Sanat

Çek ressam tarafından yapılan Halide Edip’in yağlı boya tablosu Prag’da sergilendi

1 Mins read

Türkiye‘nin Prag Büyükelçisi Hâkim Bağış’ın teşebbüsleriyle, ünlü Çek ressam Alfons Mucha’nın yaklaşık 100 yıl evvel yaptığı yağlı boya Halide Edip Adıvar tablosu, Çek Senatosu’nda düzenlenen stantta ziyarete açıldı.

Çekya’nın Avrupa Birliği (AB) Devir Başkanlığını üstlenmesi nedeniyle Senato Lideri Milos Vystrcil tarafından açılan Mucha Özel Koleksiyonu Standı’nda, Adıvar’ın yaklaşık 100 yıl evvel ünlü ressam tarafından çekilmiş fotoğrafı, karakalem taslak çizimi ve yağlı boya tablosu da yer aldı.

Büyükelçi Bağış ve eşi Beyhan Bağış’ın haziranda yerini tespit ettiği tablonun geniş kitlelerin de ziyaretine açılması istikametindeki talebi, Mucha Vakfı tarafından bu stant vesilesiyle yerine getirildi.

Sergiye katılan Bağış, Senato Lideri Vystrcil ile ünlü ressamın torunu ve Mucha Vakfı Lideri John Mucha ve Vakıf Lider Vekili olan oğlu Marcus Mucha’ya, ricalarını kırmayarak tabloyu sergiledikleri için teşekkür etti.

Atatürk’ün tercümanlığını ve sekreterliğini de yapan Halide Edip’in, gelecek yıl 100. yılı kutlanacak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları ortasında yer aldığına ve tek yağlı boya tablosunun Prag’da bulunduğuna işaret eden Bağış, bu tarihi tabloyu da kapsayan standın Çek Cumhuriyeti Senatosunda kasım ayına kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebileceğini söyledi.

AA / Aşkın Kıyağan – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir