Teknoloji

Görenler dönüp bir daha bakıyor! NASA, uzayın en derinliklerinden renkli kareler paylaştı

1 Mins read

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı ( Nasa ), Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre ötedeki James Webb teleskobunun kaydettiği imgeleri paylaştı. Fotoğraflar ortasında Carina Nebulası, Stephan Beşlisi ve Güney Halkası yer aldı.

GELECEKTEKİ BİLİM VAZİFELERİNE ÖNCÜLÜK EDECEK

Nasa‘nın Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortak çalışmasının eseri olan Webb, bugüne kadar yapılmış en büyük ve güçlü lakin 31 yaşında olan, çalışma ömrünün sonuna yaklaşan Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak görülüyor. Webb’in 6 aylık hazırlık periyodunun tamamlamasının akabinde yayınlanan birinci renkli imajlar, gelecekteki bilim misyonlarının başlangıcını temsil edecek.

YAŞANABİLİR GEZEGEN KEŞFİ İÇİN KIYMET TAŞIYOR

Uzayın gizemlerine kapı aralayan teleskobun “net ve düzgün odaklanmış” manzaralar yakalayabildiği ve beklenenin üzerinde optik performans sergilediği bilgisi paylaşıldı. Bu vakte kadar en gelişmiş uzay teleskobu olarak bilinen James Webb’in sunduğu manzaralar, cihanın oluşumu ve muhtemel diğer yaşanabilir gezegenlerin keşfi için ehemmiyet taşıyor.

“ŞU VAKTE KADAR ÇEKİLMİŞ EN DERİN GÖRÜNTÜ”

Görüntülerin paylaşılmasının akabinde konuşma yapan NASA yetkilisi Bill Nelson, “Bu, bizim galaksimizin şu vakte kadar çekilmiş en derin imaj. Bu uzak galaksiler ve yıldızların kimileri daha evvel hiç görüntülenmemişti” dedi.

ABD LİDERİ BIDEN DA İZLEDİ

Görüntüler, ABD Lideri Joe Biden’a Beyaz Saray’daki bilgilendirme toplantısında gösterildi. Akabinde da internet ortamında paylaşıldı.

Shiftdelete / Teknoloji
Benzer İçerikler
Teknoloji

Instagram, fotoğrafların telefonda tüm ekranı kaplayacağı yeni özelliğini duyurdu

1 Mins read
Fotoğraf ve görüntü paylaşım platformu Instagram, son zamanlardaki dizaynıyla çeşitli tenkitlerin odağı haline geldi. Tüm bu tenkitlerin …
Teknoloji

NASA'dan farklı deney! Artemis 1'in test uçuşu için Ay'a oyuncak koyun gönderiyorlar

1 Mins read
Avrupa Uzay Ajansı insansız vazifesine bu yılın ilerleyen tarihlerinde başlayacağını duyurdu. Koyun Shaun canlı bir karakter olmasa da teknik …
Teknoloji

Elon Musk'ın babasından olay yaratacak kelamlar: Dehasını sütçüden almış olabilir

2 Mins read
Dünyanın en varlıklı insanın 76 yaşındaki babası Errol Musk, Avustralya’da yayın yapan “Kyle ve Jackie O Show” isimli radyo programında konuştu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir