Yemek

Empanada tarifi! Empanada hangi ülkenin yemeği? Masterchef Empanada nasıl yapılır? Empanada yemek tarifi! Empanada için gerekli malzemeler!

3 Mins read

Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği bahis Empanada tanımı oldu. Pekala en hoş Empanada yemek tanımı nasıldır? Empanada yemeği nasıl yapılır? Empanada için gerekli materyaller nelerdir?

ENPANADA NEDİR?

Empanada, İspanya, Orta Amerika (Meksika), Filipinler ve başta Şili, Arjantin, Paraguay, Uruguay, Peru, Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Venezuela olmak üzere Güney Amerika’da içi doldurularak yapılan ve yenen bir börektir. Bolivya’da Empanada’ya Salteña denir ki ismini, kökeninin geldiği yer olarak kestirim edilen Arjantin kenti Salta’dan alır.

İSPANYA’DA EMPANADA

İspanyol empanadasının kökeni aslen Galiçya’dan gelir ve bugün ülke çapında ünlüdür. Genelde klasik fırınlarda satılırlar.

Hamur olarak mayalı bir hamur kullanılır. Dolgu gereci; temel olarak paprika biber, domates ve soğan ile ilaveten hazırlığa nazaran ton balığı, mürekkep balığı ya da ahtapot üzere deniz mahsülleri, başka balık cinsleri ya da kıymadan oluşur ve normalinde acılı baharat kullanılmaz. Galiçya’da deniz mahsülleri dolgulu empanadalar çok sevilmesine rağmen İspanya’da en çok ton balıklı empanadalara rastlanır.

İspanyol empanadası ya çapı yaklaşık 30 cm olan daire formunda olur ya da tüm tepsiyi kapsar.

Empanadanın kökeni Camino de Santiago hacıları tarafından bahsi edildikleri 10. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar geriye takip edilebilir. En eski dokümanlardan biri, bir empanada tasvrini içeren Santiago de Compostela Katedrali’nin 12. yüzyıla ilişkin Pórtico de la Gloria ‘sının bir kabartmasıdır. Bir başkası ise çabucak yanında bulunan Palacio de Gelmírez ‘de görülür. (bakınız: Galeria fotografica)

Galiçya’da empanadanın daha küçük, yarımay halinde versiyonları da bulunur ki bunlar orada Empanadillas olarak isimlendirilir.

ARJANTİN’DE EMPANADA

Arjantin’de empanadalar genelde 10 cm civarında ve yarımay formundadır. Sığır eti doldurulmuş (empanada de carne), tavuk eti doldurulmuş (empanada de pollo), jambon ve peynir doldurulmuş (empanada de jamón y queso) ve başka gereçlerle doldurulmuş (ton balığı, soğan, ıspanak, vb.) empanada tipleri mevcuttur. Empanadas de carne ‘nin iki versiyonu vardır: acı ve olağan. En başta Córdoba eyaleti’nde sevilen Empanadas Árabes kendine mahsus üçgen biçiminde olup, kıyma, soğan ve limonsuyu ile doldurulur. Empanadaların gereç ve tanımları eyaletlere nazaran değişkenlikler gösterir.

Empanadalar fırında pişirilirler (empanadas de horno). Lakin kızartılan empanadalar da mevcuttur (empanadas fritas). Bu sonuncusu Pastel olarak da bilinir.

Her yıl Eylül ayında, Tucumán Eyaleti’nin Famaillá kentinde en uygun empanada pişiricilerinin taltif edildiği ulusal empanada şenliği düzenlenir.

PERU’DA EMPANADA

Peru’da empanadalar sığır eti (empanada de carne), tavuk eti (empanada de pollo), peynir (empanada queso) ve başka gereçlerle (ton balığı, soğan, ıspanak, vb.) doldurulur. Empanadas de carne en çok satan empanada cinsidir.

ŞİLİ’DE EMPANADA

Arjantin’de olduğu üzere Şili’de de empanadalar genelde 10 cm uzunluğunda ya da biraz daha büyük olur ve yarımay formundadır. Klasik çeşidi, kıyma et (en ideali, doğranmış küçük et parçaları), bir modül pişmiş yumurta, kuru üzüm ve zeytin ile doldurulmuş olan Empanada de pino ‘dur. Ayrıyeten deniz mahsülleri doldurmalı empanada de marisco ya da peynirli empanada de queso türleride mevcuttur. Empanada chilena tanımlaması kökleşmiş bir tabirdir. Üstte tanımı yapıldığı üzere et doldurmalı fırında yapılan “Empanadas de Horno” çeşidi genelde üçgen olduğu üzere emsal hamurdan yapılan “Empanada Frita” yağda kızartılır; bu cins küçük ve genelde yarımay halindedir.

MEKSİKA’DA EMPANADA

Meksika’da empenadalar tatlı (ananas, çilek vb.) ya da tuzlu (tavuk, sığır, vb.) gereçlerle doldurularak servis edilir.

4 Ocak tarihinde Villa de Álvarez ve etrafında Día de la Empanada yani empenada günü kutlanır ki bugünde empenadalar için bir vaftiz baba (padrino de la empanada) aranır. Villa de Álvarez kent merkezinde, halk şenliğinin yapıldığı empenada fuarı bulunur.

FİLİPİNLER’DE EMPANADA

Filipinler empanadaları genel olarak sığır kıyması, doğranmış soğan ve kuru üzümden oluşan soya sosu baharatlı bir dolgu gereci içerir. Hamuru buğday unundandır.

PORTO RİKO’DA EMPANADA

Puerto Rico empanadalar pastelillos olarak isimlendirilirler. Un, su ve tuzla yapılan hamurun yağda kızartılması ile yapılırlar. Sığır kıyması, tavuk, guava, peynir ya da peynir ve guava ile doldurulurlar. Komşu ülke Dominik Cumhuriyeti’nde de metot birebirdir.

EMPANADA İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Hamuru için:

75 gram tereyağı

1 adet yumurta

1 tatlı kaşığı sirke

½ su bardağı su

3 su bardağı un

1 tatlı kaşığı tuz

Üzeri için:

1 adet yumurta

1 yemek kaşığı su

İç harcı için:

1 adet küçük uzunluk kuru soğan

2 yemek kaşığı Ayçiçek yağı

200 gram az yağlı kıyma

1 adet orta uzunluk kırmızı dolmalık biber

10 kısım maydanoz

½ çay kaşığı tuz

½ çay kaşığı karabiber

Benzer İçerikler
Özel HaberYemek

CEZZAR STEAKHOUSE

2 Mins read
Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar değerli dostlar. İş yoğunluğum sebebiyle ara verdiğim yazılarıma oldukça keyifli bir restoranla dönüş yapıyorum. Et severler…
Yemek

Altı Ezmeli Kebap tarifi! 3 Ağustos Masterchef Altı Ezmeli Kebap nasıl yapılır? Altı Ezmeli Kebap tarifi! Altı Ezmeli Kebap için gerekli malzemeler!

1 Mins read
Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Altı Ezmeli Kebap tanımı oldu. Pekala en hoş Altı Ezmeli …
Yemek

Fried Rice tarifi! Fried Rice hangi ülkenin yemeği? Masterchef Fried Rice nasıl yapılır? Fried Rice yemek tarifi! Fried Rice için gerekli malzemeler!

2 Mins read
Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Fried Rice tanımı oldu. Pekala en hoş Fried Rice yemek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir