Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı, yüzde yüzde 5’e yakın kıymet kaybederek 100 doların altına düştü

1 Mins read

Türkiye’deki akaryakıt ve motorin fiyatlarındaki artırım ve indirim haberlerini de etkileyen brent petrolün varili,uluslararası piyasalarda dünkü kapanış fiyatına nazaran yaklaşık yüzde 5’e yakın kıymet kaybetti.

100 DOLARIN ALTINA İNDİ

Brent petrolün varil fiyatı bugün gün içinde 107,70 dolara kadar çıktı, lakin global piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeniyle 100 doların altına kadar indi.

SEBEBİ ÇİN’DEKİ KISITLAMALAR

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de Kovid-19 hadiselerinde görülen artış ve getirilen kısıtlamalar, fiyatlar üzerinde aşağı taraflı baskı oluşturuyor. Global piyasalarda resesyon riski talebi düşürürken arz daralması tasaları de fiyatlarda tesirli oluyor.

“DÜNYA HİÇ BU KADAR BÜYÜK BİR GÜÇ KRİZİNE ŞAHİT OLMADI”

Ayrıca, bugün Milletlerarası Güç Ajansı Lideri Fatih Birol’un global bir güç krizi yaşandığını belirterek, “Dünya, derinliği ve karmaşıklığı açısından bu kadar büyük bir güç krizine hiç şahit olmamıştı.” değerlendirmesinde bulunması da fiyatların aşağı istikametli seyretmesinde tesirli oluyor.

AKARYAKITTA İNDİRİM BEKLENTİSİ OLUŞTU

Döviz kurundaki dalgalanmalar ve brent petroldeki fiyat değişkenliği akaryakıt fiyatlarını direkt olarak etkiliyor. Brent petrolün yüzde 5’e yakın kıymet kaybederek 100 doların altına inmesi Türkiye’de de akaryakıtta indirim beklentisi oluşturdu.

4 GÜNDÜR FİYATLARDA DEĞİŞİKLİK YOK

8 Temmuz’da motorine gelen indirimin akabinde 9 Temmuz’da tekrar artırım gelmişti. Akaryakıt fiyatları 3 gündür değişiklik göstermiyor.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir