Sağlık

Hollanda’da eşcinsel erkekler maymun çiçeği virüsüne karşı aşılanacak

2 Mins read

Hollanda hükumeti, maymun çiçeği hastalığına yakalanma riski yüksek olan eşcinsel erkekler, transseksüeller ve seks personellerinin kısa mühlet içinde aşılanmaya başlanacağını açıkladı.

Aşılamada öncelik, HIV virüsüne karşı müdafaa sağlayan “PrEP” isimli ilacı kullanan yahut kullanım sırasında bulunan 2 bin bireye tanınacak.

Hollanda sıhhat otoriteri, ülkede daha çok eşcinsel erkekler ortasında ortaya çıktığını belirttiği maymun çiçeği virüsünün, ay sonunda Amsterdam’da gerçekleşecek onur yürüyüşü periyodunda artabileceği telaşı taşıyor.

Hollanda

Uzmanlara nazaran, hadise sayıları her geçen gün artıyor. Hollanda Halk Sıhhati ve Etraf Enstitüsü (RIVM) 30 Temmuz – 7 Ağustos tarihleri ortasında gerçekleşecek olan dünyaca ünlü Amsterdam Onur Yürüyüşü (Pride Amsterdam) ve öteki kentlerdeki onur aktiflikleri sırasında maymun çiçeği virüsü salgının daha fazla yayılabileceği ihtarında bulundu.

Hollanda Sıhhat Bakanlığı, RIVM’nin önerisi doğrultusunda, risk kümelerinin maymun çiçeği virüsüne karşı aşılanmasına karar verdi.

Sağlık Bakanı Ernst Kuipers, öncelikli olarak AIDS’e neden olan HIV virüsüne karşı muhafaza sağlayan “PrEP” isimli ilacı kullanan Amsterdam’daki 2 bin kişinin aşılanacağını bildirdi.

Sağlık otoritelerine nazaran, PrEP kullanan ya da bekleme listesinde bulunan 2 bin erkek ve transseksüel, maymun çiçeği hastalığı için yüksek riske sahip bir küme.

Maymun çiçeği aşısı, yaklaşık 32 bin şahsa uygulanacak. Bunların, HIV virüsü taşıyan ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma riski yüksek olan eşcinsel erkekler, transseksüeller ve seks çalışanları üzere, yüksek risk kümesine dahil bireyler olduğu belirtildi.

Bu kümeye dahil olan şahıslar, sıhhat kuruluşları tarafından davet edilerek, dört hafta ortayla ikişer doz çiçek aşısı uygulanacak. Çiçek hastalığı aşısı, maymun çiçeği hastalarında da müdafaa sağlıyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) datalarına nazaran, 58 ülkede yaklaşık 7 bin maymun çiçeği virüsü hadisesi saptandı. Bu olayların yüzde 80’i ise Avrupa kaynaklı.

Örgüt, bu ayın sonunda maymun çiçeği virüsü hastalığı konusunda global bir kriz durumu ilan edilip edilemeyeceğine ilişikin bir kıymetlendirme toplantısı yapacak. Hastalık, şu anda WHO açısından en yüksek ihtar seviyesinde.

Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı formuyla otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin türel muhatabı BBC kurumudur.
Benzer İçerikler
Sağlık

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu?

3 Mins read
Sam Francis, BBC News Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında …
Sağlık

Koronavirüste haftalık olay sayısı 406 bin 322 oldu

1 Mins read
SAĞLIK Bakanlığı’nca açıklanan haftalık Kovid- 19 tablosuna nazaran, 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri ortasında olay sayısı 406 bin 322 olurken …
Sağlık

'Dünyada 1 milyondan fazla insan viral hepatitler nedeniyle hayatını kaybediyor'

2 Mins read
Dünya üzerinde 1 milyondan fazla vefatın viral hepatitler sonrasında ortaya çıkan siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle gerçekleştiğini belirten …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir