan Alparslan varisi Cumhurbaşkanımız bu emanete hakkıyla sahip çıkıyor ve Ahlat’ta kurduğu külliye ile de Cumhuriyetimiz Osmanlı ve Selçuklu ile fevkalade bir bağ kurarak tekrar o tarihi bütünlüğümüzü inşa etmiştir. Şükranlarımızı iletmekten de memnuniyet duyuyoruz.

İhlas Haber Ajansı / Özkan Olcay – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir