Ekonomi

Dolar/TL, 17,81 düzeyinden süreç görüyor

1 Mins read

Cuma günü yüzde 0,1 bedel kazanan dolar/TL günü 17,74’den tamamladı. Dolar/TL, yeni haftaya da yükselişle başlamasının akabinde 17,83’den süreç görüyor.

EURO VE STERLİNDE SON DURUM

Aynı dakikalarda avro/TL yüzde yatay seyirle 18,15’den, sterlin/TL 21,35 ‘den satılıyor. Dolar endeksi şu sıralarda evvelki kapanışa nazaran yüzde 0,1 artışla 106,7 düzeyinde. Avro/dolar paritesi ise 1,02’de yatay seyrediyor.

PİYASALARDA SON DURUM

Analistler, güçlenen resesyon riski sonrası artan tahvil talebinin doları öbür para üniteleri karşısında desteklediğini söyledi. Çarşamba günü açıklanacak ABD Merkez Bankası’nın ( Fed ) para siyaseti kararı ile Fed Lideri Jerome Powell’ın konuşmasının varlık fiyatlarında oynaklığı artırmasının beklendiğini aktaran analistler, bu hafta ABD’deki ağır makroekonomik bilgi takviminin de yakından takip edileceğini bildirdi.

Analistler, makroekonomik bilgilerde iktisadın durumuna ait işaretlerin aranacağını bildirerek, bilgi bazlı hareketlerin öne çıkabileceğini tabir etti. Bugün yurt içinde açıklanan bilgilere nazaran kapasite kullanım oranı (KKO), temmuzda bir evvelki aya nazaran 0,6 puan artarak yüzde 78,2 düzeyine yükseldi.

GÖZLER ALMANYA’DAN GELECEK VERİLERDE

Analistler, bugün Almanya’da Ifo endeksleri ve ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ile Dallas Fed imalat sanayi endeksi bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksi için 106,5’in dayanak, 108’in direnç pozisyonuna geldiğini söyledi.

AA / Murat Aslan – İktisat
Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir