Sağlık

Hipertansiyon hastalarına “düzenli ilaç” uyarısı

2 Mins read

Trakya Üniversitesi (TÜ) Kardiyoloji Ana Bilim Kolu Lideri Doç. Dr. Servet Altay, yaz aylarında hipertansiyona bağlı hastalıkların ve ölümlerin önüne geçmek için kimi önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Aynı vakitte Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Kümesi Üyesi olan Doç. Dr. Altay, AA muhabirine, Türk toplumunun yaklaşık üçte birinde hipertansiyon rahatsızlığı bulunduğunu söz etti.

Hipertansiyonun hastalar üzerindeki tesirlerinin mevsimsel şartlara bağlı arttığını belirten Altay, “Yazın hipertansiyona bağlı vefatlar çok fazla artıyor maalesef. Trafik kazaları yahut gibisi olaylardan ötürü yaşanan kayıpların katbekatı, yazın hipertansiyona bağlı oluyor aslında.” dedi.

Altay, kronik hipertansiyonun organ hasarlarına yol açtığını lakin akut ortaya çıkan süratli yükselmelerin kalp krizi, beyin kanaması ve felç üzere durumlara yol açtığını, beraberinde ölümlerin meydana geldiğinin altını çizdi.

Yaz aylarında hipertansif hastaların çok daha dikkatli davranmaları ve ilaçlarını aksatmadan kullanmaları gerektiğini vurgulayan Altay, hastaların hayatlarını mevsim şartlarına nazaran ayarlaması tavsiyesinde bulundu.

Hipertansiyonun tesirlerinin yaz aylarında arttığını anlatan Altay, “Hipertansiyonun mevsimsel olarak trendleri var. Yaz periyotlarında sıcaklıklara bağlı kan basıncında artışları bekliyoruz. Hipertansif şahıslar, bilhassa damar yatağında çatlamalara ve kanamalara çok meyilli. Tıpkı vakitte öbür korona arter hastalığı üzere hastalıklar olup kan sulandırıcı ilaçlar da aldığı için yaz periyodunda beyin kanaması ve kimi organlarda kanamalar meydana gelebiliyor.” diye konuştu.

Güneşlenme vakti çok önemli

Doç. Dr. Altay, hipertansiyon hastalarına şu tekliflerde bulundu:

“Hastaların ilaçlarını çok tertipli kullanması gerekiyor. Mümkünse yaz tatiline çıkmadan evvel tabip denetimini yapıp tedavisinin uygun olup olmadığını değerlendirmesi gerekiyor. Bunun dışında yazın bilhassa su kaybı çok fazla oluyor, bu da hipertansiyon hastalarında atakları arttırabiliyor. Uygun biçimde günde en az iki litre su tüketilmeli. Yaz periyotlarında tuz tüketimini de az seviyede yani beş gramın altında kesinlikle tutmaları gerekiyor.

Bunun dışında hipertansiyon hastalarının yazın güneşi doruktan görmemesi gerekiyor. Saat 11.00-15.00 ortasında güneşlenmeyi çok fazla uygun görmüyoruz. Daha erken yahut geç saatlerde güneşlenmeyi öneriyoruz. Mümkünse de tekrar güneşten korunacak formda, yani şemsiyenin altında olması ve suyu uygun formda tüketmesi gerekiyor. Baş ağrısı, nefes darlığı üzere şikayetler varsa kan basıncını kesinlikle ölçsünler hatta mümkünse sabah kan basıncını ölçüp ona nazaran güneşlensin ve dışarıda bulunsunlar.”

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir