Ekonomi

Fed Lideri Powell faiz kararı sonrası daha büyük bir artışın sinyalini verdi

3 Mins read

Fed Lideri Powell, Fed‘in siyaset faizini 75 baz puan artırmasının akabinde basın toplantısı düzenledi. Enflasyonu düşürme taahhütlerini yineleyen Powell, bunun için hızla hareket ettiklerini, hem gereksinim olan araçlara hem de fiyat istikrarını yine sağlamak için gereken kararlılığa sahip olduklarını vurguladı. Powell, iktisadın son iki buçuk yılda çok şey yaşadığını ve dirençli olduğunu kanıtladığını belirterek, “Herkese yarar sağlayan güçlü bir iş gücü piyasası şartlarına sahip olmak istiyorsak, enflasyonu yüzde 2 maksadımıza indirmemiz kural.” dedi.

“ENFLASYON ÇOK YÜKSEK”

İş gücü piyasasının çok derecede sıkı ve enflasyonun çok yüksek olduğuna dikkati çeken Powell, bu çerçevede Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) siyaset faizini 75 baz puan artırdığını ve devam eden artışların uygun olacağının kestirim edildiğini kaydetti.

“HARCAMALARDAKİ ARTIŞ KISMEN DÜŞEBİLİR”

Powell, son harcama ve üretim göstergelerinin yumuşadığına dikkati çekerek, “Tüketici harcamalarındaki artış, kısmen düşük harcanabilir gerçek gelir ve daha sıkı finansal şartlar nedeniyle kıymetli ölçüde yavaşladı.” diye konuştu. İş gücü talebinin çok güçlü olduğuna işaret eden Powell, iş gücü piyasasının devam eden gücünün talebin sağlam kalmaya devam ettiğini gösterdiğini aktardı.

Fed Lideri Jerome Powell

“ENFLASYON YÜZDE 2 GAYESİNİN ÜZERİNDE”

Powell, enflasyonun uzun vadeli yüzde 2 gayesinin epeyce üzerinde kalmaya devam ettiğini belirterek, “Genel ekonomik faaliyetteki son yavaşlamaya karşın, toplam talebin güçlü kalmaya devam ettiği, arz kısıtlarının beklenenden daha büyük ve daha uzun sürdüğü ve fiyat baskılarının geniş bir mal ve hizmet yelpazesinde bariz olduğu görülüyor.” değerlendirmesinde bulundu. Fed Lideri Powell, birtakım emtia fiyatlarında son periyotta yaşanan düşüşe karşın ham petrol ve başka emtia fiyatlarında Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan artışın akaryakıt ve besin fiyatlarını artırarak enflasyon üzerinde üst istikametli ek baskı yarattığını kaydetti. Yüksek enflasyonun değerli zorluklar getirdiğinin farkında olduklarını belirten Powell, yüksek enflasyonun oluşturduğu risklere karşı son derece dikkatli olduklarını ve enflasyonu yüzde 2 amacına düşürmeye büyük değer verdiklerini bildirdi.

“FAİZ ARTIŞLARI GELEN DATALARA NAZARAN DEĞERLENDİRİLECEK”

Powell, faiz artırımının yanı sıra para siyaseti duruşunu sağlamlaştırmada değerli bir rol oynayan bankanın bilançosunun boyutunu kıymetli ölçüte küçültme sürecine devam ettiklerini lisana getirdi. Gelecek aylarda enflasyonun düştüğüne dair ikna edici deliller arayacaklarını belirten Powell, faiz artışlarının suratının gelen bilgilere ve iktisadın gelişen görünümüne bağlı olmaya devam edeceğini vurguladı. Powell, “Gelecek toplantımızda alışılmadık derecede büyük bir artış daha uygun olsa da bu, artık ve o vakit ortasında aldığımız bilgilere bağlı olacak bir karar.” dedi.

“DAHA BÜYÜK ATILIM YAPMAKTAN ÇEKİNMEYİZ”

Konuşmasının akabinde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Powell, toplantıda daha güçlü bir faiz artışının gündeme gelip gelmediğine ait bir soru üzerine, datalar ışığında 75 baz puanlık bir artışın hakikat büyüklük olduğuna karar verdiklerini lisana getirdi. Powell, “Komite uygun olduğu sonucuna varırsa, bugün yaptığımızdan daha büyük bir atak yapmaktan çekinmeyiz.” dedi. Fed Lideri Powell, enflasyon hayal kırıklığı yaratmaya devam ederse daha agresif hareket etmeye hazır olduklarını tekraren söylediklerini hatırlattı.

“ABD İKTİSADININ RESESYONDA OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Ekonominin resesyona girip girmediğine ait sorulara ise Powell, “ABD iktisadının şu anda resesyonda olduğunu düşünmüyorum.” karşılığını verdi. Powell, büyümenin bu yıl yavaşlayacağını belirterek, enflasyonu düşürmeye odaklandıklarını aktardı. Jerome Powell, iktisatta “yumuşak inişe” giden yolun açıkça daraldığını ve daha da daralabileceğini aktardı.

AA / Dilara Güçlü Okay – İktisat
Benzer İçerikler
Ekonomi

Manisa’ya yeni yatırımlar geliyor

2 Mins read
Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan ve ihracat rakamlarında 7. sırada bulunan Manisa’da sanayi yatırımları 2024 yılında da hız kesmiyor. Yaklaşık…
Ekonomi

Memur için ilk zam teklifi belli oldu

2 Mins read
Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki zamlarının belli olacağı 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde hükümet ilk zam teklifini bugün sundu. Sözcü’nün…
Ekonomi

BIST 100 endeksi yüzde 46 yükseldi, yatırımcılara uyarı geldi

1 Mins read
Türkiye’de seçim belirsizliklerinin sona ermesiyle başlayan “rallide” BIST 100 endeksi, rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor. Endeks, son 5 haftadır yükseliş eğiliminde…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir