Sağlık

Enfeksiyon, kuluçka, semptomlar ve düzgünleşme: Covid’e yakalandıktan sonra bedeninize ne oluyor?

5 Mins read

Koronavirüs pandemisi başladıktan iki buçuk yıl sonra, Covid enfeksiyonları dünyanın çeşitli yerlerinde yine artmaya başladı.

Omicron‘un süratle yayılan iki yeni alt varyantı (BA.4 ve BA.5) ve tedbirlerin gevşetilmesi, olay sayılarındaki artışta tesirli oluyor.

Ancak, koronavirüsün bulaşması ve bedenimizdeki tesirleri hakkında yeni sorular gündeme geldi.

Covid’in bedeninize ne yaptığına ve patojenle, yani hastalığa neden olan hususla birinci temastan sonra her gün neler olduğuna bir göz atalım.

Aşağıdaki vakit çizelgesinin, memleketler arası sıhhat kuruluşları tarafından incelenen bilimsel çalışmalarda yayımlanan bilgilere dayanan, ortalama datalar olduğunu ve belirli durumlarda değişebileceğini belirtmek gerekiyor.

0. Gün: Enfeksiyon

Enfeksiyon, koronavirüs bulaşmış biriyle yakın temastan sonra başlar.

Bir kişi konuştuğunda, müzik söylediğinde, öksürdüğünde yahut hapşırdığında, Covid parçacıkları taşıyan tükürük damlacıkları etrafa salınır. Virüs ölçüsü duruma nazaran değişiklik gösterir.

Sao Paulo Üniversitesi Tropikal Tıp Enstitüsü’nde araştırmacı olan Virolog José Eduardo Levi, “Bazı bireylerin dağıttığı ölçü daha düşüktür, bir mililitre tükürük başına yaklaşık 10 bin viral kopya düşer” diyor ve ekliyor: “Ancak ortalama yük 10 bin ila bir milyon parçacık ortasında değişiyor ve kimi insanların mililitrede bir milyara kadar viral kopya taşıdığını gördük”.

Bu küçük enfekte damlacıklar ya direkt yüzümüze temas edebilir ya da havada asılı kalarak dakikalarca hatta saatlerce “gezer”.

Bu, bir odada asılı kalan sigara dumanını andırıyor. Hava dolanımına bağlı olarak, beşerler bu damlacıkları nefes alırken soluyabilirler.

Bu, enfeksiyon sürecinin hakikaten başladığı vakittir. Sars-CoV-2; burun, ağız ve gözlerin mukus zarlarındaki hücre reseptörlerine bağlanmak için Covid virüsünün dış yüzeyini kaplayan diken proteinini kullanır.

Bu andan itibaren virüs hücreyi istila eder ve hücrenin biyolojik sistemini tekrar tekrar kendisinin yeni kopyalarını oluşturmak için kullanır.

Levi, “Bu çoğaltma süreci, tek bir hücrede 100 ila 1000 yeni virüs üretir. Bu sayı o kadar fazla ki hücre onunla baş edemez. Hücre patlayıp öldükten sonra bu virüsler salınır ve komşu hücrelerde birebir süreci tekrarlar” biçiminde anlatıyor.

Bu çoğaltma, yeni varyantların artmasında tesirli. Tüm kopyalar birebir değil ve kimilerinde kıymetli genetik mutasyonlar olabiliyor. Genomdaki bu değişiklik şu anda bilinen alfa, beta, gama, delta ve omikron varyantları üzere yeni çeşitlere kapı açılıyor.

1., 2. ve 3. gün: Kuluçka

Sars-CoV-2 bedenimizin birinci hücrelerini istila etmeyi başardıktan sonraki adım, tesir alanını genişletmek.

İstila edilen her hücre binlerce kopya saldıkça, virüs organizmada daha çok ilerliyor. Virüsün varlığının tespit edilemediği bu sessiz evrim periyodu kuluçka olarak biliniyor.

Brezilya’daki Todos pela Saude Enstitüsü’nde bilimsel araştırmacı olan Virolog Anderson F. Brito, “Yeni varyantların kuluçka müddetinin azaldığını fark ettik” diyor.

İngiltere Sıhhat Güvenliği Kurumu raporuna nazaran, Alfa varyantının kuluçka müddeti ortalama beş ila altı gündü. Delta’da bu dört güne düştü.

Omicron ile viral yayılmayla semptomların başlangıcı ortasındaki ortalama mühlet üç gün oldu.

Başka bir deyişle, olağanda Covid belirtilerinin ortaya çıkması neredeyse bir hafta sürerken artık bir gecede de ortaya çıkabiliyor. Lakin kuluçka mühleti değişebilir. Birtakım durumlarda semptomlar virüsle birinci temastan 14 gün sonra ortaya çıkar.

4. ve 14. gün: Semptomların başlangıcı ve gelişmesi

Virüs üst teneffüs yollarında, yani burun, ağız ve boğazda ilerlerken, sonunda ona karşı hücum başlatan bağışıklık sistemimiyle karşılaşır.

İlk savunma çizgisi, Çin’deki Zhejiang Üniversite Hastanesi’nde iki araştırmacı tarafından 2021’de yayımlanan bir makalede ayrıntılandırıldığı üzere nötrofiller, monositler ve “doğal öldürücüler” olarak isimlendirilen hücreleri içerir.

Zamanla, viral istilaya daha organize halde karşılık veren T lenfositleri ve antikorları hür bırakan B lenfositleri üzere öbür bağışıklık üniteleri devreye girer.

Covid semptomları kimi insanlarda tam da bu bağışıklık tepkisi sonucunda ortaya çıkıyor. Burun akıntısı, öksürük, ateş ve boğaz ağrısı, tıpkı anda virüsü bedenden atmaya yönelik teşebbüslerin ve bu kadar çok hücrenin aralıksız çalışmasının bir tesiri.

Fakat bu belirtiler ne kadar sürüyor?

Sao Paulo Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalık uzmanı, Virolog Prof. Nancy Bellei, “Bu şahsa bağlı. Birkaç semptomu olan ve dört ya da beş gün sonra uygunlaşan beşerler var. Öbürleri içinse daha uzun sürüyor” diyor.

Aynı vakitte Brezilya Bulaşıcı Hastalıklar Derneği’nin (SBI) üyesi olan Bellei, “Genel olarak boğaz ağrısı ve ateş üzere en makus belirtiler yaklaşık üç gün sürüyor” diyor ve ekliyor: “Bu devirden sonra burun akıntısı ve öksürük üzere daha hafif tesirler yedi ila on gün sürebilir”.

Bu etapta, meskende kalmak ve diğerleriyle teması mümkün olduğunca azaltmak çok kıymetli. Dışarı çıkmak yahut diğerleriyle etkileşime geçmek gerekiyorsa, uygun bir maske virüsü yaymanızı engelleyebilir.

Vücudun uygunlaşması için dinlenmek çok kıymetli. Ağrı kesici ve ateş düşürücüler de yardımcı olabilir.

Bellei, “Semptomların başlamasından 72 saat sonra nefes darlığınız varsa yahut ateşiniz devam ederse, tıbbi yardım almanız öneriliyor” diyor.

Bu, bilhassa yaşlılar, kronik hastalığı olanlar yahut bağışıklık sistemi zayıf bireyler için daha da değerli.

15. gün ve sonrası: Bitiş (veya uzun vadeli Covid semptomlarının başlangıcı)

Koronavirüs ile birinci temastan yaklaşık iki hafta sonra, bağışıklık sistemi ekseriyetle “savaşı kazanır”.

Aşılar buna yardımcı oluyor, zira bedenin savunma sisteminin patojenle temas etmeden evvel bile onunla savaşmak için “eğitilmesini” sağlar.

Bazı durumlarda ise, virüs akciğer üzere hayati organlara ulaşmayı başararak önemli iltihabi durumlara yol açar. Bu durumlar ekseriyetle acil müdahale gerekir ve mevt riski yükselir.

Bununla birlikte, uygunlaşan hastalar için bile semptomların aylarca, hatta yıllarca sürdüğü uzun periyodik Covid riski var.

Bu durum hala belgisiz olsa da, ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC), koronavirüslü şahısların yüzde 13,3’ünün semptomlarının bir ay yahut daha uzun müddet devam ettiğini varsayım ediyor.

Ayrıca CDC’ye nazaran, hastaneye gitmesi gereken Covid hastalarının yüzde 30’undan fazlası altı ay sonra hala yorgunluk ve nefes alma sıkıntılarından telaş ve eklem ağrısına kadar çeşitli rahatsızlıklar yaşıyor.

Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir