Özel Haber

Honda Civic 50 yaşında

4 Mins read

Honda‘nın 1972 yılından bu yana dünya genelinde 27.5 milyondan fazla satış adedine ulaşan Civic modeli, 11’inci jenerasyonu ile 50’nci yaşını kutluyor.

Dünya arabası olmak üzere yollara çıkan model, bugüne kadar dünya genelinde 170 ülkede 27.5 milyondan fazla satış adedine ulaştı. Honda‘nın ikonik modeli olan Civic’in birinci kuşağındaki temel unsurlar, tüm kuşaklar boyunca korundu. Yeni olarak 11’inci jenerasyonuyla yollarda olan Civic, kendi sınıfının standartlarını belirlemeye ve müşteri beklentilerinin ötesine geçmeye devam ediyor. Civic’in uzun yıllardır popülerliğini muhafazasının temelinde ise, Honda mühendislerinin 50 yıldır geliştirdiği ileri teknolojiler yer alıyor. Civic’in temel tasarım ideolojisinde bulunan geniş iç hacim, ileri teknolojiler, performans ve keyifli sürüş devam eden tüm jenerasyonlarda de korunmaya devam ediyor.

1972 – 1979

Global pazarda günlük kullanımda inanılmaz pratiklik sunan global bir araba olarak geliştirilen birinci jenerasyon Civic, Avrupa’da satılan birinci Honda arabalarından biri olmasıyla öne çıkıyor. Birinci olarak Japonya’daki Suzuka fabrikasında üretilen model, ihtilal niteliğindeki Bileşik Türbülans Denetimli Yanma (CVCC) motoruyla donatıldı. Birinci jenerasyon Civic bu motoruyla 1970 Pak Hava Kanunu’na uyan ve global otomotiv sanayisinin gelecekteki emisyon amaçları için standardı belirleyen birinci araç oldu.

1980 – 1986

İkinci kuşak Civic, yepyeni Civic’in muvaffakiyetini temel alan gelişmiş CVCC-II motoru ile donatılarak 1979 yılında satışa sunuldu. Başta daha ekonomik 1.3 litrelik bir motoru bulunan modelin seçenekleri 1.5 litre sedan, hatchback ve station wagon ile genişledi. Köşeli tasarım ayrıntıları ile sunulan ve beş vitesli manuel şanzıman da eklenen ikinci kuşak Civic, tüketicilerin muhtaçlıkları doğrultusunda kısa müddette yenilendi. Üçüncü kuşak Civic, 1983 yılında daha uzun dingil arası ve daha köşeli bir tasarım ile tüketicilerin gereksinimlerine hizmet eden teknoloji ve tahlilleri sağlayan ‘maksimum insan, en az makine’ prensibi doğrultusunda tanıtılan birinci model oldu. Günümüzde yeni Honda modellerinde de bu unsurun temelinde yer alan çağdaş şoförlerin beklentisini karşılayan alan ve kullanım kolaylığı sunuluyor. Bu jenerasyon kapsamında üç kapılı, dört kapılı sedan ve gelişmiş alan ve kullanışlılık sunan beş kapılı Civic Shuttle station wagon olmak üzere üç gövde tipi satışa sunulurken; 1.6 litrelik DOHC motorla daha sportif bir Civic Si versiyonu da tanıtıldı.

1995

1987 – 2000

Dördüncü jenerasyon Civic, Honda’nın VTEC (Değişken Vakitli Elektronik Supap Zamanlaması ve Açılma Kontrolü) teknolojisine sahip yeni bir motor seçeneği ile 1987 yılında tüketicilerin beğenisine sunuldu. Yeni sistem, yüksek evrelerde daha yüksek performans ve düşük evrelerde gelişmiş yakıt iktisadı sağlayarak motor teknolojisinde ihtilal yaratarak Civic’e birçok ödül kazandırdı.

2000

Bu gelişmenin akabinde 1991 yılında aerodinamik gövdesiyle ön plana çıkan beşinci jenerasyon Civic ve sınıfına daha yüksek bedeller katmak üzere yeni VTEC motor ile birinci defa kesintisiz vites değiştirme teknolojisi sunan daima değişken şanzıman (CVT) bulunan altıncı kuşak Civic geliştirildi. Öteki yandan performansa da odaklanan Honda, Civic’in üstün sürüş dinamiklerini temel alan Type R versiyonunu 1997 yılında pazara sundu.

Type R, Civic’in performansını doruğa taşıyarak Honda’nın hot hatch dünyasındaki 25 yıllık muvaffakiyet hikayesinde başrol oynamaya devam ediyor.

2006

2001 – 2021

Civic’in yedinci kuşağı 2000 yılında yollara çıkarken; 2001 yılında da hibrit teknolojisi sunan birinci Civic kuşağı olmayı başardı. Bu model 29,5 km/litre tüketim ile dünyanın yakıt açısından en verimli 5 koltuklu seri üretim akaryakıtlı arabası olarak tarihe geçti. 2005 yılında ise Avrupa pazarları için yenilikçi bir tasarım ile satışa sunulan sekizinci kuşak hatchback modeli, günümüzde çeşitli Honda modellerinde kullanılan ‘Sihirli Koltuk’ teknolojisi ve yakıt deposunun ön koltukların altına yerleştirildiği tasarım ile yükleme alanında fark yaratan birinci Civic jenerasyonu olmasıyla öne çıktı.

2019

Verimlilik konusunda yapılan iyileştirmeleri sayesinde 1.6 DTEC motoru sahip dokuzuncu kuşak Civic, 24 AB ülkesinin tamamında 25 gün süren sürüş toplamında 13.498 km arada 100 km’de ortalama 2.82 litre yakıt tüketerek ‘En Düşük Yakıt Tüketimi’ kolunda Guinness Dünya Rekorları’na girmeyi başardı. Bu muvaffakiyetlerin akabinde iki farklı VTEC Turbo motor seçeneği ile birinci defa gelişmiş güvenlik özellikleri ile sürüş dayanak sistemi Honda SENSING ile donatılan büsbütün yenilenen 10’uncu jenerasyon Civic, 2015 yılında satışa sunulurken; yüksek performanslı hatchback dünyasında yeni standartlar belirleyen Civic Type R da 2017 yılında tüketicilerin beğenisine sunuldu. Sürüşü, sürat istikrarı ve fren performansı ile beğenilen Civic Type R, Almanya’daki Nürburgring Nordschleife’de önden çekişli arabalar için yeni bir çeşit vakti rekorunu kırdı.

2021

2022

50 yıllık esaslı bir geçmişe dayanan 11’inci jenerasyon Civic, üstün performans ve verimliliği, geliştirilmiş konfor düzeyi, cazibeli dış tasarımı ve kullanılabilirlik özelliklerini bünyesinde harmanlıyor. Bu jenerasyon birebir vakitte Honda için Avrupa’da kıymetli bir kilometre taşını temsil etmesiyle öne çıkıyor.

Yeni Civic e: HEV modeli üstün yakıt iktisadı, verimlilik, üstün performans ve sürüş dinamiklerini bir ortada sunuyor. Honda Civic’in tüketiciler tarafından birinci kuşağından beri çok beğenilen bir model olmasından duydukları memnunluğu lisana getiren Honda Motor Europe Kıdemli Lider Yardımcısı Tom Gardner, Civic’in 11’inci kuşağında birinci jenerasyondaki fonksiyonellik, konfor üzere temel tasarım ideolojisinin devam ettiğini belirtti. Gardner, Civic’in ana bileşeni olan üstün performans için güç aktarma sistemleri ve sürüşü keyifli hale getiren özelliklerinin bir defa daha tüketicilerin beğenisine sunduklarını tabir etti.

>

Carmedya.com / Araba
Benzer İçerikler
Özel Haber

Türk Sporcudan Büyük Başarı: Muhtar Adayı Doğukan Çınar Asya Şampiyonu oldu

1 Mins read
Türk sporunun başarılı isimlerinden biri olan Doğukan Çınar, Satranç Boksu branşında kazandığı Asya Şampiyonluğu ile adından söz ettiriyor. Kazakistan’ın Almatı şehrinde düzenlenen…
Özel Haber

Arama Kurtarma Ekipleri Kayıp Kişiyi Bulmak İçin "Tight Grid" Arama Yöntemini Kullanıyor

1 Mins read
Sakarya, Sakarya – 17 Mart 2024 – Arama kurtarma ekipleri, dün öğleden sonra Sakarya’nın Orçun Mert bölgesinde kaybolan Ramazan isimli kişiyi bulmak…
Özel Haber

TÜSİAV ENERJİ PLATFORMU BAŞKANI VE TAMAY ENERJİ DANIŞMANLIK FİRMASININ SAHİBİ KUTLU TAMAY, SON ZAMANLARDA GÜNDEMDE OLAN İSO 50001 İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ VERDİ

2 Mins read
ISO 50001, enerji yönetimi konusunda uluslararası bir standarttır ve organizasyonların enerji performansını sürekli olarak iyileştirmelerine yardımcı olur. Bu standart, enerji verimliliğini, kullanımını…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir