Sanat

İdlib’de çocuklar için palyaçolu bayram cümbüşü

1 Mins read

Suriye‘nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde istekli çalışan palyaço, Kurban Bayramı’nda çocukları eğlendirdi.

İdlib’in doğusunda, Beşşar Esed güçlerine birkaç kilometre uzaklıktaki cephe sınırına yakın Neyreb köyünde 50 çocuk için tiyatro şovları, spor aktiviteleri, danslar ve bilmece aktiviteleri düzenlendi.

Rejimin akınlarıyla enkaza dönen köyde düzenlenen aktifliğe çok sayıda çocuk katıldı.

Palyaço Majd Hamo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ?çadır kentlerdeki ve cephe çizgisindeki çocukları eğlendirdiğini söyledi.

İdlib’de 4 yıldır hür gazetecilik yapan, palyaço cümbüşleri düzenleyen ve kinetik tiyatroda çalışan 25 yaşındaki Hamo, “Çocuklarla etkileşim içindeyim. Palyaçoluk yapıyorum zira çocuklarımızın ruhsal takviyeye muhtaçlığı var.” dedi.

Hamo, çocukların Esed rejimi ve Rusya‘nın katliamlarını zihinlerinden çıkartamadıklarını belirterek, “Çocuklara savaşı unutturamasam da yüzlerinde bir gülümseme oluşmasına yardımcı olabiliyorum. Çocukların yeteneklerini fotoğraf, müzik ve sanat yoluyla ortaya çıkarmaya çalışıyorum.” sözlerini kullandı.

Çocuklarla interaktif tiyatro aktifliği de düzenlediğini lisana getiren Hamo, zihinlerinde esneklik sağlayacak hareketleri öğrettiğini ve çocukların bu hareketler aracılığıyla negatif güçten kurtulmalarına katkıda bulunduğunu anlattı.

İdlib’deki durum?

Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında Esed rejiminin denetiminde olmayan alanda 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturma kararı aldı.

Rejim, İran takviyeli teröristler ve Rusya, ataklara devam edip 4 bölgeden 3’ünü ele geçirerek İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da ataklar, Mayıs 2019’da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de sağladığı yeni mutabakatın akabinde ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 periyodunda taarruzlardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sonuna yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

AA / Ahmet Karaahmet – Kültür Sanat
Benzer İçerikler
Özel HaberSanat

Hatice cover kimdir ? Kaç yaşında ?

1 Mins read
Gerçek adı Hatice Demirkol olan Instagram’da YouTube de coverleri ile tanınan Hatice cover henüz 15 yaşındadır. Müziğe olan aşinalığı bambaşka bir olaydır….
Özel HaberSanat

Bizi Çok Üzdüler Victor!

1 Mins read
Bizi Çok Üzdüler Victor! (Kitap) Yazar: ISA BAGHIROV Dili: Türkçe Sayfa Sayısı: 124 Yayınlanma tarihi: 2022 Eylül ‘’Bizi Çok Üzdüler Victor!’’, İsa…
Özel HaberSanat

İnan Yılmaz sır örgülü perdeyi aralıyor: “VARDİYA”

2 Mins read
Yirmi yılı aşkın süredir, kimselerle paylaşılmadan üretilmiş yüzlerce söz ve beste arasından vakti geldiğine inandığı “Vardiya” şarkısıyla İnan Yılmaz hepimizin içinde sıkışıp…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir