Sanat

Bursa haberleri | Yetmiş yıl evvel göçtükleri köyün geleneklerini Bursa’da yaşatmaya çalışıyorlar

1 Mins read

Yetmiş yıl evvel göçtükleri köyün geleneklerini Bursa’da yaşatmaya çalışıyorlar

Türkiye‘nin başka ucundaki köylerinin unutulmaya yüz tutmuş meslekleri için Bursa’da kolları sıvadılar

BURSA – Bursa’ya 70 yıl evvel aileleriyle birlikte Giresun’a bağlı Boncukçukur köyünden göç eden 7 arkadaş, kurdukları atölyelerde köylerinin unutulmaya yüz tutan mesleklerini gün yüzüne çıkartmak için kolları sıvadı.

Giresun Boncukçukur Köyü’nden 1952 yılında aileleriyle Bursa’ya göç eden 7 arkadaş, 2009 yılında kurdukları dernekte bir ortaya geldi. Vakitle dernek üye sayılarını arttırıp burada unutulmaya yüz tutan meslekleri devam ettirmeyi, el sanatları ve kültürlerini yaşatmayı, öykülerini gelecek jenerasyonlara aktarmayı hedefleyen dernek üyeleri, konutlarının teraslarına üretim atölyeleri kurdu.

Unutulmaya yüz tutan meslekleri günümüzde devam ettirmek isteyen Yakup Çukur, “Giresun’a bağlı Boncukçukur Köyü 1952’de Bursa’ya birinci göçünü verdi. Bizde 2009 yılında burada bir köy derneği kurduk. Biz burada geçmişteki öykülerimizi, büyüklerimizin öykülerini gençlere nasıl aktarabiliriz diye düşündük ve burada kurduğumuz atölyelerde bir ortaya geldik. Ağaç bizim için olmazsa olmaz. Ağaç hasebiyle Karadeniz’de mesken demek, yuva demek. Dedelerimiz konutların tavanını ağaçtan yani hartamadan yaparlardı. Büsbütün doğal koşullarda kendilerini yağmurdan çamurdan koruyorlardı. Yemek yerken tahta kaşıklar kullanılırdı. Büsbütün doğal ve sağlıklı. Biz de o devirde yapılan sanatı, mesleği, kültürü unutturmamak için bir ortaya geldik” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Ahmet Burak Öztürk – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir