Son Dakika

Hadisler ve en güzel Cuma mesajları

3 Mins read

Cuma mesajları Müslümanların gelenek haline getirdiği kutlamaların yerini aldı. Çevrenizdekilerin Cumasını kutlamak için Hadisler ve en güzel Cuma mesajları haberimizde mevcut. Cuma günü yapılması gereken ameller ve Cuma günü faziletleri de haberimizde mevcut. İşte Hadisler ve en güzel Cuma mesajları…

Yahudilerin kutsal günü Cumartesi, Hıristiyanlarınki Pazar, Müslümanlarınki ise Cuma’dır. Cuma, Arapçadaki “cem” kökünden gelmektedir ve “toplanmak”, “bir araya gelmek” anlamına gelmektedir.

Cuma günü Müslümanlar için toplu ibadet günüdür, seçilmiş ve kutsal bir gündür. Topluca kılınan Cuma namazı bugüne has bir ibadettir. Bir hadiste Cuma gününün önemi şu şekilde vurgulanmıştır: “Güneşin doğduğu en hayırlı gün cumadır; Âdem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır; kıyamet de cuma günü kopacaktır” (Müslim, “Cumʿa”, 18). 

Bu özelliğinden dolayı Asr-ı Saadet’ten günümüze Cuma günü Müslümanlar dini ve manevi önemini her daim korumuştur. Hatta tarihin bazı dönemlerinde Cuma günü tatil ilan edilmiş ve bu güne özel uygulamalar ortaya çıkmıştır. Mesela Osmanlı döneminde padişahın halkın içine karışarak Cuma namazını onlarla kılması olarak açıklayabileceğimiz “Cuma Selamlığı” uygulaması bunun güzel örneklerinden biridir. Bu güne özel yemeklerin yapıldığı, sadaka ve yardımların özellikle Cuma günü yapılması da başka bir örnektir.

Peki, Cuma namazı dışında Cuma günü yapılması faziletleri olan ameller hangileridir?

Cuma günü yapılması gereken ameller

Cuma gününün faziletlerinden faydalanmak amacıyla tavsiye edilen başka ibadetler de mevcuttur. Fıkıh ve hadis kitaplarında bu ameller şöyle sıralanmıştır: 
•    Boy abdesti almak (bazı âlimlere göre farzdır), 
•    Bıyıkları kısaltma, 
•    Tırnak kesme vb. bedenî temizlikleri yapmak, 
•    Misvak veya fırça ile dişleri temizlemek, 
•    Güzel elbise giymek, 
•    Güzel koku sürünmek, 
•    Camiye erkenden gitmek, 
•    Kehf sûresini okumak, 
•    Camileri temizleyip kokulandırmak, 
•    Sabah namazında Secde ve Dehr sûrelerini, 
•    Cuma namazında Cum‘a ve Münâfikūn veya A‘lâ ve Gāşiye sûrelerini okumak, 
•    Ayrıca çokça dua ve zikir yapmak, 
•    Hz. Peygamber’e salâtüselâm getirmek. 

Cuma hadisleri

Müslümanların birbirlerinin Cuma gününü kutlamaları da köklü bir gelenektir. Perşembe akşamından başlayan bu uygulamalar Cuma namazı sonrasına kadar devam eder. Günümüzde iletişim teknolojisinin gelişmesin ve sosyal medyanın yaygınlık kazanması bu uygulamayı “Cuma mesajları” paylaşmak şeklinde dönüştürmüştür.
Cuma gününün anlam ve önemini şüphesiz en iyi anlatacak olan metinler hadislerdir. Cuma gününün faziletlerini anlatan hadisler ise şöyle: 
1.“Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı. ” (Müslim)
2. “Bir kimse güzelce abdest alarak cuma namazına gelir, hutbeyi ses çıkarmadan dinlerse, iki cuma arasındaki ve fazla olarak üç günlük daha günahları bağışlanır. Kim hutbe okunurken çakıl taşlarıyla oynarsa, boş ve mânasız bir iş yapmış olur. ” (Müslim)
3. “Büyük günahlardan kaçınıldığı sürece, beş vakit namaz ile iki cuma ve iki ramazan, aralarında geçen günahlara keffaret olur. ” (Müslim)
4. “Bazı kimseler cuma namazlarını terketmekten ya vazgeçerler veya Allah Teâlâ onların kalplerini mühürler de gafillerden olurlar. ” (Müslim)
5. “Biriniz cuma namazına gideceği zaman boy abdesti alsın. ”(Buhârî)
6. “Cuma gününde bir zaman vardır ki, şayet bir Müslüman namaz kılarken o vakte rastlar da Allah’tan bir şey isterse, Allah ona dileğini mutlaka verir.” (Buhari)
7. “Günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokca salâtü selâm getiriniz; zira sizin salâtü selâmlarınız bana sunulur.” (Ebû Dâvûd)
8. Ebû Bürde İbni Ebû Mûsâ el–Eş`arî (ra) şöyle dedi: “ Bir gün Abdullah İbni Ömer bana: Cuma günü duaların kabul edildiği zaman hakkında babanın Resûlullah (sav)’den bir hadis rivayet ettiğini duydun mu? diye sordu. Ben de: Evet, duydum. Babam, Resûlullah (sav)’i şöyle buyururken işittiğini söyledi: “O vakit, imamın minbere oturduğu andan namazın kılındığı zamana kadar olan süre içindedir. ”
Kaynak: https://www.dunyabizim.com/alinti/hadisler-ve-en-guzel-cuma-mesajlari-h31444.html

Benzer İçerikler
Son Dakika

Eskişehirspor aradığı stoperi buldu

1 Mins read
Haber: Buğrahan Doğangil Bölgesel Amatör Lig 2023 – 2024 sezonuna mutlak “şampiyonluk” parolası ile hazırlanan Eskişehirspor transfer çalışmalarını sürdürüyor. Temsilcimiz Eskişehirspor şampiyonluğa…
Son Dakika

Bisiklet hırsızı güvenlik kameralarına yakalandı

1 Mins read
Olay, Fatih Mahallesi Dipçin Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, kimliği belirlenemeyen bir şahıs, sokakta bulunan bir apartmana girdi. Merdiven boşluğunda park…
Son Dakika

Emir Can İğrek Kulalı hayranlarıyla buluştu

1 Mins read
Kula Belediyesi tarafından bu yıl 3. kez düzenlenen Beşibiryerde Turizm ve Sanat Festivali’nin ikinci gününde ünlü şarkıcı Emir Can İğrek sahne aldı….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir