Sağlık

Cinsel gücünüz tavan yapacak! Kahvaltıların baş tacı ve doğal ilaç: Tahin pekmez

1 Mins read

Türk mutfağının çok eski devirlerine ilişkin olan tahin ile pekmezin birleşimi olan klâsik tada çabucak hepimiz aşinayızdır. Mutfağımızın bu bilindik tadı kahvaltıların baş tacıdır. Bu karışımı oluşturan tahinin ham hususu susam, pekmezin ham hususu ise incir, dut ya da üzümdür.

İşte bu karışımın insan sıhhatine yararları:

Tahinin ham unsuru olan susam bol ölçüde B vitamini içerir. B vitamini de antidepresan tesire sahiptir. Bununla birlikte susam mideye dost bir besin unsurudur.

Aynı vakitte hücre yenileme tesiri vardır. Bu sayede yaraların süratle kapanmasını sağlar. İdrar söktürücü özelliğiyle de bilinir.

Cinsel gücü arttıran hormonların gelişmesine katkı sağlar. Susam, gençlik kaynağı olarak anılan bir besindir.

Susam, beden ısısını yükseltme özelliğiyle de bilinir. Bu nedenle kış aylarında sofralardan eksik edilmemelidir.

Pekmez, bedene güç sağlayarak dinamik halde olmasını sağlar. Sistemli tüketimi kemik gelişimini dayanaklar.

Pekmezde bol ölçüde kalsiyum ve demir vardır. Tıpkı vakitte pekmez, bedenin demir eksikliğini tedavi etmek için başvurulan en bilindik yoldur.

İshalde bedene gerekli olan mineral desteğini sağlar. Bu nedenle ishal durumunda çokça pekmez tüketmek gerekir. Birebir vakitte bedendeki su kaybını engelleyerek su istikrarını sağlar.

Pekmez, bir karbonhidrat deposudur. Lakin bu karbonhidratlar sindirimi zorlayan cinsten karbonhidratlar değildir. Bu nedenle pekmez yenildikten çabucak sonra kana karışır ve güç vermeye başlar.

Pekmezin iştah açma özelliği olduğundan kilo almak isteyen bireylerin yemesi tavsiye edilir. Birebir vakitte iştahsız çocuklara besin desteği olarak verilebilir.

Pekmezin böbrekleri kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Dut pekmezi, astım, kronik astım ve bronşit tedavisinde olumlu tesire sahiptir. Ayrıyeten dut pekmezi, ağız içi yaraları güzelleştirmede hayli tesirlidir.

Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir