Ekonomi

Doların ateşi sönmüyor! Merkez bankalarının faiz kararları sonrası bir rekor daha

2 Mins read

Merkez bankalarının faiz kararlarının damga vurduğu haftada son gün yurt içinde ziraî girdi fiyatları ve finansal hizmetler itimat endeksi takip edilecek. Yurt dışında öncü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) bilgileri öne çıkıyor.

FAİZ KARARLARI SONRASI GÜNE YÜKSELİŞLE BAŞLADI

Avrupa Merkez Bankası’nın beklentilerin üzerine çıkarak 50 baz puanlık faiz artışına gitmesi ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın siyaset faizini yüzde 14’te sabit tutması sonrası kıymetli bir değişim gözlenmeyen dolar/TL bu sabaha yeni bir rekorla başladı. Kur bu sabah 17.80 düzeylerine yakın seyretti ve şu an 17.72 düzeyinde.

EURO 18.16 LİRA DÜZEYLERİNİ GÖRDÜ

Euro/TL 18.16 düzeylerini görmesinin akabinde şu an için 18.05 bölgesinde istikrar bulmuş durumda.

MERKEZ BANKASI FAİZİ YÜZDE 14’TE SABİT BIRAKTI

Merkez Bankası, denetimden çıkan enflasyona karşın, para siyasetini sıkılaştırmayacağı duruşundan 7’inci toplantıda da taviz vermedi. Siyaset faizi %14’te sabit. Açıkçası piyasa; cari istikrarın bozulduğu ve portföy çıkışlarının devam ettiği bir konjonktürde, genişleyici para, maliye ve gelirler siyasetleri uygulanırken, liralaşmayı teşvik eden siyasetlerle kurdaki yükselişin denetim altına alınacağına ve enflasyonun düşürüleceğine pek inanmıyor. JP Morgan faiz toplantısı sonrası paylaştığı notta, “TCMB’nin enflasyonla uğraşta aktifliği kanaatimizce kuşkulu olan makro ihtiyati önlemlere devam edecek” sözlerine yer verdi.

ECB YENİ KRİZ ARACINI NASIL KULLANACAK?

Negatif faiz periyodunu sonlandıran Avrupa Merkez Bankası, Transfer Teminat Sisteminin da (TPI) onayladı. Transmission Protection Instrument, öncelikli bir enstrüman olmayacak. Nakdî transfer bozukluklarında devreye alınacak. Yani aslında hastalıklı durumlar için geçerli bir kriz aracı. ECB, kendi yanılgıları olmadan borçlanma maliyetleri süratli formda artan Avrupa ülkelerinin devlet tahvillerini alacak. Lakin bunun için o ülkenin kaideleri yerine getirmesi gerekiyor: AB mali çerçevesine ahenk, önemli makroekonomik dengesizliklerin olmaması, sağlam ve sürdürülebilir makroekonomik siyasetler gibi… ECB, şu an İtalya için yeni bir tahvil alım programı başlatma muhtaçlığı görmüyor. Bu ortada JPMorgan, ECB’nin bu yıl 125 baz puan faiz artıracağı beklentisini koruyor.

PARİTE BU SABAH 1.018 SEVİYELERİNDE

Euro/Dolar ECB’nin faiz oranlarını beklentilerin üzerinde 50 baz puan artırmasının akabinde 1.027’lere kadar çıktı. Fed beklentileri nedeniyle yükseliş daha ihtiyatlı. Parite bu sabah 1.018 düzeylerinde. 1.0275’in üzerinde bir hareket görülmesi durumunda 1.04’e gerçek reaksiyon gelme durumu yaşanabileceği düşünülüyor. Dün 1680 düzeyine kadar inen spot altında akabinde direnç pozisyonuna dönen 1708 dolar düzeylerine geldi. Analistler 1722 direnci üzerinde bir tutunma görmeden yansıların kalıcı olmasını beklemenin erken olacağı görüşünde.

PETROL FİYATLARI TOPARLANIYOR

Petrol fiyatları dünkü sert düşüşün akabinde yeni günde yine toparlanıyor. Brent petrol 105 dolara yönelmiş durumda.

Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir