Ekonomi

Dolar, 17,55 liranın üzerine çıkarak 2022 yılının tepesini gördü

1 Mins read

Dolar/TL yüksek enflasyon, döviz siyasetlerine yönelik telaşlar ve dışarda doların güçlü seyri ile bugün 17,56’yı gördü. Bu düzey, 2022 yılının doruğu olarak kayıtlara geçti. Euro/TL’de de bugün 18,00 düzeyi görüldü. Geçen hafta 1’in altını gören Euro/dolar paritesi bugün 1,0240’a kadar yükseldi.

ARTIŞ YILBAŞINDAN BU YANA YÜZDE 31,5’E ULAŞTI

Dolar/TL yıl başında 13,35 düzeyindeydi. Kurda yılbaşından bu yana artış yüzde 31,5’e ulaştı. TL, yılbaşından bu yana dünyada gelişen ülke para üniteleri ortasında dolar karşısında en fazla bedel kaybeden para ünitesi oldu.

GÖZLER MERKEZ BANKALARINDA

Küresel piyasalarda güçlü dolar fiyatlamaları kısmen de olsa devam ederken işlemciler yaklaşan merkez bankası toplantılarını ve ABD şirketlerinin bilançolarını yakından izliyor. Dolar, esas para üniteleri karşısında geçen hafta gördüğü 20 yılın tepesinin altında süreç görürken, piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki para siyaseti toplantısında 100 baz puan faiz artırımına gideceğine yönelik beklentilerini azalttılar.

ERDOĞAN’IN BUGÜN YAPACAĞI GÖRÜŞMELERDEN ÇIKACAK SONUÇLAR İZLENECEK

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI DA İZLENİYOR

Haftanın kalanında Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artışı yapması beklenen toplantısı izleniyor. Japonya faiz kararı da bu hafta izlenecek.

BDDK TESİRİ SÜREKSİZ OLDU

Haziran sonunda 17,54 ile 20 Aralık’tan bu yana yeni tepeyi gören dolar/TL, BDDK’nın döviz fazlası olan kimi şirketlere TL kredi sınırlaması sonrası 16,03’e kadar gerilemişti. Fakat kur bu düzeylerde kalıcı olamadı ve tekrar 17,50’ye yanlışsız kademeli yükseldi. Öte yandan, dün açıklanan bütçe datalarına nazaran Haziran’da kur muhafazalı mevduat (KKM) hesaplarının Hazine’ye maliyeti 16,1 milyar TL oldu. Böylelikle Hazineye toplam maliyet 37,2 milyar TL’ye ulaştı. KKM’nin Hazine haricinde TCMB’ye de maliyeti bulunuyor. Piyasalar maliyetten çok KKM hesaplarının döviz talebi oluşturup oluşturmayacağını izliyor.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir