Sağlık

Çankırı Valisi Ayaz’dan koronavirüs ve KKKA hastalığı uyarısı Açıklaması

1 Mins read

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olaylarındaki artış ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı konusunda ikazlarda bulundu.

Vali Ayaz, gazetecilere, koronavirüs hadiselerinde hem dünyada hem Türkiye’de hem de Çankırı’da artış yaşandığını söyledi.

Kurban Bayramı hasebiyle hareketlilik yaşandığını, onun tesirlerini gördüklerini belirten Ayaz, “Çok şükür, hastaneye olan tesiri çok kısıtlı evvelki dalgalara nazaran. Vefat eden hastamız yaklaşık iki aydır yok lakin tekrar yatış yapan hastalarımız var.” dedi.

Hatırlatma dozu randevularının açıldığını hatırlatan Ayaz, “Özellikle son aşısının üzerinden 6 ay geçmiş tüm vatandaşlarımızı tekrar aşı olmaya çağırıyoruz. Alınabilecek en güçlü tedbir, aşı. Bilhassa risk kümesindeki 60 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız şayet son aşılarının üzerinden 6 ay geçmişse randevular açık. Lütfen hatırlatma dozlarını olsunlar.” diye konuştu.

Ayaz, KKKA hastalığı nedeniyle bu yıl iki kişinin vefat ettiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Şabanözü’nde genç bir evladımızı kaybetmiştik, Ilgaz’da da bir teyzemiz maalesef KKKA hastalığı sonucunda hayatını kaybetti. Onun için vatandaşlarımızı bir defa daha bu hususta uyarıyoruz. Lütfen keneyi elinizle çıkarmayın. Kene ısırmasına vatandaşlarımız şahit olduklarında çabuk olarak sıhhat kuruluşuna başvursunlar ki takibimize girsinler. Zira kan kıymetlerindeki düşüşü ne kadar erken tespit edebilirsek, ilacın uygulanması ve sonuç vermesi o kadar tesirli oluyor. Elimizde çok aktif bir ilaç var lakin geç kalınırsa maalesef tahlil olmayabiliyor. İki vefatımız oldu, 10 vatandaşımız da yatarak tedavi aldı.”

AA / Muhammed Kaygın – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir