Yemek

Fried Rice tarifi! Fried Rice hangi ülkenin yemeği? Masterchef Fried Rice nasıl yapılır? Fried Rice yemek tarifi! Fried Rice için gerekli malzemeler!

2 Mins read

Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Fried Rice tanımı oldu. Pekala en hoş Fried Rice yemek tanımı nasıldır? Fried Rice yemeği nasıl yapılır? Fried Rice için gerekli materyaller nelerdir?

FRİED RİCE NEDİR?

Kızarmış pilav, bir wok yahut kızartma tavasında tavada kızartılmış ve çoklukla yumurta, zerzevat, deniz eserleri yahut et üzere öbür materyallerle karıştırılmış pişmiş pirinç yemeğidir. Çoklukla tek başına yahut diğer bir yemeğin yanında yenir. Kızarmış pilav, Doğu Asya, Güneydoğu Asya ve kimi Güney Asya mutfaklarının tanınan bir bileşeni ve birebir vakitte Endonezya’nın temel bir ulusal yemeğidir. Konut imali bir yemek olarak, kızarmış pilav tipik olarak başka yemeklerden kalan gereçlerle yapılır ve sayısız varyasyona yol açar. Kızarmış pilav birinci olarak Çin’deki Sui Hanedanlığı devrinde geliştirildi ve bu nedenle tüm kızarmış pilav yemekleri, kökenlerini Çin kızarmış pilavına kadar takip edebilir.

Birçok kızarmış pilav çeşidinin kendi özel içerik listesi vardır. Büyük Çin’de yaygın çeşitler ortasında Yangzhou kızarmış pilav ve Hokkien kızarmış pilav bulunur. Japon chahan, Çin kızarmış pirinç yemeklerinden elde edilen bir Japon Çin yemeği olarak kabul edilir. Korece bir Çin bokkeum-bap çeşidi olmasına karşın, genel olarak Korece bokkeum-bap Kore Çin kökenli değildir. Güneydoğu Asya’da, emsal formda yapılandırılmış Endonezya, Malezya ve Singapurlu nasi goreng ve Tay khao phat tanınan yemeklerdir. Batı’da vejetaryenlere hizmet veren restoranların birden fazla, yumurtalı kızarmış pilav da dahil olmak üzere kendi kızarmış pilav çeşitlerini icat etti. Yerli yemek geleneği olmayan mutfaklar sunan Amerikan restoranlarının menülerinde de kızarmış pilav görülür. Ek olarak, birtakım Latin Amerika ülkelerinin mutfağı, Ekvadorlu chaulafan, Perulu arroz chaufa, Küba arroz frito ve Porto Rikolu arroz mamposteao üzere kızarmış pilav çeşitlerini içerir.

Kızarmış pilav, Asya’da yaygın bir sokak yemeğidir. Kimi Asya ülkelerinde küçük restoranlar, sokak satıcıları ve seyyar satıcılar kızarmış pilav servisinde uzmanlaşmıştır. Endonezya kentlerinde, yiyecek otomobilleriyle sokaklarda dolaşan ve kalabalık caddelere yahut yerleşim bölgelerine yerleştiren kızarmış pilav sokak satıcılarını bulmak yaygındır. Birçok Güneydoğu Asya sokak yemeği standı, isteğe bağlı garnitür ve garnitür seçenekleriyle kızarmış pilav sunar.

FRİED RİCE İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Yarım su bardağı pirinç

Yarım kırmızı soğan

100-200 gram tavuk göğsü

2 diş sarımsak

Karabiber

Kırmızı biber

Zerdeçal

Zencefil tozu

Tuz

Tatlı soya sosu

Taze soğan

Haşlanmış havuç

FRİED RİCE NASIL YAPILIR?

Fried Rice (Kızarmış pilav) için birinci olarak tavukları kuşbaşı halinde doğruyoruz. Bir kabın içinde soya sosu ile harmanlıyoruz. Tavukların üzerine karabiber ve tuz serpiştirdikten sonra kenarda bekletin. Bu esnada küçük bir tavanın içerisinde pirinçleri haşlayın.

Teflonun içine az ölçüde yağ ekleyin. Tavaya tavuk etini koyarak soteleyin. Biber, sarımsak ve soğanları küçük küçük doğrayın. Haşlanmış havuçları da küp halde doğrayın. Tavuğun üzerine sarımsak, biber ve soğanı ekleyin. Gereçleri karıştırdıktan sonra zerdeçal, karabiber, tuz ve zencefil tozunu ekleyerek harmanlayın.

Tavanın yarısını boş bırakın. Bu kısma haşlanmış pirinçleri ekleyin. Pirinçleri soteledikten sonra tavuk eti ile karıştırın. Son olarak havuçları da ekleyerek tüm materyalleri karıştırın. Afiyet olsun.

Benzer İçerikler
Özel HaberYemek

CEZZAR STEAKHOUSE

2 Mins read
Uzun bir aradan sonra herkese merhabalar değerli dostlar. İş yoğunluğum sebebiyle ara verdiğim yazılarıma oldukça keyifli bir restoranla dönüş yapıyorum. Et severler…
Yemek

Altı Ezmeli Kebap tarifi! 3 Ağustos Masterchef Altı Ezmeli Kebap nasıl yapılır? Altı Ezmeli Kebap tarifi! Altı Ezmeli Kebap için gerekli malzemeler!

1 Mins read
Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği husus Altı Ezmeli Kebap tanımı oldu. Pekala en hoş Altı Ezmeli …
Yemek

Şekerpare tarifi! 3 Ağustos Masterchef Şekerpare nasıl yapılır? Şekerpare tatlı tarifi! Şekerpare için gerekli malzemeler!

3 Mins read
Masterchef’te bugün birbirinden hoş yemekler yapıldı. Seyircilerin en merak ettiği bahis Şekerpare tanımı oldu. Pekala en hoş Şekerpare tatlı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir