Sağlık

“Bozuk konserveye dikkat” uyarısı

1 Mins read

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Nöroloji Ana Bilim Kolu Dr. Öğretim Üyesi Esra Acıman Demirel, bozuk konserve kaynaklı hastalıklara karşı vatandaşları uyardı.

Demirel, gazetecilere, yaklaşık bir ay evvel 50’li yaşlarında bir bayan hastanın yutma zahmeti, bulanık ve çift görme şikayetiyle BEÜ Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezine başvurduğunu söyledi.

Tetkiklerin akabinde botulizm (toksinden kaynaklanan zehirlenme türü) teşhisi konulduğunu aktaran Demirel, “Hastamızın hikayesi derinleştirildiğinde konserve tüketiminin olduğu öğrenildi. Botulizm olduğu düşünülerek antitoksin tedavisi uygulandı. Hastanın takibinde düzelme oldu. Teneffüsü düzeldi. Taburcu edilmek üzere servisimizde takip ediliyor.” diye konuştu.

Demirel, konserve üretimi ve korumasıyla ilgili dikkat edilecek konulara değinerek, şöyle devam etti:

“Konserve üretimine dikkat edilmesi gerekiyor. Kâfi ısı ve basınçla kapağının sıkı bir formda kapatılması gerekiyor ve kullanmadan evvel 10 dakika kaynatılması gerekiyor. Kapağı şişmiş ve bozulmuş eserlerin tüketilmemesi gerekiyor. Mikrodalgada ısıtmak toksinleri öldürmüyor. Konservenin muhakkak bir kısmında olabilir. Konserveden bir ölçü bile alınması hastalığa sebep olabiliyor.”

Botulizm hastalığının teşhis ve tedavisine yönelik bilgi veren Demirel, “Özellikle kapağı şişmiş, kokusu bozuluş konservelerin yenmemesi gerekmekte. Besinin alınımdan 18- 36 saat sonra belirtiler başlıyor. Birinci başta halsizlik ve yorgunlukla başlıyor. Bizim dikkat etmemiz gereken çift görmenin olması, konuşmanın bozulması ve yutma zahmetinin olması… Hikayesinde de konserve var ise kesinlikle botulizm düşünülmeli. Tedavinin en erken formda yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Demirel, bozulmuş konservelerden bir ölçü bile alınmasının ölümcül tesirlerinin olabileceğine işaret ederek, vatandaşlara dikkatli olma ikazında bulundu.

AA / Fadime Yılmaz Elma – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir