Sanat

Cet sporlarında renkli buluşma

6 Mins read

– Cet sporlarında renkli buluşma

Dünya Etno spor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan okçuluktaki hünerini sergiledi

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş:

“Atalarımızdan miras kalan klâsik sporlar yalnızca bir spor kolu değil, içinde bir kültürü barındırıyor”

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 5’incisi organize edilen Türk Dünyası Cet Sporları Şenliği, birçok kültür-sanat ve spor adamı ile yüzlerce vatandaşın katıldığı merasimle Keles-Kocayayla’da başladı. Birbirinden renkli imgelere sahne olan ve görsel şölenin yaşandığı açılışta konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, “Atalarımızdan miras kalan klasik sporlar yalnızca bir spor kolu değil, içinde bir kültürü barındırıyor. Türk dünyasını Bursa’da ve Kocayayla’da bir ortaya getiren de bu kültürün yaşatılma gayretidir” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin uyumunda Keles Belediyesi işbirliği ile Bursa Valiliği, Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği, Türkiye Klâsik Spor Kısımları Federasyonu, Dünya Etno Spor Konfederasyonu, Türksoy ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin katkılarıyla hazırlanan 5. Türk Dünyası Cet Sporları Şenliği, renkli manzaralarla başladı. Orhan Gazi’nin Nilüfer Hatun’la evlendiği, Murad-ı Hüdavendigar’ın savaşa hazırlandığı alandaki programa, yurtiçi ve yurtdışından gelen vatandaşlar ağır ilgi gösterdi. İki gün süren şenlik çerçevesinde atlı cirit ve kökbörü karşılaşmaları, rahvan binicilik, atlı okçuluk, atlı akrobasi şovları, Bursalı Şüca Okçuluk karşılaşması, aba, nesil, karakucak, şalvar ve yağlı güreşler, Alpagut savaş sanatları şovları yapıldı. Oluşturulan Ok meydanında ise vatandaşlar ok atma talimi yaparken, Türk okçuluğu atış teknikleri eğitimi de verildi.

Mehter Grubu konseri, Kılıç Kalkan ve Alpagut Turan dövüş takımı gösterisiyle başlayan programa, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın yanı sıra Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan, Bursa Valisi Yakup Canbolat, MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Atilla Ödünç, Osman Mesten, Zafer Işık, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, MHP Vilayet Lideri Kalkancı, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, Klasik Spor Kolları Federasyonu Lideri Hakan Çıkarı, Keles Belediye Lideri Mehmet Keskin, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmaların akabinde yağlı, şalvar, karakucak ve aba güreşi atletleri tarafından şov maçları sergilendi. Lider Alinur Aktaş ve beraberindekiler daha sonra hazırlanan alanı gezdi. Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan, yaptığı ok atışlarıyla alkış aldı.

“Doğu ve batı ortasında köprüyüz”

Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, geniş bir coğrafyada büyük Türk milleti olarak binlerce yıllık ulu bir tarihe sahip olduğumuzu söyledi. Türkistan’dan Anadolu’ya gelişimizle birlikte de bu kutlu toprakları ebedi yurt edindiğimizi hatırlatan Lider Alinur Aktaş, 1071’de Anadolu’yu fethederek bu toprakları bizlere ebedi vatan kılan Sultan Alparslan başta olmak üzere Selçuklu’ya ve Osmanlı’ya minnettar olduklarını söyledi. Ecdadın verdiği gayretler sonucunda dört kıtaya kol kanat gerdiklerini söz eden Lider Aktaş, “Hiçbir vakit, nereden geldiğimizi, neden geldiğimizi ve neyin uğraşını verdiğimizi unutmadık, unutmayacağız. Biz doğu ile batı ortasındaki en hayati köprüyüz. Ülkemizin geleceğe istikamet verme yeteneğinin sırrı burada yatmaktadır. Bugün Anadolu’da, Türkistan’da, Kafkasya’da, Sibirya’da, Orta Doğu’da, İran’da, Balkanlar’da, Çin’de milyonlarca kardeşimiz var. Farklı coğrafyalarda olsak da bizler tıpkı lisanı konuşan insanlarız. Hamurumuz birebir coğrafyada yoğruldu. Lisanımızı, tarihimizi, kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi, gittiğimiz her yere taşıyıp dünyanın ortak pahaları ortasına kattık. Bir yandan ortak geçmişimizle uygarlığa katkıda bulunurken bir yanda da bizi biz yapan pahalar etrafında buluşmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayede varlığımızı güçlendiriyor, hamasetimizi, gururumuzu, gururumuzu, misafirperverliğimizi, dürüstlük ve merhametimizi canlı tutuyoruz” dedi.

“Bu geleneği yaşatmak boynumuzun borcu”

Atalarımızdan miras kalan klâsik sporların yalnızca bir spor kolu olmadığını, içinde bir kültürü barındırdığını lisana getiren Lider Aktaş, Türk dünyasını Bursa’da, Kocayayla’da bir ortaya getiren de bu kültürün yaşatılma uğraşı olduğunu belirtti. Cet sporlarının, ecdadımızın yüzlerce yıldır barış ve savaş devirlerinde zinde kalmak için oynadıkları oyunlardan oluştuğunu söyleyen Lider Aktaş, “Binlerce yıl öncesinden gelen, klasik kıymetlerimiz ve oyunlarımız, inançlarımızla, örf ve adetlerimizle şekillenip, bizim kimliğimizin bir kesimi oldular. Bu geleneği yaşatmak, geleceğe taşımak bizim boyun borcumuzdur. Gayemiz, Türk milletinin gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek kuşaklara aktarmaktır. 5 bin yıldır barışta ve savaşta uygulanan ecdat yadigarı cet sporlarımızın ve öbür kültürel aktifliklerin bu güzide yaylamızda hayat bulmasına katkıda bulunan kurum ve kuruluşlarımıza hassaten teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Türkiye öncü oluyor”

Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan, 2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa’da 5’incisi düzenlenen Türk Dünyası Cet Sporları Şenliği’nde emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Keles Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumlara teşekkür etti. Türk dünyasının güçlerini birebir kapta birleştirmesinin, ortalarındaki bağları güçlendirmesinin kıymetine değinen Bilal Erdoğan, Türk dünyasındaki birlikteliğin milyonlarca soydaşımız için büyük kıymet taşıdığını söyledi. Türk dünyasının yakınlaşmasını ve güç birliği yapmasını kimi bölümlerin kabul etmediğini lisana getiren Erdoğan, “Birlikteliğimizi çekemeyenler her periyotta olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bunlara karşın bizler aramızdaki bağları güçlendireceğiz. Etnospor olarak dünyadaki klasik sporları yaşatmak ismine Türk dünyasındaki ülkeler büyük yer almaktadır. Bugün Rusya’daki Yakutistan’da Saha Türkleri mas güreşini ve başka klasik sporları yaşatırken, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’da kardeşlerimiz kökbörü sporunu oynuyor. Anadolu’da yağlı, şalvar, aba güreşleri, cirit, atlı okçuluğumuz üzere birçok spor yaşatılıyor. Türkiye, birinci sefer cet sporumuz okçulukta Mete Gazoz ile birlikte büyük muvaffakiyet gösterdi. Bugün 4 federasyon klâsik sporlarımızı yönetiyor. Türkiye’de klâsik sporlarımıza çok önemli bir ilginin olduğunu görüyoruz. Yakın vakitte dünyanın en büyük klasik spor aktifliği olan 4. Dünya Göçebe Oyunları, Bursa İznik’te yapılacak. Klâsik sporlarımızın olimpiyatları olan bu programla Bursa’yı ve İznik’i hakkıyla tanıtacağız. Yeniden yakın vakitte Ahlat Malazgirt’te klâsik sporları sergileyeceğiz. Her geçen sene bu sporlardaki yapılanmamız gelişerek devam edecektir. Birer hobi olmakta çıkıp birer kurumsal spor yapısı olmaya gerçek ilerliyoruz. Türkiye, klasik sporların geliştirilmesinde öncü olmaya devam edecektir. Mahallî idarelerimizin de klasik sporlara sahip çıkması çok değerli. Kocayayla’daki Cet Sporları Şenliği’nde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Milletvekilleri Osman Mesten, Kocayayla’nın Osmanlı ve Türk tarihi açısından büyük değer taşıdığını belirtti. Asırlarca Türkmen şölenlerinin yapıldığı bir istişare yeri olduğunu söyleyen Mesten, günümüzde de başta Cet Sporları Şenliği olmak üzere birçok programla Türklerin buluşma yeri olmaya devam ettiğini tabir etti. Mesten, şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eti.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, Türk Dünyası Kültür Başşehri unvanını alan Bursa’nın çok hoş etkinliklere mesken sahipliği yaptığını söz etti. Cet Sporları Şenliği’nin düzenlemesinde emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Keles Belediyesi’ne teşekkür eden Çakıcı, vatandaşların iki gün boyunca keyifli bir atmosferde vakit geçireceğini lisana getirdi.

İhlas Haber Ajansı / Abdullah Çibir – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir