Sağlık

Diyarbakır’da 7 aylık bebek 3 saatlik açık kalp ameliyatıyla sıhhatine kavuştu

2 Mins read

Şanlıurfa‘da kalp rahatsızlığı yaşayan 7 aylık bebek getirildiği Diyarbakır‘da gerçekleştirilen cerrahi müdahale ile sıhhatine kavuştu.

Şanlıurfa‘nın Siverek ilçesinde yaşayan baba Adem (43) ve anne Fatime Altundaş’ın (45) 5. çocuğu Yusuf, doğduktan 6 ay sonra nefes darlığı ve bedeninin çeşitli yerlerindeki morarmalar nedeniyle ilçedeki hastaneye kaldırıldı.

Burada yapılan müdahalelerin akabinde bebek, evvel Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi oradan da Diyarbakır Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesine götürüldü.

Daha sonra buradan da Dicle Üniversitesi (DÜ) Hastanesi’ne sevki uygun görülen bebek, kalbinde meşakkatin görülmesi üzerine Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

Kalbinde delik saptandı

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Merkezindeki tetkiklerde bebeğin kalbinde 1 santimetre çapında delik saptandı.

Kalpteki delik, kateter yolu ile kapatılmaya elverişli olmadığından bebek Bayan Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Kısmı’nda ameliyata alındı.

Yaklaşık 3 saat süren açık kalp ameliyatı sonrası Yusuf bebek sıhhatine kavuştu.

Baba Adem Altundaş, AA muhabirine, 7 aylık bebeklerine kalp ameliyatı yapılacağını duyduklarında huzursuz olduklarını söyledi.

Doktorların ameliyat konusunda kendilerini ikna ettiklerini belirten Altundaş, “Güzel bir ameliyat geçirdi. Şu anda sıhhat durumu güzeldir. Sıhhatine kavuştu. Çok memnunuz.” dedi.

Anne Fatime Altundaş da bebeğini tekrar kucağına aldığı için memnun olduğunu belirtti.

“Bu hastalarda erken teşhis ve erken cerrahi çok önemli”

Bebeğe “kalp hastası” teşhisi koyduktan sonra ameliyata aldıklarını aktaran Doyurgan, “Ameliyat öncesi anne ve babası tedirgindi. Ameliyat olacağı için korkuyorlardı. Lakin ameliyatı başarılı geçtikten sonra o telaşları ortadan kalktı” diye konuştu.

Kalbi delik çocukların vaktinde müdahale edilmediğinde ameliyat bahtlarını kaybedebileceğini lisana getiren Doyurgan, şunları kaydetti:

“Gecikmiş bir hasta değildi. Bir çok merkez gezmiş, dolaşmış. En son bize geldi. Yapılan tetkiklerde bunun teşhisini koyduk ve vaktinde cerrahi tedaviyle hastayı sıhhatine kavuşturduk.

Ameliyat bahtını kaybetmiş bir hasta kronik bir kalp hastası haline geliyor. Kronik kalp hastası olduğu vakit mecburen hipertansiyon gelişen bu hastalarda ömür uzunluğu hayatın sonuna kadar daima ilaç kullanmak zorunda kalıyorlar. O yüzden bu hastalarda erken teşhis ve erken cerrahi vaktinde tedavi yapmak çok değerli.”

Opr. Dr. Doyurgan, bu ameliyatla 5 yılda bininci çocuğa açık kalp ameliyatı gerçekleştirmiş olduklarını kelamlarına ekledi.

AA / Mehmet Sıddık Kaya – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir