Özel Haber

Ferrari’den yepisyeni bir V6: 296 GT3

3 Mins read

Ferrari 296 GT3, müşterilerle her vakit en yakın ilgiyi ve üretim arabalarına teknoloji ve yenilikçi tahlillerin nasıl entegre edildiğini gösteren GT yarışlarında Şahlanan At’ın geleceğini temsil ediyor.

296 GT3, Maranello şirketinin iki koltuklu ortadan geriden motorlu spor berlinetta konseptinin en son evrimi olan 296 GTB’den doğdu.

Ferrari 296 GT3, Şahlanan At üreticisinin, 166 MM’nin 24 Saatlik Le Mans’ı kazandığı 1949 yılına dayanan kazanan bir geleneği sürdürmek için geliştirmeye karar verdiği, pist içinde ve dışında yenilikçi bir proje. Bu tasarım, bir yarış hafta sonunun tüm kademelerinde ele alınan araç idaresi, elektronik ve hatta motor mimarisi, 120° turboşarjlı 6 silindir açısından yeni bir yaklaşımın simgeliyor.

Motor ve şanzıman

296 GT3, teknik düzenlemelere uygun olarak 296 GTB’de bulunan elektrik ünitesine sahip olmamasına karşın, altı silindirli motorlu bir Ferrari‘nin pistine dönüşüne işaret ediyor. 296 GT3’ün V6 yanmalı motoru için eşit aralıklı ateşlemelere sahip 120° V konfigürasyonu tanıtıldı. Yeni teknoloji sayesinde kompaktlık, daha düşük tartı merkezi ve azaltılmış kütle açısından kıymetli yararlar elde edilirken, aracın çok daha yüksek güç düzeylerine ulaşılmasına yardımcı oluyor. Her vakit Ferrari dizaynlarının merkezinde yer alan motor, 488 GT3’ten yaklaşık yüzde 10 daha yüksek olan düşük bir yük merkezi sağlarken, burulma sertliğine de katkı sunulması maksadıyla yol versiyonuna nazaran daha ileri ve daha alçak pozisyonlandırılmış.

296 GT3’ün vites kutusu büsbütün yeni ve bu model için özel olarak geliştirilmiş. Tasarımcılar, daha âlâ aerodinamik ve tartı dağılımı için çapraz olarak düzenlenmiş altı vitesli tek diskli bir debriyaj ünitesi seçmişler. Debriyaj kumandası artık elektronik ve vites değişimi elektrikle çalıştırılırken, direksiyon simidinden denetim edilebiliyor. Bileşenlerin minyatürleştirilmesi ve birinci sınıf gereçlerin kullanılması, Xtrac dişli kutusunun tartısını azaltarak performanstan yararlanmayı mümkün kılıyor.

Dış tasarım ve aerodinamik

Modelin tasarımı, kolaylık ve fonksiyonelliğin kusursuz bir kombinasyonu olan 1963’ün 250 LM’si üzere araçlara atıfta bulunuyor.

Ferrari mühendisleri, yol tutuşu ve sürülebilirliği uygunlaştırmak hedefiyle sürüş yüksekliği hassasiyetlerini azaltarak homologasyon performans penceresi içinde aerodinamik bir konfigürasyon tanımlayabilmişler. Şekiller üzerindeki bu hassas ve detaylı çalışma, 488 GT3’e nazaran araçta yüzde 20’lik bir yere basma kuvveti karı sağlamış. Bu açıdan bakıldığında, 296 GT3, etrafındaki hava ile ahenk içinde yaşıyor, yol tutuşunu en üst seviyeye çıkarmak için onu kullanıyor.

Sofistike üç boyutlu dizayna entegre bir difüzöre sahip ön ayırıcıdan art aspiratöre kadar 296 GT3, mümkün olan en düşük sürtünmeyi elde etmeyi amaçlayan rafine bir dizaynla öne çıkıyor.

Kokpit

Kabin, fabrika şoförlerinden ve müşterilerden gelen girdilere karşılık olarak 488 GT3 üzerinden büsbütün tekrar tasarlanmış. Yeni dizaynla birlikte ana fonksiyonlara her vakit kolay kolay erişilebilecek formda, yolcunun en âlâ sürüş pozisyonunu süratli ve tesirli bir halde bulmasını sağlayan bir kokpit ortaya çıkarılmış. Birçok denetim ve fonksiyon, Formula 1’den ilham alan yeni Formula 1 tek kişilik direksiyona taşınırken, Sabelt koltuğun pozisyonu hem gündüz hem de gece optimum görüş sağlıyor. Ayrıca, ayarlanabilir pedalları ve direksiyonu kullanarak araçta en yeterli konumunu bulabilen farklı uzunluk ve uzunluktaki şoförler için yeni bir konfor düzeyi ekleniyor.

296 GT3, yasal sonlar dahilinde, yoldaki muadilinden daha uzun bir dingil aralığına ve 488 GT3’ten farklı bir süspansiyon dizaynına sahip. Ön ve art süspansiyonlardaki çift salıncaklı kollar, yüksek süratlerde bile azamî kavrama sağlamak üzere tasarlanmış ve lastik ömrü, performans ve güvenilirlik faydasına lastikler üzerindeki baskıyı mümkün olduğunca sonlandırıyor. Süspansiyon, viraj istikrar çubukları üzere, şoförlere mümkün olan en yeterli suramı sağlayan mümkün olan en geniş ayar aralığına sahip. Fren sistemi de yeni tasarlanmış kaliperler ve disklerle (önde 400 mm) revize edilerek, yükseltilmiş. Rotiform, bilhassa 296 GT3 için homologe edilmiş büsbütün yeni, dövme bir jant geliştirmiş.

Ferrari’nin mühendisleri, 296 GT3’ü tasarlarken, yarış sırasında ve yarış öncesi arabadaki pist operasyonlarını hızlandırmaya odaklanmış. Bu açıdan bakıldığında, daha erişilebilir mekanik ve elastik bileşenler nedeniyle 296 GT3’ün kurulumunu evvelki modele nazaran değiştirmek daha kolay. Motor yahut ana aksesuar sistemleri üzerindeki denetimlerle ilgili süreçler de, araca müdahale mühletini azaltmak için kıymetli ölçüde uygunlaştırılmış. Ancak yeni Ferrari, arabanın değerli kesimlerini değiştirme konusunda da rakiplerinden değerli ölçüde farklılaşıyor. Aerodinamiği yahut performansı etkileyen rastgele bir hasardan sonra piste süratli dönüşü sağlayan bir dizi aygıt ve tahlil sayesinde ön ve art kısımlar saniyeler içinde değiştirilebiliyor.

Yeni model birinci olarak 2023 yılında Daytona’da piste çıkacak.

>

Carmedya.com / Araba
Benzer İçerikler
Özel Haber

Tazemiz: Doğadan Gelen Sağlıklı Yağların Zengin Dünyası

3 Mins read
Türkiye’nin önde gelen soğuk pres yağ üreticilerinden biri olan Tazemiz, 2019 yılında KOSGEB desteği ile faaliyete geçti. Uzmanlık alanı soğuk pres yağlar…
Özel Haber

Global Hotel: Kalite ve Estetikte Otel Çözümleri

1 Mins read
Seyahat endüstrisinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan konaklama, günümüzde sadece bir gece konaklamaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Konukların konforu, huzuru ve unutulmaz…
Özel Haber

Drone Tehditlere Karşı Güvende Kalın: Drone Detection Hizmetimiz

1 Mins read
Günümüzde, drone ile yapılan gözetim ve askeri amaç için drone’ların kullanımı giderek artıyor. Ancak, bu artış potansiyel güvenlik tehditlerini de beraberinde getiriyor….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir