Özel Haber

İkinci çeyrekte ihracat ve istihdam yükselişe devam etti

3 Mins read

Otomotiv Satış Sonrası Eser ve Hizmetleri Derneği (OSS), otomotiv satış sonrası pazarı özelinde bu yılın ikinci çeyreğini, üyelerinin iştirakiyle düzenlediği bir anket çalışmasıyla kıymetlendirdi.

OSS Derneği’nin 2022 Yılı 2. Çeyrek Sektörel Kıymetlendirme Anketi’ne nazaran; kesimde yılın birinci çeyreğinde yaşanan yükseliş trendi, ikinci çeyrekte de tesirini gösterdi. Ankete nazaran; 2022’nin ikinci çeyreğinde, birinci çeyreğe nazaran yurt içi satışlar ortalama yüzde 20 arttı. Yeniden bu yılın ikinci çeyreğinde 2021’in ikinci çeyreğine nazaran yurt içi satışlarda ortalama yüzde 50’ye yakın artış oldu. Bu devirde satışlarında yüzde 100’den fazla artış olduğunu belirten dağıtıcı üyelerin oranı yüzde 20’yi bulurken, üretici üyelerde bu oran yüzde 18’e yaklaştı.

Üçüncü çeyrekte yurt içi satışlarda yüzde 12 oranında artış beklentisi!

Ankette dalın üçüncü çeyrekte yurt içi satışlarda ortalama yüzde 12 oranında artış beklediği gözlemlendi. Bu kapsamda geçen yılın birebir periyoduna nazaran satışlarda yüzde 46 oranında artış beklendiği belirlendi. Tahsilat süreçlerinin değerlendirildiği ankette; iştirakçilerin yüzde 70 üzere büyük bir çoğunluğu bu yılın birinci çeyreğinde tahsilat süreçlerinde, bir evvelki çeyreğe nazaran rastgele bir değişiklik olmadığını aktardı.

İstihdamda yükseliş!

İstihdam konusunun da incelendiği ankete nazaran; yılın birinci çeyreğine kıyasla ikinci çeyrekte istihdam oranlarının artışa geçtiği ortaya çıktı. Birinci çeyreğe kıyasla istihdamının yükselişe geçtiğini belirten üyelerin oranı yüzde 47’ye yaklaşırken, iştirakçilerin yüzde 45’i “değişiklik yok”, yüzde 8’e yakını da “azaldı” cevabını verdi. Çalışmaya nazaran; yılın ikinci çeyreğinde istihdamını artırdığını belirten dağıtıcı üyelerin oranı yüzde 49’a yaklaştı. Bu oran birinci çeyrekte yaklaşık yüzde 36 idi. İstihdamını artırdığını belirten üreticilerin oranı da yüzde 43 oldu. Bu oran birinci çeyrekte yüzde 56’ya çıkmıştı.

Öncelikli sorun döviz kurlarında yaşanan hareketlilik!

Sektördeki sorunlar anketin yeniden en dikkat alımlı kısımlarından birini oluşturdu. İkinci çeyrekteki problemlerin başında “döviz kurlarında yaşanan hareketlilik” gelirken, bir evvelki ankette de birinci sıralara yerleşen “tedarik ve kargo problemleri” yeniden gözlemlenen problemler ortasında yer aldı. “Nakit akışında yaşanan problemler” de üretici üyelerin öncelikli problemlerinden oldu. İştirakçilerin yüzde 92’si öncelikli sorunun “döviz kuru/kur artışı”, yüzde 63’e yakını “tedarik problemleri”, yüzde 62,5’i “kargo maliyet & teslimat problemleri” ve yüzde 39’u “nakit akışında yaşanan problemler”, yüzde 33’ü de “gümrükte yaşanan sorunlar olduğunu söyledi”. “İş ve ciro kaybı” yanıtını verenlerin oranı yüzde 15’i geçerken, iştirakçilerin yüzde 14’ü “diğer”, yüzde 6’sı da “pandemi sebepli çalışan motivasyonu kaybı” karşılığını verdi.

Yatırım planlarında misal seyir!

Ankette kesimin yatırım planları da mercek altına alındı. Yatırım planlarının bir evvelki devirle misal bir seyir gösterdiği ortaya çıktı. Bu yılın üçüncü çeyreğinde yatırım planlayan üyelerin genel oranı yüzde 42 oldu. Bir evvelki ankette üretici üyelerin yüzde 60’ı yatırım planlarken, yeni ankette bu oran yaklaşık yüzde 48’e geriledi. Yeniden bir evvelki ankette dağıtıcı üyelerin yüzde 36’ya yakını yatırım planlarken, bu devirde kelam konusu oran yüzde 39’a çıktı.

İhracatta yükseliş devam ediyor!

Üreticilerin yılın ikinci çeyreğindeki kapasite kullanım oranı ortalaması ise yüzde 78’e yaklaştı. Bu oran yılın birinci çeyreğinde yüzde 81’di. Yılın ikinci çeyreğinde üyelerin üretimi bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 11, geçen yılın tıpkı devrine nazaran de yüzde 10 oranında arttı. Ayrıyeten yılın ikinci çeyreğinde üyelerin ihracatı, bir evvelki çeyreğe nazaran yüzde 7’ye yakın, 2021’in ikinci çeyreğine nazaran de yüzde 12’yi aşkın artış gösterdi.

Anket ile ilgili değerlendirmelerde bulunan OSS Derneği’nin İdare Heyeti Lideri Ziya Özalp, “Otomotiv satış sonrası pazarı olarak; yılın başındaki beklentilerimiz doğrultusunda; ikinci çeyrekte de satış sayılarında, ihracatta ve istihdamdaki artış devam etti. Üyelerimizle ve başka sektörel paydaşlarımızla görüşmelerin akabinde yılın ikinci yarısının daha şiddetli geçeceği, bilhassa adetsel büyümenin duracağı, bu devirde geçen yılki adetleri yakalamanın gaye olacağı istikametinde öngörülerimiz var. Hatta tahminen de birinci kez yılın ikinci yarısının birinci yarı ile eşit bir paydada olacağı istikametinde kestirimler bulunuyor” diye konuştu.

“Ciddi şikayetler almaya başladık”

Sektördeki meselelere da değinen Özalp, “Her ne kadar hammadde odaklı tedarik sorunlarında güzelleşme olsa da başta gümrük ve TSE süreçleri olmak üzere maalesef eserlerin piyasaya gerçek vakitte uygun fiyata gelmesine önemli mahzur teşkil ediyor. Servislerin hem kalite olarak hem fiyat olarak uygun buldukları markaları bu devirde tedarik etmekte zorlandıkları tarafında önemli şikayetler almaya başladık” dedi.

Carmedya.com / Araba
Benzer İçerikler
Özel Haber

MEGA ASFALT İNŞAAT YAPI MALZEMELERİ VE TİC.LTD.ŞTİ. Başarılarına Bir Yenisini Daha Ekliyor!

1 Mins read
Ankara merkezli MEGA ASFALT İNŞAAT YAPI MALZEMELERİ VE TİC.LTD.ŞTİ., sektördeki yetenekli mühendis kadrosu ve yıllara dayanan tecrübesi ile kamu ihalelerinde ve özel…
Özel Haber

Markanızı Büyütmek İçin En İyi Dijital Platform: Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı

1 Mins read
Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı olarak, markanızı dijital dünyada büyütmek ve güçlü bir varlık oluşturmak için en iyi dijital platformları kullanıyoruz. Yenilikçi…
Özel Haber

Markanızı Büyütmek İçin En İyi Dijital Platform: Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı

1 Mins read
Dakika Reklam ve Pazarlama Ajansı olarak, markanızı dijital dünyada büyütmek ve güçlü bir varlık oluşturmak için en iyi dijital platformları kullanıyoruz. Yenilikçi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir