Sağlık

Çocuklar ameliyata akülü otomobil ile gidiyor

1 Mins read

Çocuklar ameliyata akülü otomobil ile gidiyor

MALATYA – Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde ameliyata alınacak çocuklar için akülü araç uygulaması başlatıldı. Kentte bir birinci olan uygulama ile çocukların ameliyat korkusunu yenmesi hedefleniyor.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, hastane idaresi tarafından çocukların ameliyat kaygılarını yenmeleri emeliyle akülü otomobil uygulaması başlatıldı. Hastanede tedavi gören çocuklar servisten ameliyathaneye akülü araçla eğlenerek gidiyorlar.

Hayırsever işadamının ikram ettiği akülü araçlarla çocukların memnun bir formda tasalarını yenerek ameliyathaneye gittiklerini belirten Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran, “İnönü Üniversitesi Çocuk Cerrahi servisinde ameliyat olacak çocuklarımız sedye ile telaşlı bir biçimde ameliyathane gideceklerine iş adamı Mustafa Tari’nin armağan ettiği akülü araçlarla çok keyifli bir şeklide ameliyathaneye gönderiyoruz. Geleceğimizi emanet ettiğimiz çocukları memnun ve kaygısız bir biçimde ameliyathaneye kadar götürmek hem onların gerilimini azaltıyor hem de cerrah ve hasta bakıcımızın gerilimini azaltıyor” dedi.

Turgut Özal Tıp Merkezi’nin çocuk dostu bir hastane olduğunu tabir eden Başkıran, ” Bilhassa çok büyük cerrahi süreçlerin yapıldığı karaciğer nakli, kemik iliğin nakli üzere cerrahi süreçlerin yapıldığı bir hastanede karaciğer nakli servisimizde yatan çocuklar için bir oyun alanı yapıldı. Bu da bir hayırsever iş adamı tarafından yapıldı. Orası büsbütün çocukların oyun oynayabileceği biçimde organize edildi. Çocuk dostu bir hastane formunda bilhassa çocuk servislerinin ve çocuk hastaların çok olduğu yerlere dış alanlara dahi çocuk parkı biçiminde birtakım düzenlemelerimiz olacak” halinde konuştu.

Ameliyata girecek çocuklarda gerilim oluştuğunu lisana getiren Çocuk Cerrahisi Prof. Dr. Turan Yıldız da, “Çocuk hastalar ailelerinden ayrıldıkları vakit önemli biçimde gerilime giriyorlar. Bunun yenmenin en hoş prosedürlerinden birisi de çocukları oyuncaklarla onları eğlendirecek bir formda ameliyathaneye götürmek. Bu nedenle bu hayrı yapan iş adamımıza teşekkür ediyoruz. Hastalarımız için önemli bir katkı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Hatice Yetmen – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir