Spor

Erkek grubu ligden düştü, bayan futbol kadrosu kapatıldı! Çaykur Rizespor’dan reaksiyon çeken karar

4 Mins read

Çaykur Rize spor, erkek futbol ekibi Üstün Lig’den fikir, Bayanlar Üstün Ligi’nde gayret veren Bayan Futbol Kulübü’nü kapattı. Verilen bu karara reaksiyon gösterildi.

BAŞKAN İBRAHİM TURGUT KULÜBÜ KAPATTI

Çaykur Rize spor‘da geçen ay kulüp başkanlığına seçilen müteahhit İbrahim Turgut, evvelki lider Turgut Kıran tarafından kurulan Bayan Spor Futbol Kulübü’nü kapattı. Turgut, kapatma kararıyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Kulübün bayan futbol grubu, Bayanlar Üstün Ligi’nde Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzon spor, Altay üzere güçlü kulüplerin bayan futbol kadrolarıyla birlikte çaba veriyordu ve bu yıl dönemi 7. sırada tamamlamıştı. Kadroda 3 Amerikalı, 2 Azeri ile birlikte toplam 24 bayan futbol oynuyordu. Taban fiyatla futbol oynayan bayanlar, kulübün kapatılmasının akabinde öbür vilayetlerdeki bayan futbol kulüplerinde oynamak için efor gösterirken yabancı futbolcuların ülkelerine geri döndükleri öğrenildi.

“TAKIM HARİKA LİG’E ÇIKTIĞI VAKİT BAYAN GRUBUNU TEKRAR KURMAK ZORUNDA KALACAKLAR”

Kadın futbol ekibinin teknik yöneticisi Mutlucan Zavotçu, bayan futbolcularının epeyce başarılı olduğunu, kulübün kapatılması karşısında şaşırdıklarını belirterek, “Bizlere rastgele bir somut münasebet sunulmadan bayan futbol grubumuzun kulübü kapatıldı. Bildiğimiz bir tek şey, kadronun ekonomik nedenlerden ötürü çalışmalarına son verildiği biçiminde. Kulüp kapatılacak olsaydı eski liderimiz Tahir Kıran tarafından kapatılırdı. Biz gelecek sene için yatırım yapıyorduk. Hoş bir takım yapıp şampiyonluğa oynamayı düşünüyorduk. Tahir Kıran başkanlıktan ayrılınca yeni idare bu türlü bir tercihte bulundu. Bana da hürmet duymak düşerdi. Şu periyotta Muhteşem Lig kadrolarının hepsi bayan şubesi açarken, ÇAYKUR Rize spor‘un da hoş bir takımı varken kapatılması üzücü oldu. Münasebetin ekonomik olduğu söyleniyor. Biz, elimizden gelen yaptık, uğraştık. İnşallah bu kararlarından dönerler, zira bu hakikat bir şey değil. Yarın öbür gün grup Muhteşem Lig’e çıktığı vakit bayan ekibini tekrar kurmak zorunda kalacaklar. Bu defa daha büyük bir maliyetle kulüp karşı karşıya kalacak” dedi.

“RİZE’NİN, HARİKA LİG’DE OLAN BAYAN FUTBOL EKİBİNİ KAPATMASI SAĞLIKLI BİR KARAR DEĞİL

Kapatma kararıyla şaşkınlığa uğradıklarını ve herkesin çok üzüldüğünü belirten Zavotçu, “Cumhurbaşkanı’nın kenti, Türkiye’de şubesini kapatan birinci kulüp oldu yani. Rize ne olacak, onu düşünmek lazım. İnşallah bu kararından vazgeçer idare, zira Rize çok güzide bir kent, çok kıymetli bir kent, Cumhurbaşkanı’mızın kenti. Bu türlü bir durumda herkes bayan futbol şubesi açarken Rize’nin, Muhteşem Lig’de olan bayan futbol grubunu kapatması sağlıklı bir karar değil. İnşallah yeni idare döner bu kararından.

“KADIN FUTBOL KADROSUNUN MALİYETİ, BİR TANE OYUNCUNUN BİR AYLIK MAAŞINDAN BİLE DAHA AZDIR

Yeni gelen lider ve idaresine şunları sormanızı öneririm: Taban fiyatla çalışan, şu kadarcık maliyeti olmuş bir şubenin ne kadar maliyeti oldu da kapattınız? Rize spor‘a milyon eurolara oyuncular geldi. Bu kadar paralar harcanırken, bu kadar paralar boşa harcanırken bayan futbol kulübünü kapatmak mı kurtaracak sizi? Mesela bayan futbol grubunun maliyeti, bir tane oyuncunun bir aylık maaşından bile daha azdır. Lider Tahir Kıran olsaydı ben, ona arayıp sorardım. ‘Başkanım, neden kapattınız, ekonomik olduğu söyleniyor, bu kadar mı ekonomik, bu kadar mı meşakkate soktu koskoca Çaykur Rize spor‘u’ diye sorardım.

“ÖNEMLİ OLAN NİYETTİR, BAYANA BAKIŞ AÇISIDIR

Madem ekonomik bir durum bu, bir yönetici görevlendirilip, bayan futboluna sponsor bulunup onun maliyeti de giderilebilirdi. Burada değerli olan niyettir, bayana bakış açısıdır. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray Bayan Futbol Ekibi, bunların hepsinin sponsoru var. Kulübe bir kuruş bile yük olmuyorlar, hatta kulübe takviye oluyorlar. Koskocaman Çaykur Rize spor da bunu yapabilirdi. Yeni idaresi eleştirmek istemem fakat bu alınan karar Türkiye’de maalesef bir ilk” tabirlerini kullandı.

“YÖNETİM GALİBA BAYANLARA KARŞI”

Kapatılan bayan futbol kadrosunun oyuncularından Gül Kaplan ise, “Tahir Kıran lider, sahiden çok seviyordu kızlarını. Futbol ismi altında da bayanların, kız çocuklarının ilerlemesini çok destekliyordu. Rize’de kurulalı daha bir yıl olmazken kapatılma kararı çok berbat bir durum. Koskoca ÇAYKUR Rize spor, koskoca Rize, Cumhurbaşkanı’mızın kentinde bayan futbol kadrosu yok. Bu idare galiba bayanlara karşı. Zihniyetlerinde bayanlarla çalışma prensibi olmadığı için bu türlü bir karar almışlar.

“EN FAZLA 30 BİN LİRA PEŞİNAT ALINMIŞTIR”

Kadın ekibine harcanan masraf, erkek ekibindeki peşinatlardaki 1 milyon, 2 milyon kadar değil. En fazla 30 bin lira peşinat alınmıştır. Maaşlarımız da keza o denli, minimum fiyat doğrultusunda. Rize için de hoş bir piyasası olacak bir kadrosu kapatmak çok yanlış” dedi.

“KADIN GRUPLARIYLA ÇALIŞMAK İSTEMEDİĞİNİN AÇIK BİR KANITIDIR

Kadın Futbol Kulübü’nü kapatanların, bayan hentbol kadrosunun altyapısını da dağıttıklarını duyduğunu söyleyen Kaplan, “Bu da gösteriyor ki bayan ekipleriyle çalışmak istemediğinin açık bir delilidir. Lige çıkan bir bayan basketbol ekibi da var, sanki onu kapatacak mı? Onu da bekliyoruz. Şunu artık görmek lazım; tüm dünyada bayanların her alandaki spor faaliyetlerine çok büyük takviyeler var ve bayanlar artık her alanda başarılılar hem de erkeklerden de daha başarılı oldukları birçok alan var. Bunun spora yansıdığını artık tüm dünya görüyor.

“KİMSE BAYANLARIN FUTBOL OYNAMASINI DESTEKLEMİYOR”

Ben Samsun’dan Rize’ye transfer olduğumda, çok beşere Rize’nin bayan futbol ekibi olduğunu söyledim, kimse bilmiyor bu türlü bir ekibin olduğunu. Zira futbolu erkek sporu olarak gördükleri için kimse bayanların futbol oynamasını desteklemiyor ülkemizde. Rize için söylemiyorum, genel olarak her yerde var. Üstün Lig’de ekibin var diye TFF sana bu hakkı tanıyor ve bayan futbol kadrosunu direk Muhteşem Lig’den başlatıyor, birinci kere kurulduğu için. Lakin şu anda sen kapatırsan ekibi, tekrar girmek istersen lige bir alt ligden başlıyorsun. Bu olacak iş değil” diyerek kelamlarını noktaladı.

ANKA / Mahallî
Benzer İçerikler
Spor

Alanyaspor'dan Fatih Karagümrük'e farklı tarife! Pirlo birinci maçında yıkımı yaşadı

1 Mins read
Fatih Karagümrük ile Alanyaspor, Üstün Lig’in birinci haftasında Atatürk Olimpiyat Stadı’nda karşı karşıya geldi. Çabayı Akdeniz takımı 4-2 …
Spor

Adana Demirspor lige fırtına üzere başladı! Giresun deplasmanında 3 puanı 3 golle aldılar

1 Mins read
Giresunspor ile Adana Demirspor, Harika Lig’in birinci haftasında Çotanak Stadyumu’nda karşı karşıya geldi. 5 golün atıldığı çabayı konuk grup …
Spor

Kayserispor'dan Barcelona'ya transfer olan Emre Demir attığı gollerle mest etti

1 Mins read
Barcelona B forması giyen Türk yıldız, performansıyla isminden kelam ettirmeye devam ediyor. BARCELONA TOPLUMSAL MEDYADAN PAYLAŞTI Kayserispor …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir