Özel Haber

Hyundai IONIQ 5 otonom sürüş testlerinde!

2 Mins read

Hyundai Motor Kümesi, yapay zeka dayanaklı araç çağırma platformu ‘i.M.’yi işleten Koreli bir teşebbüs Jin Mobility ile işbirliği yaparak Güney Kore‘nin başşehri Seul’de 4. Düzey otonom sürüşlere başladı.

Güney Kore Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Won Hee-Ryong ve Seul Belediye Lideri Oh Se-Hoon ise RoboRide aracını test eden birinci müşteriler oldu.

Seul’ün en kalabalık ve en beğenilen lokasyonlarından birisi olan Gangnam’da, en son teknoloji eseri 4. düzey otonom sürüş teknolojisine sahip IONIQ 5 elektrikli araçlar kullanılıyor. RoboRide araç çağırma hizmetine pilotluk yapan bu araçlar, müşteriler tarafından çağırılarak kent içi ulaşımda kullanılacak. Hyundai’nin birinci araç çağırma hizmeti olan RoboRide, Kore Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı (MOLIT) tarafından da desteklenerek gerekli tüm yasal müsaadeleri almış durumda.

Güney Kore başta olmak üzere, tüm dünyaya hizmet eden yapay zeka dayanaklı mobilite platformu Jin Mobility ile yapılan işbirliği, araçların gelişimi için de değerli bir adım olarak bedellendiriliyor. Jin Mobility, i.M uygulamasında iki adet IONIQ 5 RoboRide aracı çalıştırmaktan ve denetlemekten sorumlu olacak. Küme ayrıyeten, trafikteki güvenlik ve sürüş tahlilleri üzere çeşitli kriterleri de göz önünde bulundurarak otonom sürüş teknolojisini daha da geliştirmeyi planlıyor. Bu hizmeti kullananların geri bildirimleri, yorumları ve deneyimleri de gelecekte daha yaygın bir halde kullanımın önüne açmak için hayli kıymetli.

Hyundai, en kalabalık trafik ve inançlı sürüş ortamına hazırlanmak için trafik sinyallerini otonom araçlara bağlayabilen bir sistem kurarken, sürüş muteber ve sıkıntısız olması ismine 2019’dan bu yana test sürüşleri yaparak çok sayıda sürüş verisi topladı. Ayrıyeten, güvenliği sağlamak için kendi bünyesinde geliştirdiği uzaktan araç takviye sistemini etkin olarak kullanıyor. Sistem, otonom sürüş durumunu, aracı ve rotayı izlerken otonom sürüşün mümkün olmadığı durumlarda şerit değiştirme üzere uzaktan yardım fonksiyonlarıyla araç içerisindeki yolcuları muhafaza altına alıyor. 4. düzey otonom sürüş teknolojisine sahip IONIQ 5 RoboRide, bu sistemleri kullanarak daima olarak kendi sürüş durumunu algılıyor, anlık kararlar veriyor ve trafiğin hareketlerini denetim ederek dayanak duymaksızın yol alabiliyor.

RoboRide pilot hizmeti, test sürüşleri kapsamında hafta içi 10: 00 ile 16: 00 saatleri ortasında çalışacak. Seyahatte en fazla üç bireye müsaade verilirken, rastgele bir acil duruma müdahale etmek için araçta bir adet güvenlik hedefli şoför bulunacak.

>

Carmedya.com / Araba
Benzer İçerikler
Özel Haber

MEGA ASFALT İNŞAAT YAPI MALZEMELERİ VE TİC.LTD.ŞTİ. Başarılarına Bir Yenisini Daha Ekliyor!

1 Mins read
Ankara merkezli MEGA ASFALT İNŞAAT YAPI MALZEMELERİ VE TİC.LTD.ŞTİ., sektördeki yetenekli mühendis kadrosu ve yıllara dayanan tecrübesi ile kamu ihalelerinde ve özel…
Özel Haber

Markanızı Büyütmek İçin En İyi Dijital Platform: Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı

1 Mins read
Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı olarak, markanızı dijital dünyada büyütmek ve güçlü bir varlık oluşturmak için en iyi dijital platformları kullanıyoruz. Yenilikçi…
Özel Haber

Markanızı Büyütmek İçin En İyi Dijital Platform: Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı

1 Mins read
Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı olarak, markanızı dijital dünyada büyütmek ve güçlü bir varlık oluşturmak için en iyi dijital platformları kullanıyoruz. Yenilikçi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir